انتقاد کارتر از سیاست کورکورانه بلر

انتقاد کارتر از سیاست 'کورکورانه بلر'

جیمی کارتر، رییس جمهوری پیشین آمریکا از تونی بلر، نخست وزیر مستعفی بریتانیا به علت آنچه وی حمایت کورکورانه از جنگ عراق نامید انتقاد کرده است.
جیمی کارتر، رییس جمهوری پیشین آمریکا
رییس جمهوری پیشین آمریکا از منتقدان سر سخت جنگ عراق به شمار می رود

آقای کارتر به بی بی سی گفت که حمایت آقای بلر از جورج بوش، رییس جمهوری آمریکا "ظاهرا متملقانه" بوده است.

رییس جمهوری پیشین آمریکا خاطرنشان کرد که "حمایت مصممانه" بریتانیا از "سیاست های نابخردانه جورج بوش، رییس جمهوری آمریکا در عراق، فاجعه ای عمده برای جهان بوده است."

این اظهار نظر جیمی کارتر زمانی صورت می گیرد که تونی بلر برای بازدید از عراق به بغداد سفر کرده است.

آقای بلر در بغداد با جلال طالبانی، رییس جمهور و نوری المالکی، نخست وزیر دیدار می کند.

این هفتمین و به احتمال زیاد، آخرین سفر تونی بلر به عراق است. وی قرار است در اواخر ژوئن پست نخست وزیری بریتانیا را به گوردون براون تحویل دهد.

نخست وزیری تونی بلر تحت الشعاع این اتهام بود که وی بریتانیا را وارد یک جنگ غیرقانونی کرد. بر اساس یک نظرسنجی روزنامه آبزرور که اخیرا انجام شده، 58 درصد از پاسخ دهندگان گفته اند اشغال عراق اشتباه بود.

آقای کارتر در مصاحبه با بی بی سی خاطرنشان کرد که اگر تونی بلر پیش از شروع جنگ عراق، خود را از سیاست جورج بوش برای اشغال عراق دور نگه می داشت، می توانست تفاوت مهمی در افکار عمومی و سیاسی آمریکا ایجاد کند.

به گفته آقای کارتر، دولت آمریکا در دفاع از اقدام خود در اشغال عراق به این نکته اشاره می کرد که " چون بریتانیا از ما حمایت می کند، اقدامات ما صحیح تر از آن چیزی است که دنیا تصور می کند."

رییس جمهوری پیشین آمریکا افزود "ترکیب بوش و بلر و حمایت آنها از فاجعه عراق باعث آن شده که مخالفان تاثیر کمتری داشته باشند و این خود بانی آن شده که جنگ طولانی تر شده و مصیبت ناشی از آن هم زیادتر شود."

به گفته آقای کارتر، جنگ عراق باعث بروز تفرقه در سطح جهانی شده است. وی ابراز امیدواری کرد که گوردون براون، جانشین آقای بلر کمتر از وی از چنین سیاستی حمایت کند.

رییس جمهوری پیشین آمریکا از منتقدان سر سخت جنگ عراق به شمار می رود. وی سال پیش نیز در مصاحبه ای خاطرنشان کرده بود که از ناکامی تونی بلر در استفاده از نفوذش بر جورج بوش مایوس شده است.

جیمی کارتر در سال 1976 به سی و نهمین رییس جمهوری آمریکا مبدل شد و تا سال 1981 این سمت را در اختیار داشت.

وی در سال 2002 به خاطر تلاش های صلح جویانه و تلاش برای گسترش عدالت اجتماعی و قضایی برنده جایزه نوبل شد.

 
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.