'فاجعه انسانی'، پیامد اخراج پناهجویان افغان از ایران

'فاجعه انسانی'، پیامد اخراج پناهجویان افغان از ایران

مقامات افغان می گویند ادامه اخراج گروهی پناهجویان از ایران به دلیل محدود بودن امکانات در کشور ممکن است به یک فاجعه بشری منجر شود.
سید محمدامین فاطمی وزیر صحت افغانستان
"اگر اخراج پناهجویان کاهش نیابد این نگرانی وجود دارد که با شیوع بیماری های واگیردار در میان اخراج شده ها، این کشور با یک فاجعه انسانی مواجه شود"

سید محمدامین فاطمی وزیر صحت افغانستان، در یک نشست خبری در کابل گفته است این نگرانی وجود دارد که با اخراج گروهی پناهجویان افغان بیماری های واگیردار در کشور شیوع پیدا کند.

براساس گزارش ها کشور ایران در پی تصمیم اخراج پناهجویانی که اتباع غیرمجاز خوانده شده اند، ظرف نزدیک به یک ماه گذشته دهها هزار پناهجوی افغان را از آن کشور اخراج کرده است.

اخراج پناهجویان افغان از ایران واکنش های سختی را در افغانستان به دنبال آورد و سبب سلب صلاحیت دو وزیر کابینه از سوی مجلس نمایندگان این کشور شد.

اخراج گروهی پناهجویان افغان از ایران به این دلیل نگرانی وزرات صحت را بر انگیخته است که به گفته مقامات این وزرات دولت افغانستان و سازمان های امدادرسان قادر نیستند کمک های لازم را در اختیار برگشت داده شده ها قرار دهند.

وزیر صحت افغانستان می گوید اگر اخراج پناهجویان کاهش نیابد این نگرانی وجود دارد که با شیوع بیماری های واگیردار در میان اخراج شده ها، این کشور با یک فاجعه انسانی مواجه شود.

آقای فاطمی در مورد انتقال ویروس اچ آی وی نیز به وسیله پناهجویان اظهار نگرانی کرد و گفت ممکن است به دلیل نبود امکانات کافی لابراتواری در مراکز صحی این ویروس در جامعه سرایت پیدا کند.

در حال حاضر شماری افراد در افغانستان که به بیماری ایدز مبتلا هستند و از سوی وزرات صحت این کشور ثبت شده اند عمدتا کسانی اند که از ایران و پاکستان برگشته اند.

وزیرصحت افغانستان از کشور ایران خواست تا به منظور جلوگیری از آنچه که او فاجعه بشری خواند، از اخراج گروهی پناهجویان افغان از آن کشور خودداری کند.

از یک ماه به این سو کشور ایران آغاز به اخراج پناهجویانی کرده است که مقامات آن کشور این افراد را اتباع غیر مجاز خوانده اند.

با آغاز این روند تا حالا دهها هزار پناهجوی افغان از ایران اخراج شده اند و ایران تصمصیم دارد این روند را همچنان ادامه دهد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.