پاسخ متکی به اعتراض آمریکا به بازداشت اسفندیاری

پاسخ متکی به اعتراض آمریکاییها به بازداشت هاله اسفندیاری

در پی واکنش مقامات آمریکایی به بازداشت هاله اسفندیاری، پژوهشگر ایرانی مقیم آمریکا در تهران، وزیر امورخارجه ایران خطاب به مقامات آمریکایی گفت که از دخالت در امور داخلی کشورش بپرهیزند.
هاله اسفندیاری
وزیرخارجه آمریکا و هیلاری کلینتون و براک اوباما، سناتورهای دموکرات خواستار آزادی فوری هاله اسفندیاری شده اند

هاله اسفندیاری، مسئول بخش خاورمیانه مرکز پژوهشهای بین المللی وودرو ویلسون در آمریکا، از هشتم مه (هیجدهم اردیبهشت) در تهران در بازداشت به سر می برد و اتهام او اقدام علیه امنیت ملی اعلام شده است.

خانم اسفندیاری تابعیت آمریکایی نیز دارد و بازداشت او موجی از واکنشها در آمریکا برانگیخته و تاکنون وزیرخارجه آمریکا و هیلاری کلینتون و براک اوباما، سناتورهای دموکرات خواستار آزادی فوری او شده اند.

در پاسخ به اظهارنظرهای این مقامات آمریکایی، منوچهر متکی وزیرامورخارجه ایران طی گفتگویی با خبرنگاران در تهران درباره اظهارات مقامات آمریکایی گفته است: "این نوع رفتار، اخلاق خاص آمریکاست، اتباع ایرانی اگر تخلفی مرتکب شده باشند توسط مقامات قضائی تحت پیگرد قرار می‌ گیرند و بعد از طی مراحل قانونی با آنها برخورد خواهد شد، آمریکاییها بهتر است در حوزه کار خودشان اظهارنظر کنند و از دخالت در امور داخلی سایر کشورها خودداری نمایند".

پیش از اظهارات آقای متکی، شیرین عبادی برنده ایرانی جایزه صلح نوبل خبر داده بود که درخواست او برای به عهده گرفتن وکالت هاله اسفندیاری رد شده است.

خانم عبادی طی گفتگو با روزنامه آمریکایی واشنگتن پست گفته که با هاله اسفندیاری آشنایی چند ساله دارد و مطمئن است که او بیگناه است.

وی بازداشت خانم اسفندیاری و همچنین جلوگیری از دسترسی وی به وکیل مدافع را غیرقانونی دانسته و گفته که خانم اسفندیاری پیش از آنکه بازداشت شود به مدت شش هفته مرتب مورد بازجویی وزارت اطلاعات قرار می گرفته اما همواره از اظهارنظر عمومی در مورد این بازجوییها خود داری می کرده است.

خانم عبادی افزوده: "دولت حسن نیت موکل مرا به این شکل پاداش داده است."

هاله اسفندیاری سال گذشته میلادی برای دیدار با مادر خود به ایران سفر کرد اما در اواخر ماه دسامبر، افراد ناشناس گذرنامه های ایرانی و آمریکایی او را ربودند.

طبق گزارشها، خانم اسفندیاری پس از مراجعه برای دریافت گذرنامه جدید، برای مدتی از سوی ماموران وزارت اطلاعات تحت بازجویی قرار گرفت و بعدا خبر بازداشت او تأیید شد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.