خانه‌ی پدری صادق هدایت، انباری بیمارستان شده!

خانه‌ی پدری صادق هدایت، انباری بیمارستان شده!

کارشناس مرمت بناهای تاریخی گفت: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران هنوز هیچ کاری برای نجات خانه‌ی پدری صادق هدایت انجام نداده است.

رضا موسوی در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: استفاده‌ی نامناسب از این بنای تاریخی که در فهرست آثار ملی نیز ثبت شده، به مرور زمان به این خانه آسیب رسانده است و در نهایت، به تخریب آن منجر می‌شود.

اکنون خانه‌ی پدری صادق هدایت، انباری برای تجهیزات بی‌مصرف بیمارستان امیراعلم و وسایل بازی باقی‌مانده از یک مهد کودک است.

سال 1381 برادرزاده‌ی هدایت ـ جهانگیر هدایت ـ به نوع کاربری این خانه توسط دانشگاه علوم پزشکی اعتراض کرد. به گفته‌ی او در آن زمان، مسؤولان بیمارستان امیراعلم کوچک‌ترین توجهی به ضوابط آثار تاریخی ثبت‌شده نکرده و هرگونه دخل و تصرف و تغییراتی را که مطابق با میل آن‌ها بود، در این خانه انجام دادند؛ تا سرانجام خانه‌ی هدایت به وضعیت کنونی درآمد.

کمی پایین‌تر از دروازه دولت، در گوشه‌ای از بیمارستان امیراعلم بعد از چهارراهی که خیابان لاله‌زار نو را قطع می‌کند، در کنار خانه‌ی سفیرکبیر دانمارک، خانه‌ای با پلاک 11 و با تابلویی که روی آن نوشته شده است، «دانشگاه علوم پزشکی، مهد کودک صادقیه» قرار دارد که به پدر صادق هدایت متعلق بوده است.

این خانه از دو حیاط تشکیل شده است و توسط دالانی به یکدیگر وصل می‌شوند. حیاط کوچک‌تر با حوضی در وسط، 60 تا 70 متر مربع مساحت دارد و دیوارهای جانبی با کاشی‌کاری‌های سبک دوره‌ی قاجار تزیین شده‌اند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.