هیات ایرانی برای مذاکره با آمریکا وارد بغداد شد

هیات ایرانی برای مذاکره با آمریکا وارد بغداد شد

یک هیات ایرانی شامل مقام های بلندپایه امنیتی سیاسی این کشور برای مذاکره با آمریکا در مورد برقراری ثبات و امنیت در عراق روز یکشنبه، ششم خرداد وارد بغداد شد.
مذاکرات ایران و آمریکا
حسن کاظمی قمی و رایان کروکر، سفرای ایران و آمریکا در بغداد

هیات ایرانی قرار است روز دوشنبه، هفت خرداد به سرپرستی حسن کاظمی قمی، سفیر ایران در عراق با رایان کروکر، سفیر آمریکا در بغداد گفتگو و مذاکره کند.

آقای کاظمی، سفیر ایران در عراق، پیش از این کاردار ایران در هرات و بغداد بود و سخنگوی وزارت امور خارجه ایران وی را از دیپلمات های برجسته ایران معرفی کرده که به مسایل عراق و منطقه کاملا اشراف دارد.

رایان کروکر، سفیر جدید آمریکا در عراق نیز که جانشین زلمی خلیلزاد شده، از دیپلمات های باسابقه وزارت امور خارجه آمریکا به شمار می رود و پیش از این سفیر آمریکا در پاکستان، سوریه، کویت و لبنان بوده و پیش از انقلاب ایران، سرکنسول آمریکا در خرمشهر نیز بوده است.

آیت الله خامنه ای، رهبر ایران پیش از این گفته بود که مذاکره با آمریکا در مورد عراق خواهد بود و آمریکایی ها برای گفت و گو با ایران درخواست کتبی داده اند.

ایران مذاکره با آمریکا در موارد غیر مرتبط با عراق را رد کرده و هر نوع مذاکره با آمریکا را منوط به "تغییر رفتار" واشنگتن دانسته است.

عراق از مذاکرات ایران و آمریکا ابراز خشنودی کرده و گفته است که امیدوار است تنش های میان دو کشور، مانع از کمک ایران و آمریکا برای برقراری امنیت و ثبات در عراق نشود.

ایران خواهان آن است که در این مذاکرات که برای اولین بار در نوع خود پس از قطع روابط دیپلماتیک میان دو کشور صورت می گیرد، جدول زمانبندی برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق تعیین شود.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، اعلام کرده که قرار است در مذاکرات ایران و آمریکا در بغداد، موفق الربیعی، مشاور امنیت ملی عراق نیز حضور داشته باشد.

این خبرگزاری نوشته که هیات ایرانی با طرف آمریکایی درباره حضور سازمان مجاهدین خلق، از گروه های مسلح مخالف جمهوری اسلامی در عراق نیز مذاکره خواهد کرد. جمهوری اسلامی خواهان اخراج اعضای این سازمان از عراق و یا بازگرداندن آنها به ایران است.

مقامات آمریکایی طی ماه های اخیر، همواره ایران را متهم به دخالت در خشونت های عراق کرده اند اما ایران می گوید که حضور نیروهای خارجی عامل نا امنی و بی ثباتی در عراق است.

آمریکا در مورد ماهیت مذاکرات بغداد گفته است که مذاکرات با ایران تنها محدود به عراق خواهد بود و سفیر آمریکا تلاش خواهد کرد تا ایران را به ایفای نقش به گفته وی سازنده ای در عراق ترغیب کند.

مذاکرات میان ایران و آمریکا در مورد عراق، در حالی انجام می شود که کاندولیزا رایس و منوچهر متکی، وزرای خارجه دو کشور چندی پیش در شرم الشیخ مصر در کنفرانس بین المللی برای بررسی مسایل عراق شرکت کردند اما به جز چند جمله غیر رسمی، مذاکره ای میان وزیران خارجه ایران و آمریکا صورت نگرفت.

مذاکرات بغداد در حالی انجام می شود که تنش ها میان ایران و آمریکا بر سر مناقشه هسته ای ایران تشدید شده است.

بازداشت چند ایرانی در اربیل توسط نیروهای آمریکایی و همچنین دستگیری چندین ایرانی تبعه آمریکا توسط ماموران امنیتی ایران در تهران، به حساسیت های طرفین افزوده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.