قرقیزستان: نمی گذاریم آمریکا از اینجا به ایران حمله کند

وزیر خارجه قرقیزستان: نمی گذاریم آمریکا از سرزمین ما به ایران حمله کند

وزیر امورخارجه قزاقستان استفاده آمریکا از خاک قزاقستان برای حمله نظامی به ایران را خطای بزرگ توصیف و تاکید کرد :" قزاقستان هیچ گونه نقشی را درحمله نظامی آمریکا علیه هریک از کشورهای منطقه ایفا نخواهد کرد."

 "یرجان کازیخانوف" که با شبکه خبری العربیه گفت وگو می کرد ،  هرگونه توافق با آمریکا برای ایجاد پایگاه نظامی درخاک این کشور را نیز به شدت رد کرد.

وزیرامورخارجه قزاقستان اضافه کرد:" هرگز  سخنی درباره استفاده ازخاک قزاقستان به عنوان جایگاهی برای حمله نظامی آمریکا علیه ایران سخنی به میان نیامده است هرچند ما دارای روابط بسیار خوب و شراکت استراتژیک با آمریکا هستیم."

پیش از این"مارات سلطانوف" رئیس پارلمان قرقیزستان نیز به سفیر آمریکا در این کشور گفته بود که پیشکک اجازه نخواهد داد تا آمریکا از سرزمین های این کشوربرای حمله نظامی آمریکا علیه هریک از کشورهای هم پیمان استفاده شود.

آمریکا در ماه دسامبر سال 2001 میلادی پایگاه هوائی ماناس را در کشور قرقیزستان ایجاد کرد تا در چهارچوب ماموریت های شورای امنیت سازمان ملل، ‌جنگنده های آمریکائی درعملیات های ضد تروریسم در افغانستان مشارکت کنند. هم اکنون حدود هزارنظامی آمریکایی در این پایگاه نیروی هوائی مشغول به خدمت هستند.

گفتنی است با اقدام وقت پارلمان ترکیه در تصویب طرحی در منع هر گونه استفاده از سرزمین های این کشور برای حمله نظامی آمریکا علیه عراق، نقش پایگاه های نظامی آمریکا در آسیای مرکزی در اقدامات جنگجویانه جدید آمریکا درمنطقه ابهاماتی را ایجاد کرده است .

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.