روزنامه های بریتانیا: دوشنبه ۲۸ مه

روزنامه های بریتانیا: دوشنبه ۲۸ مه

مذاکرات امروز میان مقامات ایرانی و آمریکایی در بغداد مهمترین موضوع گزارشهای مرتبط با ایران در روزنامه های امروز صبح چاپ لندن است. این روزنامه ها نوشته اند که اتهامات ایران درباره وجود شبکه های جاسوسی آمریکا در مرکز و غرب ایران بر این گفتگوها سایه ای از تردید افکنده است. Go to fullsize image

روزنامه تایمز در گزارشی از بغداد می نویسد که مذاکرات امروز میان مقامات ایران و آمریکا در بغداد می تواند به آب شدن یخها در روابط دیپلماتیک میان دو کشور بینجامد.

با این حال، تایمز از قول رایان کراکر سفیر جدید آمریکا در عراق نوشه است که این مذاکرات درباره روابط آمریکا با ایران یا درباره برنامه هسته ای تهران نیست و صرفا به کوشش برای حل مسایل عراق اختصاص دارد.

روزنامه ایندیپندنت در مطلبی در همین زمینه موضوع مذاکرات را نگرانی های مشترک امنیتی دو طرف ذکر کرده و نوشته است که این گفتگوها در حالی آغاز می شود که شرایط تحت تاثیر اتهامات ایران به آمریکا در مورد کشف محافل و حلقه های جاسوسان آمریکایی در مرکز و جنوب ایران قرار دارد.

به نوشته ایندیپندنت مانور دریایی آمریکا در خلیج فارس هم از عواملی است که این گفتگوها را تحت الشعاع قرار داده است. هرچند که روزگذشته سخنگوی وزارت خارجه ایران این تمرینات نظامی را بی اهمیت خواند.

ایندیپندنت از قول ناظران سیاسی نوشته است که بعید است که این دور از مذاکرات میان ایران و آمریکا از اهداف تعیین شده قبلی فراتر برود.

روزنامه گاردین هم در گزارشی در این باره نوشته است که اعلام رسمی ایران درباره کشف فعالیت حلقه های جاسوسی آمریکایی و بریتانیایی در ایران، مذاکرات بغداد را در هاله ای از تردید قرار داده است.

اشاره گاردین به احضار سفیر سویس بعنوان رئیس دفتر حافظ منافع آمریکا در ایران به وزارت امورخارجه و اعتراض به نفوذ و رخنه جاسوسان آمریکایی در خاک ایران است.

به نوشته گاردین احمد سبحانی، یک مقام وزارت خارجه ایران، رسما در باره آنچه رخنه و خرابکاری این - به گفته او - جاسوسان در غرب، مرکز و جنوب غربی ایران نامیده به رئیس دفتر حافظ منافع آمریکا در ایران اعتراض کرده است.

روزنامه فایننشال تایمز نیز در گزارشهایی از تهران و واشنگتن از اعتماد به نفس ایران پیش از شروع گفتگوها در بغداد خبر داده و نوشته است که ایران اطمینان دارد که اوضاع به نفع تهران است اما در همان حال نگران این موضوع است که مبادا واشنگتن موضوع تغییر رژیم در ایران را همچنان مد نظر داشته باشد.

فایننشال تایمز تنها روزنامه ای است که در گزارشهای مربوط به ایران خود به مسایلی غیر از ارتباط ایران و آمریکا نیز پرداخته و از جمله در گزارشی درباره اوضاع اقتصادی در ایران از ادامه و شدت گرفتن نبرد میان رئیس جمهور ایران و بخش خصوصی نگران و عصبی آن کشور خبر داده است.

فایننشال تایمز از میان شواهد این درگیری اقتصادی به پائین آوردن ناگهانی نرخ بهره توسط رئیس جمهور اشاره دارد که باعث شده تا سهامداران بانکهای خصوصی سرمایه های خود را از بانکها بیرون بکشند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.