اجازه وکالت هاله اسفندیاری به شیرین عبادی داده نشد

اجازه وکالت هاله اسفندیاری به شیرین عبادی داده نشد

شیرین عبادی، حقوقدان ایرانی برنده جایزه صلح نوبل، گفته است که مقامات ایرانی درخواست وی را برای بر عهده گرفتن وکالت هاله اسفندیاری، پژوهشگر ایرانی - آمریکایی بازداشتی در ایران، رد کرده اند.
هاله اسفندیاری
هاله اسفندیاری خواسته بود شیرین عبادی وکالت او را بر عهده بگیرد

هاله اسفندیاری، پژوهشگر موسسه پژوهشی وودرو ویلسون در آمریکا که دارای تابعیت دوگانه ایرانی و آمریکایی است، روز 8 ماه مه بازداشت شد و مقامات ایرانی بازداشت او را به دلیل اتهامات امنیتی اعلام داشته و گفتند که "متهم" در اختیار وزارت اطلاعات قرار گرفته و در زندان اوین زندانی است.

به گزارش روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، خانم عبادی با اشاره با آشنایی چند ساله خود با هاله اسفندیاری نسبت به بیگناهی وی ابراز اطمینان کرده و گفته است که مقامات ایرانی با جلوگیری از دسترسی متهم به وکیل مدافع، قوانین این کشور را زیر پا گذاشته اند.

خانم عبادی گفته است که هاله اسفندیاری خواستار آن شده بود که او وکالت این پرونده را قبول کند و خانم اسفندیاری این درخواست را در تماس تلفنی با مادر خود از زندان اوین مطرح کرده است.

این حقوقدان ایرانی گفته است "هدف ما آگاه کردن ایرانیان و جامعه بین المللی در این زمینه است که دولت ایران به قوانین و مقررات خود احترام نمی گذارد" و افزوده است که بازداشت خانم اسفندیاری غیرقانونی است.

خانم عبادی گفته است که خانم اسفندیاری پس از آنکه اوایل سال جاری تحت بازداشت خانگی قرار گرفت و حتی در خلال شش هفته بازجویی توسط وزارت اطلاعات از اظهار نظر عمومی در این موارد خودداری کرد و افزود "دولت حسن نیت موکل مرا به این شکل پاداش داده است."

روابط ایران و آمریکا

به گفته خانم عبادی، این پرونده هشداری به پژوهشگران و دانشگاهیان ایرانی فعال در زمینه روابط خارجی و تلاشی برای اعمال محدویت های بیشتر بر گروه های جامعه مدنی است.

شیرین عبادی در این مصاحبه به خبر تماس بین دولت های ایران و آمریکا نیز اشاره کرده و خواستار ارتباط دو کشور در سایر سطوح شده است.

عبادی
عبادی خواستار تماس جامعه مدنی ایران و آمریکا شده است

وی گفته است "اگر قرار است دولت های ایران و ایالات متحده با یکدیگر مذاکره کنند، که من شخصا از این امر استقبال می کنم، این مذاکرات نباید به وزیران خارجه و حتی روئسای جمهور دو کشور محدود شود بلکه نکته کلیدی، لزوم ارتباط بین جامعه مدنی دو کشور است."

هاله اسفندیاری سال گذشته میلادی برای دیدار با مادر خود به ایران سفر کرد اما در اواخر ماه دسامبر، افراد ناشناس گذرنامه های ایرانی و آمریکایی او را ربودند.

طبق گزارش ها، خانم اسفندیاری پس از مراجعه برای دریافت گذرنامه جدید، برای مدتی از سوی ماموران وزارت اطلاعات تحت بازجویی قرار گرفت و بعدا خبر بازداشت او تایید شد.

بازداشت خانم اسفندیاری اعتراض هایی را در خارج از ایران در پی داشته است.

دیده بان حقوق بشر، از گروه های بین المللی مدافع حقوق بشر، این اقدام را تقبیح کرده و باراک اوباما و هیلاری کلینتون، داوطلبان نامزدی انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا از حزب دموکرات، و کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آن کشور، خواستار آزادی وی شده اند.

روزنامه واشنگتن پست در گزارش مصاحبه با خانم عبادی نوشته است که این برنده جایزه صلح نوبل نیز در سال 2000 در زندان اوین زندانی بوده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.