روشی برای درمان بی خوابی

روشی برای درمان بی خوابی

خواب یکی از بزرگترین اسرار علم زیست شناسی است. تمامی حیوانات نیز همانند انسان می خوابند و آدمهایی که به هر دلیلی از خواب محروم می شوند، از نظر جسمی، روحی و فکری دچار مشکل شده و به انواع بیماریها دچار می شوند. اما با وجود انواع پیشرفتهای علمی هنوز هم هیچ کس نمی داند که خواب چگونه مغز را مرمت می کند.

به تازگی یکی از استادان روان شناسی دانشکده پزشکی ویسکاسنین - مدیسون کشف کرده است که چگونه امواج مغزی را که مشخصه اصلی عمیق ترین مرحله از خواب انسان هستند برانگیخته و به فعالیت و عمل وادار می شود. این کشف جالب و مهیج می تواند پنجره ای تازه به نقش خواب در حفظ سلامت انسان و شادیش و همچنین تأثیر آن بر یادگیری بگشاید. فعالیت مغزی مورد نظر که موج آهسته نام دارد، برای ترمیم حالت اخلاقی و همچنین توانایی یادگیری، تفکر و به یاد آوردن مسایل و خاطره ها بسیار حیاتی است.

در طول مدت زمان فعالیت موج آهسته که حدود 80 درصد از ساعات خواب را در برمی گیرد، امواج فعال الکتریکی در سر تا سر مغز جریان پیدا کرده و آن را ثانیه ای یک مرتبه و در کل 1000 مرتبه در طول یک شب شستشو می دهند. در مقاله جدیدی که در نشریه «پناس» به چاپ رسیده است، تونونی و همکارانش کاربرد امواج مغناطیسی برای شروع امواج آهسته را توضیح داده اند، این محققان نحوه آزمایش خود را بر روی افراد داوطلب به طور کامل تشریح کرده و توضیح داده اند که برای انجام این آزمایش از امواج مغناطیسی و دستگاههای ثبت کننده ای بهره گرفته اند که هیچ گونه خطری را برای داوطلبان به وجود نیاورد.

موفقیت محققان در تولید امواج آهسته می تواند در آینده به ابداع شیوه های درمان جدید برای بیماری بی خوابی منجر شود. شخص مبتلا به بی خوابی، امواج آهسته مغزی اش کاهش می یابد و محققان با تولید امواج آهسته در مغز این گونه افراد، آنها را به خواب فرو خواهند برد.حتی محققان امید دارند که با استفاده از افزایش این امواج در مغز حالت آسودگی و راحتی که پس از هشت ساعت خواب به دست می آید، همان حالت آسودگی را تنها در ظرف چند ساعت کوتاه در مغز افرادی که وقت ضیقی دارند، ایجاد کنند.

هم اکنون تونونی پس از حصول به موفقیت ایجاد امواج مغزی، در صدد است بفهمد چرا هر انسان (و یا حیوانی) به خواب نیاز دارد و آیا می توان کاری کرد که چیزی به نام خواب از چرخه زندگی انسانها حذف شود. به گفته این محقق، اگر می بینید که حیوانات می خوابند پس این وضعیت برای ادامه بقای جانداران حیاتی و بسیار ضروری است و این امر و میزان اهمیت واقعی آن امری است که تاکنون ناشناخته باقی مانده و اینک باید به دنبال کشف پاسخ این سؤال و نقش اسرار آمیز خواب در زندگی جانداران بود.


+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.