اعلام نظر بریتانیا در باره قتل جاسوس سابق روسی

اعلام نظر بریتانیا در باره قتل جاسوس سابق روسی

دادستانی ارشد بریتانیا در مورد پیگرد قانونی مظنون به قتل یک جاسوس روسی اظهار نظر می کند در حالیکه تصمیم وی می تواند بر روابط دو کشور تاثیر منفی بگذارد.
لیتوینینکو در بیمارستان
بیماری مرموز لیتویننکو احتمال دست داشتن ماموران خارجی در مرگ وی را مطرح کرد

قرار است روز سه شنبه، 22 مه، کن مک دونالد، مدیر اداره دادستانی عمومی بریتانیا، نظر خود را در مورد پرونده الکساندر لیتویننکو که در سال گذشته به شکلی مرموز در لندن درگذشت، و پیگرد مظنونین روسی قتل وی اعلام کند.

الکساندر لیتویننکو، افسر سابق سرویس های جاسوسی روسیه، در ماه نوامبر سال گذشته در بیمارستانی در لندن جان داد و تحقیقات بعدی نشان داد که وی با یک ماده رادیواکتیو به نام پولونیوم 210 مسموم شده است.

پلیس مرگ این پناهنده روسی را مشکوک تشخیص داد و تحقیقاتی را در این زمینه آغاز کرد.

ماموران بخش مبارزه با تروریسم اسکاتلند یارد - پلیس لندن - آثار پولونیوم رادیو اکتیو را تا چند رستوران و هتل در لندن، یک هواپیمای خطوط هوایی این کشور و سرانجام محل هایی در مسکو دنبال کردند.

رد گیری آثار این ماده ماموران پلیس بریتانیا را به دو جاسوس سابق دیگر روسی به نام های آندریی لوگووی و دیمیتری کووتون هدایت کرد و پلیس توانست با این دو نفر مصاحبه هایی انجام دهد.

انتظار می رود دادستانی بریتانیا توصیه کند که پرونده الکساندر لیتویننکو به عنوان ارتکاب قتل توسط شهروندان روسی به جریان افتد.

پیشنهاد دادستانی می تواند بر روابط بریتانیا و روسیه، که در حال حاضر چندان گرم نیست، تاثیری منفی بگذارد.

قتل جاسوس سابق

آلکساندر لیتویننکو سرهنگ دوم سرویس امنیتی فدراسیون روسیه بود که بعدا به عنوان یکی از مخالفان سیاسی دولت این کشور به فعالیت پرداخت.

لیتویننکو در کتاب 'انفجار روسیه - تروریسم از درون' دولت روسیه را به تروریسم متهم کرد


وی نخست به عنوان مامور سازمان اطلاعاتی شوروی سابق - کا گ ب - و سپس اداره اطلاعات فدراسیون روسیه - اف اس بی - فعالیت داشت اما بعدا مقامات این اداره را علنا به دست داشتن در قتل یکی از سرمایه داران روسی مخالف دولت متهم کرد.

آقای لیتویننکو در سال 1999برای سه ماه بازداشت شد و در سال 2001، با استفاده از گذرنامه جعلی توانست از روسیه بگریزد و پس از ورود به بریتانیا، پناهندگی سیاسی و سپس شهروندی این کشور را دریافت کند.

وی با انتشار کتابی، دستیابی ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری به این مقام را نوعی کودتا توصیف کرد که با حمایت اف اس بی به اجرا گذاشته شده بود.

الکساندر لیتویننکو در این کتاب همچنین سازمان های امنیتی روسیه را متهم کرد که برای ایجاد رعب و وحشت و فضای متشنج در آن کشور، به بمب گذاری در آپارتمان های مسکونی در مسکو و سایر شهرها مبادرت کرده و این اقدامات را به شورشیان چچنی نسبت داده اند تا به این بهانه، عملیات نظامی در چچن را توجیه کنند.

روز اول ماه نوامبر سال گذشته، آقای لیتویننکو ناگهان بیمار و در بیمارستانی در لندن بستری شد و سه هفته بعد در اثر آنچه که مسمومیت با پولونیوم 210 تشخیص داده شد، در سن چهل و پنج سالگی در گذشت.

مرگ مرموز این افسر سابق اطلاعاتی روسیه انعکاسی گسترده در رسانه های عمومی داشت و به تحقیقات پلیس و ارائه گزارشی در این مورد به مدیر دادستانی عموم بریتانیا منجر شد.

ظاهرا در این گزارش شهروندان روسی، که با تشکیلات امنیتی و اطلاعاتی آن کشور ارتباط داشته یا دارند، مظنون اصلی در قتل مامور امنیتی سابق روسیه معرفی شده اند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.