اعتراض فعالان حقوق بشر به برخورد با بدحجابی

اعتراض فعالان حقوق بشر به برخورد با 'بدحجابی'

کانون مدافعان حقوق بشر ایران از برخوردهای اخیر با زنان و فعالان دانشجویی انتقاد کرده و روش های در پیش گرفته شده را 'ناسازگار با موازین حقوق بشری' خوانده است.
برخورد با زنان - عکس آرشیوی
نیروهای انتظامی ایران به اجرای طرحی با نام 'مبارزه با بدحجابی' مبادرت کرده اند که به بازداشت موقت شمار زیادی منجر شده است

این کانون اعلام کرده که برخوردهایی که در خیابان ها با زنان تحت عنوان 'بدحجابی' دیده می شود " با روش و منطق اصولی سازگار نیست چراکه نیروی انتظامی فقط مجری و ضابط قضایی است و در جایگاه تصمیم‌‏گیری قرار ندارد."

در طول ماه گذشته خورشیدی نیروهای انتظامی ایران به اجرای طرحی با نام 'مبارزه با بدحجابی' مبادرت کرده اند که به بازداشت موقت شمار زیادی منجر شده و در برخی موارد نیز با خشونت هایی همراه بوده است.

این برخوردها اعتراض هایی را در پی داشته اما برخی مذهبیون و مسئولان جمهوری اسلامی از این اقدام نیروی انتظامی دفاع کرده و خواهان برخورد با آنچه 'پوشش غیر اسلامی'، 'غربی'، یا 'مغایر با موازین شرع' می نامند، شده اند.

با این حال طرح موسوم به 'مبارزه با بدحجابی' از آغاز با انتقاد ضمنی رئیس قوه قضائیه ایران همراه شد که به نیروی انتظامی هشدار داد "برخوردهای خشن در مبارزه با آسیب های اجتماعی نتیجه عکس می دهد."

برخورد با فعالان دانشجویی

کانون مدافعان حقوق بشر ایران همچنین به انتقاد از برخوردهای اخیر با فعالان دانشجویی پرداخته و بازداشت و محرومیت از تحصیل و تعلیق آنها در کمیته ‌‏های انضباطی را "رخدادهایی نگران‌‏‏کننده برای مدافعان حقوق بشر" خوانده است.

 عدم اجازه برای ملاقات وکلا و والدین دانشجویان بازداشت‌ ‏شده با آنها، امری ضد حقوق شهروندی و خلاف مصرحات قانون اساسی است
 
سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر ایران

سخنگوی این کانون، خواهان 'آزادی و توقف برخورد با دانشجویان' شده و نوشته است: "عدم اجازه برای ملاقات وکلا و والدین دانشجویان بازداشت‌ ‏شده با آنها، امری ضد حقوق شهروندی و خلاف مصرحات قانون اساسی است."

هفته گذشته، در پی نا آرامی هایی که در دانشگاه علامه طباطبائی تهران بر سر لغو مجوز انجمن اسلامی این دانشگاه و جلوگیری مسئولان از برگزاری انتخابات آن رخ داد، سه دانشجو بازداشت شدند و از ورود تعدادی دیگر به کلاس های درس جلوگیری شد.

برخی فعالان دانشجویی، دولت محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران را متهم می کنند که در قالب برنامه ‌ای حساب شده، در حال انحلال و یا پیش ‌گیری از تجدید انتخابات در بین انجمن‌ های اسلامی دانشگاه ها است تا بدین وسیله روند فعالیت های دانشجویی مختل شود.

اما هواداران دولت گروه های دانشجویی را به تلاش برای ایجاد نا آرامی و 'سیاسی کردن دانشگاه' متهم کرده و برخورد با برخی دانشجویان - .و بعضا استادان - را در راستای 'پاکسازی' دانشگاه ها می دانند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.