احضار سفیر سوئیس در اعتراض به جاسوسی آمریکا

احضار سفیر سوئیس در اعتراض به 'جاسوسی' آمریکا

یک روز پس از آنکه ایران گفت چند 'شبکه جاسوسی' تحت هدایت آمریکا را شناسایی کرده، وزارت امور خارجه این کشور در اعتراض به آنچه مداخله خصمانه دولت آمریکا در امور داخلی ایران خوانده، سفیر سوئیس - حافظ منافع ایالات متحده - را احضار کرده است.
فیلیپه ولتی - سفیر سوئیس در تهران
فیلپه ولتی، سفیر سوئیس در تهران، به عنوان حافظ منافع آمریکا به وزارت خارجه احضار شده است

احمد سبحانی، مدیر کل آمریکای وزارت خارجه ایران، در دیدار با سفیر سوئیس دولت و سرویس های اطلاعاتی آمریکا را به 'جاسوسی در خاک ایران' متهم کرده و رفتار آمریکا را "مغایر با تعهدات بین ‌المللی در خصوص ضرورت احترام به ‌حق حاکمیت ملی و استقلال کشورها" نامیده است.

یک روز پیشتر، رسانه های ایرانی با انتشار بیانیه ای از وزارت اطلاعات این کشور اعلام کردند گروه هایی را شناسایی کرده اند که به گفته مسئولان جمهوری اسلامی در مناطق غرب، جنوب غربی و مرکزی ایران 'با هدف نفوذ و انجام اقدامات خرابکارانه' فعالیت می کرده اند.

آمریکا تا کنون واکنش رسمی به ادعای ایران مبنی بر 'شناسایی شبکه های جاسوسی' نشان نداده، اما پیشتر اتهام های مشابه در مورد نقش آمریکا در نا آرامی های مناطق مرزی ایران را رده کرده است.

 اقدامات جاسوسی دولت آمریکا در خاک ایران در تعارض با تعهدات بین ‌المللی این کشور ... و ناقض بیانیه الجزایز منعقده میان ‌دو کشور درخصوص عدم مداخله در امور داخلی ایران است
 
احمد سبحانی، مدیر کل آمریکای وزارت خارجه ایران

احضار سفیر سوئیس به وزارت خارجه ایران و 'اعتراض شدید' این کشور به دولت آمریکا در حالی صورت می گیرد که طبق برنامه نمایندگانی از دو کشور باید فردا (دوشنبه) در بغداد با یکدیگر دیدار و گفتگو کنند.

هر دو طرف تأکید کرده اند که مذاکرات تنها در مورد وضعیت عراق خواهد بود، اما بسیاری ناظران بر این باورند که اولین تماس رسمی دو کشور در طول نزدیک به سه دهه می تواند مسائل دیگری از اختلافات گسترده طرفین را دربر بگیرد.

سختگیری در مورد 'رابطه با بیگانگان'

مقام های جمهوری اسلامی هدف آمریکا را 'تغییر رژیم' در ایران می دانند و از زمان حمله نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا به عراق نیز مکررا این کشور - و بریتانیا - را به 'خرابکاری' و 'تحریک' برخی جریان های قومی به ویژه در مناطق مرزی متهم کرده اند.

مناطقی که در اطلاعیه وزارت اطلاعات ایران از آنها به عنوان حوزه فعالیت 'شبکه های جاسوسی' نام برده شده، به ویژه مناطق غرب و جنوب غربی، به دلیل همسایگی با عراق، نفت خیز بودن، و حضور پرشمار اقلیت های قومی کرد و عرب، از اهمیت ویژه ای برای دولتمردان ایرانی برخوردار است.

کیان تاجبخش
کیان تاجبخش چهارمین فرد با تابعیت دوگانه ایرانی-آمریکایی است که در هفته های اخیر پس از ورود به ایران اجازه خروج نیافته است

برخی ناظران بر این باورند که سیر رو به وخامت مناقشه هسته ای ایران و افزایش فشارهای خارجی موجب شده مراجع امنیتی و قضائی جمهوری اسلامی برخورد با اشخاص و گروه هایی را که به نوعی مرتبط با کشورهای دیگر - به ویژه آمریکا - هستند، شدت ببخشد.

در هفته های اخیر چهار ایرانی با تابعیت دوگانه که به این کشور سفر کرده بودند، اجازه خروج از ایران نیافته و در مواردی بازجویی و بازداشت شده اند. اما مشخص نیست 'شبکه' هایی که از آنها نام برده شده با بازداشت های اخیر ارتباطی دارد یا خیر.

بیانیه اخیر وزارت اطلاعات ایران جزئیات بیشتری در مورد آنچه 'شبکه های جاسوسی' نامیده شده، اعلام نکرده و تنها از 'سرویس ‌های اطلاعاتی اشغالگران' و 'برخی جریان ‌های موثر عراقی' به عنوان هدایت کنندگان این 'شبکه ها' نام برده است.

پیشتر، در ماه فوریه سال جاری میلادی (بهمن ماه 1385) غلامحسین محسنی اژه ای، وزیر اطلاعات ایران، از شناسایی یکصد جاسوس سازمانهای اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل در مناطق مرزی ایران خبر داده بود که به گفته وی، قصد داشته اند به اطلاعات نظامی و سیاسی ایران دست یابند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.