ایران مذاکره با آمریکا را مثبت ارزیابی کرد

ایران مذاکره با آمریکا را مثبت ارزیابی کرد

پس از آنکه در پایان نخستین مذاکرات رسمی ایران و آمریکا در عراق، سفیر ایالات متحده در بغداد مطالب مطرح شده در این مذاکرات را با خبرنگاران در میان گذاشت، سفیر ایران نیز در جمع خبرنگاران حاضر شد و جزئیات بیشتری در این زمینه مطرح کرد.

حسن کاظمی قمی، سفیر ایران در عراق که طی 27 سال اخیر نخستین مقام مذاکره کننده رسمی ایران با آمریکاییها شده است، نتیجه این مذاکرات را مثبت ارزیابی کرد و گفت در این مذاکرات تشکیل کمیته ای امنیتی با حضور سه طرف ایرانی، آمریکایی و عراقی به منظور تقویت بنیه نظامی و دفاعی عراق مطرح و بررسی شده و هر سه طرف بر سر حمایت از دولت عراق و "اهتمام برای کمک به بازگشت حاکمیت این کشور بر اداره امور ملی خود" توافق کرده اند.

ناکافی دانستن اقدامات آمریکا در آموزش و تجهیز ارتش عراق موضوعی است که رایان کروکر، سفیر آمریکا در بغداد به مطرح شدن آن در گفتگوهایش با حسن کاظمی قمی اشاره کرده بود.

هرچند آقای کروکر افزوده بود که آقای کاظمی قمی و هیئت همراهش جزئیات بیشتری در مورد رویکرد خود نسبت به بحران امنیتی عراق مطرح نکردند.

سفیر ایران در عراق گفت به همتای آمریکایی اش گفته است که ارتش عراق به دلیل نداشتن تجهیزات لازم برای مقابله با تروریستها در پایان بخشیدن به مصائب عراق با مشکل روبرو شده و دولت ایران آماده کمکهای همه جانبه در جهت افزایش توان دولت عراق در اداره امور این کشور است.

آقای کاظمی همچنین گفته در مذاکره با سفیر آمریکا آنچه دولت ایران اشتباهات آمریکا در اداره امور عراق می خواند را بصراحت مطرح کرده و در مقابل به تمامی مواردی که آمریکا آنها را دخالت ایران در عراق می داند "پاسخ مقتضی" داده است.

مذاکرات رایان کروکر و حسن کاظمی قمی در سه جلسه و به مدت چهار ساعت به طول انجامید، آن گونه که طرفین گفته اند دولت عراق خواهان ادامه این گفتگوهاست که قرار است پاسخ دولتهای ایران و آمریکا به درخواست دولت عراق بعداً اعلام شود.

مذاکرات ایران و آمریکا در دفتر نوری مالکی، نخست وزیر عراق انجام گرفت و آقای مالکی در آغاز گفتگوها حضور داشت و پس از آن نیز هوشیار زیباری، وزیرخارجه عراق و تنی چند تن از مقامات عراقی در مذاکرات حضور داشتند.

آن گونه که هر دو طرف ایرانی و آمریکایی اعلام کردند، مسئله پنج شهروند ایرانی که در بازداشت نظامیان آمریکایی در عراق به سر می برند در گفتگوهای بغداد مطرح نشد.

سفیر ایران گفته که در این مورد، دولت ایران با دولت عراق طرف است و مسئولیت را متوجه عراقیها می داند.

سخنرانی نخست وزیر عراق در جلسه گفتگوهای هیات های نمایندگی ایران و آمریکا در بغداد
هیات های نمایندگی دو طرف دیدگاههای کلی خود را در اجلاس بغداد مطرح کردند
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.