مرور روزنامه های تهران: ۶ خرداد

مرور روزنامه های تهران: 6 خرداد

مذاکرات ایران و آمریکا، پرونده هسته ای، آینده بهره بانکی در ایران، حمله دوباره رییس جمهور به مخالفان خود، اعلام فاز تازه حمله ماموران نیروی انتظامی به معتادان ولگرد از جمله مطالب روزنامه های امروز تهران است.Go to fullsize image

خراسان نوشته تنها‭ ‬پنج‭ ‬روز‭ ‬پس‭ ‬از‭ ‬دستور‭ ‬رئیس جمهور‭ ‬مبنی‭ ‬بر‭ ‬کاهش‭ ‬سود‭ ‬بانک های ‬دولتی‭ ‬و‭ ‬خصوصی،‭ ‬محمود‭ ‬احمدی‮ ‬نژاد‭ ‬دیروز‭ ‬در‭ ‬سومین‭ ‬روز،‭ ‬از‭ ‬مخالفان‭ ‬کاهش‭ ‬سود‭ ‬بانکی‭ ‬به‭ ‬شدت‭ ‬انتقاد‭ ‬کرد‭ ‬و‭ ‬گفت‮:‬‭ ‬عده ای‭ ‬موسسات‭ ‬مالی‭ ‬انحصاری‭ ‬درست‭ ‬کرده اند‭ ‬که‭ ‬با‭ ‬سود‭ ‬‮٣٣‬‭ ‬درصدی‭ ‬اقتصاد‭ ‬کشور‭ ‬را‭ ‬دچار‭ ‬مشکل‭ ‬ساخته اند.‬‭ ‬معلوم‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬وقتی‭ ‬دولت‭ ‬می‮ ‬خواهد‭ ‬سود‭ ‬بانکی‭ ‬را ‭ ‬کاهش‭ ‬دهد‭ ‬این‭ ‬آقایان‭ ‬به‭ ‬تلاطم‭ ‬می‮ ‬افتند‭ ‬و‭ ‬اعلام‭ ‬می‮ ‬کنند‭ ‬کاهش‭ ‬سود‭ ‬بانکی‭ ‬کار‭ ‬غیرکارشناسانه ‭ ‬است.

اعتماد ملی نوشته دوران سختی برای بانک‌ها آغاز شده‌ است. این‌ را هم بانکداران می‌دانند، هم سهامداران بانک‌های خصوصی که دو روزی است در صف فروش سهام خود به انتظار رهایی از این سهم‌ها ایستاده‌اند. از اظهارات رئیس دولت نهم و وزرای کابینه چنین برمی‌آید که این وضع تشدید هم می‌شود. دولتی‌ها از شبکه بانکی چیزی بیش از واسطه‌گران مالی انتظار دارند.

آفتاب یزد در سرمقاله خود آخرین گفته های رییس جمهور را در مورد کاهش بهره بانکی به نقد کشیده و نوشته وقتی رییس دولت از مافیایی صحبت می کند که دمش در همه جا درازست و دولت هر کار می کند به نوعی گذاشتن پا روی دم اوست این سئوال برای مردم ایجاد می شود که کیست این قدرت مهیب که در روزنامه ها و نمایندگان مجلس و مراکز اقتصادی نفوذ دارد و آن ها همه حرف او را می زنند؟

به نوشته سردبیر آفتاب یزد این جای انتقاد دارد که رییس جمهوری مانند احمدی نژاد خواستار آن شود که صاحب نفوذها محدوده دم خود را تعیین کنند تا دولت در آن محدوده پا نگذارد.

اعتماد در گزارشی پیرامون مذاکرات ایران و آمریکا که سه روز دیگر در بغداد آغاز می شود نوشته طرفین می گویند مذاکره مذکور محدود به عراق است و برنامه هسته ای تهران جایی در آن ندارد، اما به نظر می رسد که نتیجه این دیدار که سه روز قبل از دیدار سولانا و لاریجانی برگزار می شود، می تواند بر میزان موفقیت نشست آن دو تاثیر بگذارد.

احمد شیرزاد نماینده مجلس ششم در مقاله ای در همین روزنامه نوشته اعضای شورای امنیت به خصوص امریکا صراحتاً نظر دبیرکل آژانس انرژی اتمی را قبول ندارند و بر سر آن نیستند که به دلیل افزایش تعداد سانتریفوژها به ایران امتیاز دهند. از دید آنها افزایش سانتریفوژها فقط به معنای افزایش تخلف ایران از قطعنامه شورای امنیت است.

این کارشناس مسائل هسته ای در مقاله اعتماد نوشته مقام های سیاسی ایران امیدوارند که بتوانند با برگ سانتریفوژهای افزوده شده بازی سیاسی موفق تری را با طرف مقابل انجام دهند و تا جایی که امکان داشته باشد از او امتیاز بگیرند باید منتظر ماند و دید که آیا افزایش تعداد سانتریفوژها قادر است شرایط بهتری را در عرصه سیاسی برای ایران رقم بزند یا صرفاً برگی بر برگ هایی که از دید اعضای شورای امنیت، پرونده تخلفات ایران محسوب می شود اضافه خواهد کرد.

اعتماد ملی خبر داده که تهران خواستار میانجیگری فرانسه ‌در پرونده هسته‌ای‌شده است.

خبر اعتماد ملی بر اساس گفته های دبیر شورای‌عالی امنیت ملی با روزنامه راست‌گرای فیگارو تهیه شده که گفته فرانسه با سارکوزی رئیس‌جمهوری جدید خود می‌تواند نقش میانجیگری خوبی را ایفا کند، چرا که این کشور از اعتبار خاصی برای ما برخوردار است.

اعتماد ملی از قول رییس آگاهی نوشته بر اساس نظر سنجی های انجام شده در پایان سال ۸۵ مردم چند نگرانی مهم شامل بی بند و باری های فرهنگی ، قلدر مابی ها و همچنین وجود معتادان ولگرد در معابر داشتند که از امروز مرحله سوم طرح ارتقا امنیت اجتماعی برای برخورد با سومین دسته از نگرانی های مردم در فاز سوم خود شروع می شود.

سردار جعفری به نوشته اعتماد ملی گفته است معتادان ولگرد، هم چهره شهر را زشت کرده‌اند و هم امکان توسعه اعتیاد را به همراه افزایش برخی از جرایم برای شهر بوجود آورده‌اند. چنان که هفتاد درصد از آدم ربایی مربوط به مواد مخدر است.

روزنامه ایران متنی را که بیشتر روزنامه های صبح یک شکل آن را منعکس کرده اند در صفحه اول خود منعکس کرده و نوشته سربازان گمنام امام زمان (نامی که در ایران به ماموران وزارت اطلاعات داده شده ) موفق به کشف و ضربه زدن به چند شبکه جاسوسی شده اند.

در این خبر جزئیات بیش تری فاش نشده و حتی اشاره نشده که جاسوسان از کدام کشورها بوده اند تنها آمده که آن ها از عوامل نفوذی اشغالگران عراق در ایران در مناطق غربی جنوب غربی و مرکزی ایران فعال بودند و علاوه بر آن که توسط سرویس های اطلاعاتی خارچی فعالیت می کردند با برخی گروه ها و جریانات موثر عراقی هم همکاری داشتند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.