بانک‌های اروپا دیگر به ایران فاینانس نمی‌دهند

بانک‌های اروپا دیگر به ایران فاینانس نمی‌دهند

اکبر ترکان، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس جنوبی روز گذشته اعلام کرد که به علت فشارهای آمریکا، دیگر هیچ بانک اروپایی حاضر به ارائه فاینانس به شرکت‌های ایرانی نیست و به همین دلیل برای تامین مالی پروژه‌های نفت و گاز مجبور به تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری در بحرین یا دوبی هستیم.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس جنوبی اظهار داشت: ایران قصد دارد به منظور دور زدن تحریم‌های بانکی آمریکا صندوق سرمایه‌گذاری در خارج از کشور ایجاد کند تا از طریق این صندوق هزینه پروژه‌های عظیم پارس جنوبی را تامین کند.

ترکان با بیان این که احتمالا ایران صندوق سرمایه‌گذاری خود را در بحرین و دوبی که مراکز مالی منطقه هستند تاسیس خواهد کرد افزود: با این اقدام دیگر چنین صندوقی تحت تحریم قرار نمی‌گیرد.

وی اضافه کرد: تاسیس این صندوق به تایید نهایی دولت نیاز دارد، اما اطمینان دارم صندوق سرمایه‌گذاری پارس جنوبی طی یک ماه تاییدیه رسمی دولت را به دست خواهد آورد.

وی از امتناع بانک‌های اروپایی از اعطای فاینانس جدید به ایران خبر داد و گفت: فشارهای آمریکا اکنون به شرکت‌های نفتی توتال و استات‌اویل نیز رسیده است و رویال داچ شل و توتال که از سرمایه‌گذاران در ایران هستند، علنا اعلام کرده‌اند که نگرانی‌های سیاسی می‌تواند هرگونه طرح سرمایه‌گذاری جدید را تحت تاثیر قرار دهد. 

طرح تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری پس از کنار کشیدن بانک سوشیته جنرال فرانسه از تامین مالی فازهای 17 و 18 پارس جنوبی مطرح شد. ترکان در این زمینه گفت: پس از کنار کشیدن سوشیته جنرال، دولت 720 میلیون دلار از حساب ذخیره ارزی برای این فازها اختصاص داد اما این پروژه به رقمی معادل 5 میلیارد دلار اعتبار نیاز دارد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.