پارک چارلز دیکنز در لندن

پارک چارلز دیکنز در لندن

چارلز دیکنز رمان‌نویس اجتماعی پرداز انگلیسی را با کتاب‌های دیوید کاپرفیلد و الیور تویست می‌شناسیم. این نویسنده با ورود به بطن جامعه آن دوران انگلیس می‌خواست معضلات و رخدادهای موجود را در داستان‌هایش به تصویر بکشاند. شخصیت‌های ظالم، ترسناک و سنگدل در برابر فقرا و یتیم‌ها و بی‌‌سرپرستان به خوبی قابل لمس هستند. چارلز دیکنز از کودکی همچون قهرمانان آثارش در مشقت و رنج و ناکامی بود. لذا به خوبی می‌توانست مشکلات مردم اطرافش را درک کند. او تصمیم گرفت آنچه دیده و شنیده در نوشته‌هایش مکتوب سازد. او آرزو داشت آیندگان، داستان‌های وی را بخوانند و از آن لذت ببرند و همیشه به یاد او باشند.


    البته آرزوی او برآورده شد زیرا بعد از 200 سال اکثر رمان‌ها و داستان‌های کوتاه و بلند او آنقدر میان مردم محبوب شده که به‌صورت انواع برنامه‌های سینمایی و انیمیشن درآمده و شخصیت‌های نوشته‌هایش زبانزد عام و خاص می‌باشد.
    هم‌ اکنون نیز با ساخت یک پارک اختصاصی به رویاهای ناتمام چارلز دیکنز تحقق بخشیده شده است.
    عده‌ای از طرفداران چارلز دیکنز دست به دست هم داده‌اند و در نزدیکی لندن واقع در ویکتورین انگلند در زمینی به مساحت 21336 متر مربع پارکی احداث کرده‌اند که به گفته کارشناسان نه تنها دست کمی از دیسنی لند پارک والت دیسنی ندارد بلکه از لحاظ تکنیک و ابزار و وسایل سرگرمی پا را فراتر از آن گذاشته‌ است.
    سازندگان و دست‌اندرکاران این پارک به منظور زنده نگاه داشتن یاد و خاطرات شخصیت‌های کتب چارلز دیکنز اقدام به برپایی چنین پروژه‌ای زده‌اند که قرار است تا آخر سال 2007 مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
    
    سفر به پارک چارلز دیکنز
    پارک چارلز دیکنز واقع در حومه لندن یک مکان کاملا خانوادگی و تفریحی است و همه‌ سنین اعم از کوچک و بزرگ می‌توانند از آن‌جا لذت ببرند و گوشه‌گوشه داستان‌های چارلز دیکنز را به‌یاد بیاورند. لذا همه می‌توانند با پرداخت 25 پوند برای بزرگسالان و 15 پوند برای کودکان به سطر سطر رمان‌های این نویسنده قدم بگذارند.
    در این پارک ساختمان‌هایی به صورت ماکت ساخته شده که نشانگر مناطق فقیرنشین و کثیف قرن 19 میلادی یعنی دوران زندگی چارلز دیکنز می‌باشد. محله‌هایی پر از دزد، گدا و فقیر که برای دسترسی به اهداف خود و پول حاضر به هر کاری بودند.
    همانگونه که در کتاب الیور تویست اشاره شده، افراد شرور، بچه‌های معصوم را به دزدی و گدایی وا می‌داشتند و در اتاق‌های تاریک و مخوف زندانی می‌کردند.
    بخشی از پارک به داستان الیورتویست اشاره می‌کند. مجسمه‌ای از فاکین پیر یادآور معضل جامعه قرن 19 است. البته مردم بازدید کننده برای مشاهده این صحنه‌ها که بسیار طبیعی تعبیه شده می‌توانند از قطارهای کوچک استفاده کنند که به آرامی حرکت کرده و همه قادر به تماشای همه قسمت‌های پارک هستند. در بعضی از بخشها که در میان رود قرار دارد با استفاده از قایق‌های بزرگ می‌توان به دل کتاب‌های دیکنز سفر کرد و زندگی آن دوران را از نزدیک مشاهده کرد.
    خانه اسکروچ این مرد خسیس به همراه دیگر قهرمانان داستان «روح اسکروچ در کریسمس گذشته» به‌طور طبیعی بنا شده است.


