نام پنج ایرانی بازداشت شده در عراق فاش شد

نام پنج ایرانی بازداشت شده در عراق فاش شد

با گذشت بیش از چهار ماه از حمله نظامیان آمریکایی به دفتر نمایندگی ایران در شهر اربیل عراق و بازداشت پنج تن از شهروندان ایرانی که در این دفتر کار می کردند، نامهای این افراد برای نخستین بار فاش شد.
خانواده یکی از ایرانیان بازداشت شده در عراق
مقامات آمریکایی پیشتر به خانواده بازداشت شدگان یک بار اجازه گفتگوی تلفنی با آنان داده و همچنین اعلام کرده اند که امکان ملاقات حضوری میان آنان را فراهم خواهند کرد اما چنین ملاقاتی هنوز انجام نگرفته است

دولت ایران پنج شهروند بازداشت شده ایرانی در عراق را دیپلمات اعلام کرده است و بازداشت آنان را خلاف معیارهای دیپلماتیک می داند.

اما دولت آمریکا این پنج نفر را افسران نیروی قدس سپاه پاسداران می داند و آنها را متهم کرده که به کمک تسلیحاتی به گروههای مسلح شورشی عراقی در عراق مشغول بوده اند، اتهامی که دولت ایران بشدت رد کرده است.

دولت عراق نیز تاکنون دیپلمات بودن پنج شهروند بازداشت شده ایرانی در عراق را تأیید نکرده، هرچند خواهان آزادی آنان شده و اعلام کرده که برای آزادی آنان تلاش می کند.

فاش نکردن نامهای شهروندان بازداشت شده ایرانی به تردیدهایی که در مورد دیپلمات بودن آنها مطرح می شود دامن زده بود اما سرانجام در دیداری که خانواده های بازداشت شدگان با منوچهر متکی وزیر امورخارجه ایران و با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی داشته اند، نامهای بازداشت شدگان علناً مطرح شده است.

آن گونه که از این جلسه گزارش شده، بازداشت شدگانی که نامهایشان در این جلسه مطرح شده عبارتند از: مجید قائمی حیدری 43 ساله، حمیدرضا عسگری شکوه 37 ساله، باقر غبیشاوی 48 ساله، عباس حاتمی کساوند 45 ساله و موسی چگینی 39 ساله.

 نامهای بازداشت شدگان در دیدار خانواده های آنان با متکی علناً مطرح شده است
 

اعلام نام این افراد می تواند به بررسی ادعای مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه آنها دیپلمات نبوده و افسران سپاه قدس بوده اند کمک کند.

طی مصاحبه هایی که خبرنگاران با خانواده های بازداشت شدگان داشته اند، همسر حمیدرضا عسگری شکوه از نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا خواسته است برای آزادی بازداشت شدگان تلاش کند و همچنین بکوشد تا جلوی آنچه وی جنگ طلبیهای جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا خواند است را بگیرد.

مقامات آمریکایی پیشتر به خانواده بازداشت شدگان یک بار اجازه گفتگوی تلفنی با آنان داده اند و همچنین اعلام کرده اند که امکان ملاقات حضوری میان آنان را فراهم خواهند کرد اما چنین ملاقاتی هنوز انجام نگرفته است.

وزیر امور خارجه ایران در دیدار با خانواده بازداشت شدگان گفته که بخش حقوقی وزارت‌ امورخارجه در حال تهیه لایحه ‌ای برای دریافت خسارت از آمریکا برای زیانهای معنوی و مادی حمله نظامیان آن کشور به دفتر نمایندگی ایران در اربیل است.

به گفته آقای متکی، در این لایحه علاوه بر بازداشت کارکنان این دفتر و خساراتی که به این دفتر خورده، اثری که حمله به این دفتر به حضور دیپلماتیک ایران در عراق داشته نیز مطرح می گردد و برای آن طلب خسارت می شود.

وی در عین حال خبر داده که مسئولان آمریکایی به هوشیار زیباری، وزیر خارجه عراق گفته اند که پنج شهروند بازداشت شده ایرانی را در خرداد ماه، یعنی بین 22 مه تا 21 ژوئن آزاد خواهد کرد.

مقامات ایرانی و آمریکایی قرار است 28 مه (هفتم خرداد) آینده به صورت مستقیم به مذاکره بنشینند و در مورد مسائل عراق گفتگو کنند.

انتظار می رود آزادی شهروندان ایرانی بازداشت شده در عراق از خواسته هایی باشد که مقامات ایرانی در این دیدار مستقیماً با آمریکاییها مطرح کنند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.