افزایش آمار سقط جنین قانونی در ایران

افزایش آمار سقط جنین قانونی در ایران

سازمان پزشکی قانونی ایران گزارش داده که در سال گذشته دو هزار عمل سقط جنین قانونی در ایران صورت گرفته است.
جنین
سقط جنین قبل از چهارماهگی و با تشخیص پزشک متخصص و سازمان پزشکی قانونی مجاز است

شهاب الدین صدر، رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران گفته است که با اجرای طرح سقط جنین موسوم به "سقط جنین درمانی"، جلوی مراکز غیر مجاز و سقط جنین های غیر قانونی گرفته شده است.

به گفته آقای صدر، مجوز سقط جنین بعد از انجام کار کارشناسی و فتوای مراجع تقلید در صورتی داده می شود که مادر بیماری داشته و ادامه بارداری برای وی خطر جانی به همراه داشته باشد.

بر اساس قوانینی که دو سال پیش در مجلس تصویب شد، سقط جنین با تشخیص قطعی سه پزشک متخصص و تائید پزشکی قانونی مبنی بر بیماری جنین که پس از ولادت موجب "حرج والدین" یا طفل می شود و یا بیماری مادر که جان مادر را تهدید کند قبل از ولوج روح (چهار ماه و ده روز) با رضایت زن و شوهر مجاز است.

بر اساس قوانین و مقررات، اگر جنین بیمار باشد و به مرده زایی منجر شود با انجام معاینات پزشکی و آزمایش های تخصصی، مجوز قانونی سقط جنین صادر می شود.

هدف از تصویب این قانون، جلوگیری ازسقط های غیرقانونی و جلوگیری از ادامه بارداری مخاطره آمیز بر مادران یا کودکانی است که به علت بیماریهای دوران جنینی، زندگی مشقت باری متوجه مادران، کودکان و خانواده آنها است.

 بر اساس احکام اکثر فقهای شیعه، سقط جنین پیش از دمیدن شدن روح در صورتی که خطر جانی برای مادر داشته باشد جایز است
 

کارشناسان امیدوارند با قانونی شدن سقط جنین، تا حدودی جلوی تولد کودکان مبتلا به انواع اختلالات ژنتیکی، ارثی و مادرزادی گرفته شود.

در سال های گذشته سقط جنین قانونی در ایران بسیار کم بوده و در موارد محدودی اجازه سقط جنین صادر می شد.

تا میانه دهه 1370 شمسی سقط جنین در ایران ممنوع بود و بعد از آن هم فقط به جنین های مبتلا به بیماری تالاسمی، مجوز سقط جنین داده می شد.

بعد از آن در اوایل سال 80 با دستور رئیس قوه قضائیه مجوز سقط جنین به سازمان پزشکی قانونی داده شد تا با در نظر گرفتن مسائل شرعی و پژشکی برای کسانی که مصلحت بداند مجوز سقط جنین صادر کند.

ملاحظات شرعی

در احکام اسلام، سقط جنین از محرمات قطعی است و در قرآن نیز اشاراتی به آن شده است اما تهیه کنندگان طرح، این حکم را به بعد از چهار ماهگی و دمیدن روح بر جنین مستند کرده و می گویند "دلالت آیات قران بر جنین قبل از دمیدن روح مشکل است."

 با وجود قانونی شدن سقط جنین، برخی آمارهای غیر رسمی از بالا بدون میزان سقط جنین غیر قانونی در ایران حکایت دارد
 

فقهای شیعه تشکیل جنین را به دو مرحله تقسیم کرده اند: "ییش از چهار ماهگی و پیش از دمیده شدن روح و پس از چهار ماهگی و پس از دمیدن شدن روح."

بر اساس احکام اکثر فقهای شیعه در مرحله اول سقط جنین و پیش از دمیدن شدن روح در صورتی که خطر جانی برای مادر داشته باشد جایز است و چون جنین هنوز به مرحله "نفس محترمه" نرسیده است جان مادر بر حیات نباتی جنین تقدم دارد.

اما سقط جنین پس از دمیدن شدن روح حرام است و جایز نیست اعم از این که برای مادر خطر داشته باشد یا مشکلات روحی و روانی ایجاد کند و یا خطری متوجه جنین باشد.

بر اساس قوانین ایران، اگر سقط جنین قبل و بعد از چهارماهگی به وسیله مادر به صورت عمدی یا غیر عمدی صورت گیرد، مادر قصاص نمی شود و تنها محکوم به پرداخت دیه است.

اما اگر سقط جنین به وسیله شخصی غیر از مادر صورت گیرد، علاوه بر پرداخت دیه یا قصاص به یک تا سه سال زندان محکوم خواهد شد.

عمل سقط جنین در ایران غیرقانونی است و برخی پزشکان و مراکز درمانی و حتی افراد غیر متخصص با هزینه گزاف اقدام به عمل سقط جنین می کنند.

با وجود قانونی شدن سقط جنین در موارد خاص، برخی آمارهای غیر رسمی از بالا بدون میزان سقط جنین غیر قانونی در ایران حکایت دارد.

برخی منابع خبری، سقط جنین غیر قانونی در ایران را تا سالی 80 هزار مورد برآورد کرده اند که عمدتا در شرایط غیر بهداشتی و خطرناک صورت می گیرد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.