قطب دراویش گنابادی دستگیر شد

قطب دراویش گنابادی دستگیر شد

سخنگوی دراویش نعمت‌اللهی در اروپا از دستگیری نورعلی تابنده، قطب این طریقت، خبر داد.

مصطفی آزمایش، سخنگوی دراویش نعمت‌اللهی در گفتگو با رادیو زمانه اعلام کرد که روز دوشنبه نیروهای انتظامی، نورعلی تابنده را در شهرستان بیدخت دستگیر کردند و به شهرستان مشهد انتقال دادند.

به گفته آزمایش، نورعلی تابنده که مدت سه هفته است در زادگاه و منزل شخصی خود، بیدخت، به سر می‌برد، هنگام سرکشی از مزرعه، در میانه راه به وسیله ماموران انتظامی به همراه دو تن از همراهانش دستگیر و به فرمانداری بیدخت منتقل شد.

گروهی از مردم بیدخت در واکنش به دستگیری نورعلی تابنده، در برابر فرمانداری تجمع کردند. به گفته مصطفی آزمایش، دو همراه نورعلی تابنده آزاد شدند اما خود وی به مشهد انتقال داده شد.


مصطفی آزمایش می‌افزاید، ماموران تاکنون چندین بار از سفر نورعلی تابنده به شهرستان بیدخت جلوگیری کرده‌اند و ماه رمضان گذشته هم که وی در این شهرستان حضور یافت، خانه وی به محاصره درآمد.

به گفته آزمایش ماموران انتظامی علت جلوگیری ازاقامت نورعلی تابنده در زادگاهش را، عدم گنجایش شهرستان بیدخت عنوان کرده‌اند؛ چراکه به گفته مقامات با حضور نورعلی تابنده شمار زیادی برای دیدار وی به این شهرستان می‌آیند.

مصطفی آزمایش که سال‌هاست خود مجله عرفان ایران را منتشر می‌کند، بیدخت را از آن جهت برای دراویش نعمت‌اللهی با اهمیت می‌داند که مدفن اقطاب این سلسله است.

آزمایش درپاسخ به این پرسش که آیا نورعلی تابنده، فعالیت سیاسی نیز می‌کند، اظهار داشت که نورعلی تابنده با وجود فعالیت در نهضت آزادی ایران،هم ‌اکنون هیچگونه کار سیاسی انجام نمی‌دهد.

آزمایش خاطر نشان می‌کند که تابنده در دادگستری و دانشگاه هم فعالیت‌ داشته که با قبول مسئولیت در طریقت گنابادی از همه کارهای گذشته خود کناره گرفته است.

سخنگوی دراویش نعمت‌اللهی همچنین یاآور می‌شود که نورعلی تابنده دارای درجه اجتهاد و دکترای حقوق است.

مصطفی آزمایش همچنین با یادآوری تخریب حسینیه شریعت قم، که در پی آن شمار زیادی دستگیر و عده‌ای نیز زخمی شدند، از تکرار چنین حوادثی اعلام نگرانی می‌کند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.