توضیحات وزارت اطلاعات درباره 'شبکه جاسوسی'

توضیحات وزارت اطلاعات درباره شبکه جاسوسی

سه روز پس از آنکه وزیر اطلاعات ایران از شناسایی و برخورد با شبکه های جاسوسی خبر داد که به گفته وی، برای آمریکا و متحدانش در عراق فعالیت می کرده اند، یکی از مقامات این وزارتخانه اطلاعات بیشتری در این زمینه در اختیار خبرنگاران قرار داد.
نشان وزارت اطلاعات
مقام اطلاعاتی به چهره های علمی هشدار داده که خیلی از مصاحبه‌ هایی که صورت می‌ گیرد ترفند است

مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات ایران طی نشستی خبری در تهران گفت شبکه ای که شناسایی آن پیشتر اعلام شده بود، با سرویسهای اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا مرتبط بوده، گروههایی در عراق از آن حمایت می کرده اند و حوزه فعالیت این شبکه، استانهای آذربایجان غربی، کردستان، خوزستان، کرمانشاه، همدان و تهران بوده است.

این مقام اطلاعاتی گفته: "ما با شگردهای خاص اطلاعاتی و حرکتهای بموقع توانستیم این افراد را شناسایی و اقداماتشان را خنثی کنیم ... این شبکه به صورت اساسی ضربه خورده و اگر معدودی از افراد در آن همچنان فعالیت دارند، یا تحت نظارتند یا خیلی زود نسبت به دستگیری آنها اقدام می‌ کنیم".

وی افزوده که اغلب اعضای این شبکه ایرانی اند و در برخورد با آنان از تبادل اطلاعاتی با سرویسهای اطلاعاتی برخی از کشورهای منطقه هم استفاده شده است.

به گفته وی، افراد این شبکه در اقصی نقاط کشور پراکنده بوده و تلاش داشتند به افراد و مناطق مهم و حساس کشور دسترسی پیدا کنند و با نفوذ در این مراکز و به کارگیری افراد موردنظرشان اطلاعات طبقه‌ بندی شده را که مورد نیاز سرویسهای اطلاعاتی آمریکا و بریتانیاست، کسب کنند.

مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات گفته که افراد این شبکه با نظارت سرویسهای اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا به عملیات‌ تخریبی، بمبگذاری، ترور، ربایش افراد، فیلمبرداری و عکسبرداری از مراکز حساس دست می زده اند و با اقدامات "نرم ‌افزاری و عملیات روانی" در مناطق مرزی سعی می کردند نسبت به حکومت ایران "گسست و واگرایی قومی" ایجاد کنند.

وی در توضیح اینکه این شبکه چگونه به "گسست و واگرایی قومی" در ایران دامن می زده گفته: "آنها با راه‌ اندازی و ایجاد گروههای خلافکار با پوششهای سلفی و تکفیری که آموزش می ‌دادند از تضادهای مذهبی و فرقه ‌ای استفاده می ‌کردند و دامنه فعالیت‌ آنها متأسفانه هم شامل مسائل عملیاتی اطلاعاتی و هم مسائل فرهنگی و قومی و ظرفیتهای منطقه‌ ای می‌ شد".

 این شبکه به صورت اساسی ضربه خورده و اگر معدودی از افراد در آن همچنان فعالیت دارند، یا تحت نظارتند یا خیلی زود نسبت به دستگیری آنها اقدام می‌ کنیم
 
مدیرکل جاسوسی وزارت اطلاعات

او سرویسهای اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا را متهم کرده که افراد را در مناطق مرزنشین "با دادن وعده ‌های دروغین به افراد در مناطق مرزنشین از قبیل دادن اقامت یا اعطای روادید یا بورسیه یا حتی تهدید" به کار می گیرند اما هیچگاه به وعده ‌هایشان عمل نمی‌ کنند: "چه بسیار افراد خودی که به این وعده ‌ها دل خوش کرده اما به آنها نرسیده‌ اند".

مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات علاوه بر مسائل قومی، برخی فعالیتهای پژوهشی را نیز به سرویسهای اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا نسبت داده و گفته: "متأسفانه اساتید ما در معرض تهدیدات اطلاعاتی قرار گرفته‌ اند و آنها [سرویسهای اطلاعاتی] با شیوه‌ هایی که دارند ابتدا ارتباط ابتدائی برقرار می ‌کنند اما بزودی این ارتباط علمی تبدیل به ارتباط اطلاعاتی می ‌شود".

وی به چهره های علمی هشدار داده: "هر بیگانه ‌ای که ارتباطی برقرار کرد قابل اعتماد نیست، خیلی از مصاحبه‌ هایی که صورت می‌ گیرد علمی نیست بلکه ترفندی است تا افراد خواسته ‌های آنها را دنبال کنند".

این مقام اطلاعاتی قوی ترین اعضای شبکه جاسوسی در ایران را مرتبط با سازمان مجاهدین خلق در عراق دانسته و گفته که این افراد در زمان حکومت صدام حسین در عراق برای دستگاه اطلاعاتی عراق فعالیت اطلاعاتی می کرده اند و اکنون اطلاعات را در اختیار سرویسهای اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا می گذارند.

وی مدعی شده که دستگاه اطلاعاتی عراق حتی در زمان حکومت صدام حسین نیز متعلق به او نبوده و برای سرویسهای اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا فعالیت می کرده اند و هنوز هم بازمانده این دستگاه به همان فعالیت مشغول است.

غیر از وزیر اطلاعات که هر از گاه با رسانه های سخن می گوید، اینکه یکی از مقامات اطلاعاتی ایرانی رو در رو با خبرنگاران به دادن اطلاعات و پاسخ دادن به پرسشهای آنان بپردازد اقدامی بسیار کم سابقه است.

این اقدام در شرایطی صورت می گیرد که چند پژوهشگر ایرانی که تابعیت آمریکایی دارند هنگام سفر به ایران بازداشت و رسماً متهم به جاسوسی شده اند.

بازداشت این افراد و متهم کردن آنان به جاسوسی، اعتراض دولت آمریکا و همچنین فعالان حقوق بشر را در داخل و خارج ایران به همراه داشته که دولت ایران این اعتراضات را دخالت در امور داخلی خود دانسته است.

دولت ایران در مقابل، پس از آنکه از کشف شبکه جاسوسی خبر داد سفیر سوئیس در تهران را که حافظ منافع آمریکا در ایران به شمار می رود احضار و به رفتار آمریکا اعتراض کرد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.