متن کامل مستندات جدید برای تایید توبه نامه باب

متن کامل مستندات جدید برای تایید توبه نامه باب

متن کامل مستندات جدید برای تایید توبه نامه سید علی محمد شیرازی - ملقب به باب - که به تازگی در اختیار مهر قرار گرفته منتشر شد . 
به تازگی نسخه ای از "مجموعه آثار حضرت اعلی" شامل متون مختلفی که همگی به انشای سیدعلی محمد شیرازی (باب) و حاوی توقیع، دعا، و لوح است از سوی آرشیو مرکز بررسی اسناد تاریخی در اختیار «مهر» قرار گرفت که مستندات جدیدی را در مورد این که شخص مورد نظر پس از طرح ادعای بابیت امام زمان از این مدعای خود بازگشته است تایید می کند.
این کتاب که در حدود 1270 هجری به خط ملاحسین به رشته تحریر در آمده  برای نخستین بار متنی را نشان می دهد که به صراحت از توبه باب از ادعاهای گذشته خویش حکایت می کند . این کتاب پیش از انقلاب از سوی محفل مقدس روحانی ملی ایران در مجموعه ای با نام "مجموعه آثار حضرت اعلی" در نسخه های خطی محدود در ایران منتشر شده بود. سیاست رسمی آئین بهایت مانع انتشار عمومی آن است و خبرگزاری مهر برای نخستین بار آن را در سطح وسیع منتشر می کند.


اصل این کتاب که به خط ملاحسین از مریدان باب بوده در محلی با عنوان "ارض اقدس" واقع در شهر حیفا در فلسطین نگهداری می شود و تصویر آنها در دهه 1350 شمسی از روی متن اصلی برداشته شده است .


محفل ملی بهاییان ایران به عنوان شرحی بر این کتاب نوشته است : "مجموعه تواقیع و ادعیه مبارکه حضرت باب ارواحنا فداه که به خط جناب ملاحسین می باشد در شیراز از نسخه خطی متعلق به سرکار خانم افسر خلیلی استنساخ عکسی شده است."


به گزارش «مهر» متن مورد نظر که در صفحات 194 تا 197 آمده و در آن نیز به صراحت از ادعاهای خود بازگشته و آن را به جهت خلاصی و گویی در زندان نوشته، بدین قرار است :


"قبله محترم دام فضلکم ، تلاوت آیات دو ورقه خط شریف را نموده ، صفحه عربی بجهه خلاص کل عرض شده منظر شریف خواه رسید ،که ثلج الفواد و ساکن للقلب باشند .

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.