    به‌طور کلی چارلزدیکنز قصد داشت در داستان‌هایش مشکلات زمان خود را منعکس کند. او قلمی انتقادآمیز داشت و به توصیف زندگی افراد فقیر و آسیب‌پذیر جامعه و همچنین ثروتمندان که برای رسیدن به خواسته‌های خود زیردستانشان را مورد استثمار قرار می‌دادند، می‌پرداخت.
    کیوین کریستی مدیر اجرایی این پارک می‌گوید: ما فقط قصد داریم که همه حقایق آن دوران را به تصویر بکشیم. این پارک به زودی افتتاح می‌شود و انتظار می‌رود که مورد استقبال بسیاری از بازدیدکنندگان از داخل و خارج از کشور قرار گیرد و به یک منبع مهم جهانگردی تبدیل شود. همچنین می‌توانیم چنین پارکی را در دیگر کشورهای بزرگ جهان احداث کنیم.
    تلما گراویکی از طراحان این پارک اظهار دارد که پارک چارلز دیکنز می‌تواند مکان مناسبی برای فیلمبرداری‌ها باشد و در آینده بسیاری از تهیه‌کنندگان فیلم‌های سینمایی برای ساخت فیلم خود به این پارک خواهند آمد.
    به گفته این طراح پیش‌بینی می‌شود هر ساله 300000 بازدید کننده از این پارک دیدن به عمل آورند.
    در بخش ورودی پارک بروشورهایی به چند زبان زنده جهان تهیه شده که به معرفی شخصیت‌ چارلز دیکنز و زندگینامه این نویسنده اشاره شده است.
    همچنین خلاصه‌ای از چند رمان معروف او از جمله الیور تویست، روزگار سخت، آرزوهای بزرگ، داستان دو شهر و دیوید کاپرفیلد در این کتابچه‌ها نوشته شده که در گوشه‌ گوشه این پارک ماکتهایی از موضوعات این داستان‌ها و مجسمه‌هایی از شخصیت‌ها و قهرمانان آن دیده می‌شود.
    دیگر قسمت جالب توجه این پارک مربوط به داستان «دیوید کاپرفیلد» می‌شود. در این بخس مجسمه‌هایی از ناپدری دیوید کاپرفیلد، آنقدر طبیعی ساخته و طراحی شده است که گویی مردی بدخلق و ستمگر ایستاده و در حال تنبیه دیوید کاپرفیلد می‌باشد.
    خانه متروکه و بزرگ «آرزوهای بزرگ» نیز از دیگر دیدنی‌های پارک است.


    این خانه قدیمی و تاریک گویی خانه ارواح است تارهای عنکبوت بر روی شیشه‌ها بسیار طبیعی جلوه می‌کند.
    به‌طور کلی سبک نوشته‌های چارلز دیکنز و همچنین زندگی مشقت‌بار وی در این پارک به خوبی حس می‌شود.
    این نویسنده مشهور آرزوهای بزرگی در سر داشت که عمرش نرسید و نتوانست به آنچه که در ذهن می‌پروراند جامه عمل بپوشاند اما هم اکنون بعد از 200 سال هوادارنش با ساخت چنین پارکی خاطرات او را زنده نگه داشته‌‌اند و نسل جدید را هم با نوشته‌های این نویسنده بزرگ انگلیسی آشنا خواهند ساخت.
    
    در لندن پارکی ساخته شده که هواداران و طرفداران چارلز دیکنز با رفتن به آن، خاطرات مطلبی را که از او خوانده‌اند برایشان زنده می‌شود، هر روز جوانان زیادی به خصوص دانشجویان به آن‌جا می‌روند و در این پارک زیبا درس می‌خوانند.
    

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