تهران و برلین خواهرخوانده می‌شوند

تهران و برلین خواهرخوانده می‌شوند

سفیر آلمان در تهران، در دیدار با دکتر محمد باقر قالیباف، از شهردار تهران برای بازدید از برلین دعوت کرد.Go to fullsize image

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر «هربرت هونزو ویتس» در دیدار با شهردار تهران با بیان اینکه در آلمان برقراری ارتباط و تعامل دولت با شهرداری‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، افزود: افرادی چون ما که به عنوان مهمان در شهر تهران اقامت دارند از خدمات مدیریتی شما بهره مند شده‌اند که همین ارتباط نزدیک و مستمر شهرداری با شهروندان یک شهر حکایت از نزدیکی مردم به این مجموعه داشته و در ساختار جامعه مدنی نیز نقش بسیار مثبتی ایفا می‌کند.

سفیر آلمان با اشاره به خواهر خواندگی شهرهای اصفهان و فرایبورگ و شیراز با ویمار، پیشنهاد داد تا شهر تهران نیز در صورت علاقمندی شهردار تهران با شهر برلین پیمان خواهرخواندگی منعقد کند تا از این طریق تعامل و همکاری بیشتری میان دو کشور در خصوص مسائل شهری ایجاد شود.

وی در ادامه دعوتنامه مقامات کشور آلمان برای دیدار از شهر برلین و ملاقات با شخصیت‌های کشورش را تقدیم شهردار تهران کرد و گفت: به دلیل علاقه‌ای که شما به مستحکم کردن روابط فی مابین دو کشور و حل مسائل موجود در شرایط کنونی و همچنین به دلیل تاکید شما به ایجاد آینده‌ای روشن برای شهروندان، این دعوت از شما صورت می‌گیرد.

همچنین سفیر آلمان در تهران با اشاره به دعوتی که قرار است در پاییز امسال برای تعدادی از مقامات ایرانی که دارای تخصص و تجربه در حوزه مسائل شهری هستند از سوی کشور آلمان در نظر گرفته شود، گفت: اگرچه هنوز تاریخ این سفر معلوم نیست اما بسیار مشتاق هستیم که شهرداری تهران نیز نماینده‌ای در این سفر داشته باشد تا از این طریق زمینه همکاری‌های بیشتر میان دو کشور فراهم گردد چرا که ما اساسا همکاری میان برلین و تهران را مفید ارزیابی می‌کنیم.

شهردار تهران نیز در ادامه این نشست ضمن خوشامدگویی به سفیر آلمان، از دعوت به عمل آمده برای بازدید از شهر برلین و دیدار با شخصیت‌های برجسته آلمانی استقبال کرد و گفت: قطعا اینگونه تعامل‌ها زمینه همکاری‌های نزدیکی را در آینده میان پایتخت دو کشور در حوزه مسائل شهری ایجاد خواهد کرد.

دکتر محمدباقر قالیباف ضمن ارائه توضیحاتی به سفیر آلمان پیرامون وضعیت کنونی شهر تهران از لحاظ موقعیت جغرافیایی و شهری، اظهار داشت: شهر تهران 5/7 میلیون نفر در شب جمعیت دارد که روزها نیز 3 میلیون نفر به این تعداد اضافه می‌شود و معتقدم که موضوعات اجتماعی، اقتصادی و تاثیرات جمعیتی در تهران بیش از این موارد است چرا که شهرهای اقماری اطراف تهران که قریب به 14 میلیون نفر جمعیت دارند برای فعالیت شان عمدتا با مرکزیت تهران در ارتباط هستند و همین امر برنامه ریزی برای کلانشهر تهران را با سختی مواجه کرده است.

وی با بیان اینکه در ایران شهرداری‌ها نقش جدی و اساسی در رسیدگی و ارائه خدمات به مردم دارند، افزود: به ویژه در حال حاضر که حضور مردم و شوراها تا محلات نیز پیش رفته به طوری که در حال حاضر شهر تهران به 380 محله تقسیم شده که مردم نمایندگانی را از میان خود در قالب شورایاران برای رسیدگی و انتقال مشکلات محله شان به شهرداری‌های مناطق، انتخاب می‌کنند که این امر یکی از افتخارات نظام ما محسوب می‌شود.

شهردار تهران در پاسخ به سوال سفیر آلمان در خصوص وسعت و جمعیت تهران در آینده، تاکید کرد: قطعا سیاست ما گسترش شهر تهران نیست و در آینده رشد جمعیت در تهران بسیار کند خواهد بود.
قالیباف تاکید کرد: نزدیک کردن کیفیت زندگی شهروندان تهرانی به استانداردها به خصوص در بخش حمل و نقل عمومی و ترافیک و همچنین احیاء بافت‌های فرسوده از برنامه‌های اصلی شهرداری در 4 سال آینده است.

شهردار تهران تصریح کرد: جدا از مسائل سیاسی، در زمینه مسائل شهری در سطح شهرداری‌ها تهران و برلین می‌توانند همکاری نزدیک داشته باشند که این امر هم عقلانی و هم در چارچوب منافع کلان شهروندان دو کشور است.

در این دیدار، سفیر آلمان ابراز امیدواری کرد روابط میان دو کشور رنگ تازه‌ای به خود گیرد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.