جایزه ویژه داوران کن برای مرجانه ساتراپی

جایزه ویژه داوران کن برای مرجانه ساتراپی

فیلم 'پرسپولیس' ساخته مرجانه ساتراپی از فرانسه، جایزه ویژه هیئت داوران شصتمین جشنواره فیلم کن را به طور مشترک با یک فیلم از مکزیک، برد.
مرجانه ساتراپی و ونسان پارونو
مرجانه ساتراپی گفت می خواهم این جایزه را به همه ایرانیان تقدیم کنم

اولین کار سینمایی خانم ساتراپی با همکاری ونسان پارونو، ساخته شده و مبنای آن کتاب مصوری است که این گرافیست ایرانی مقیم فرانسه چند سال پیش آن را بر اساس تجربه سال های زندگی خودش در ایران خلق کرد.

جایزه ویژه هیئت داوران پس از 'نخل طلا' و 'جایزه بزرگ'، عموما به عنوان سومین افتخار جشنواره کن شناخته می شود. دیگر برنده امسال جایزه ویژه هیئت داوران فیلم روشنایی خاموش اثر کارلوس ریگاداس از مکزیک بود.

در جشنواره شصتم کن، که بسیاری آن را نقطه اوج فستیوال های سینمایی می دانند، نخل طلا به یک فیلم رومانیایی با نام چهار ماه، سه هفته و دو روز رسید و جایزه بزرگ نیز به مزرعه سوگوار از ژاپن اهداء شد.

مرجانه ساتراپی در سال 1969 در ایران به دنیا آمد و در سن چهارده سالگی به وین فرستاده شد اما پس از پایان دوران دبیرستان به ایران بازگشته و وارد دانشگاه شد.

پس از یک ازدواج ناکام در ایران به استراسبورگ در فرانسه و سپس به پاریس رفت و کار نقاشی و کتاب های مصور از جمله پرسپولیس را آغاز کرد.

وی در مراسم اختتامیه جشنواره کن، پس از اعلام رأی داوران برای فیلم پرسپولیس گفت: "می خواهم این جایزه را به همه ایرانیان تقدیم کنم."

برخی دیگر از جوایز اهداء شده در شصتمین جشنواره فیلم کن عبارتند از:

  • بهترین هنرپیشه: کنستانتین لاوروننکو برای فیلم تبعید - روسیه
  • بهترین کارگردان: جولیان شنابل برای فیلم پروانه و ناقوس افتان - آمریکا
  • بهترین فیلمنامه: فاتح آکین برای فیلم لبه بهشت - ترکیه / آلمان
  • جایزه ویژه شصتمین دوره: گاس ون سانت کارگردان آمریکایی و برنده نخل طلا 2003 برای فیلم فیل
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.