۳ دلیل برای غیرممکن بودن حمله به ایران

3 دلیل برای غیرممکن بودن حمله به ایران

«آنتونی کوردزمن» از کارشناسان شناخته شده حوزه خاورمیانه معتقد است جدی بودن گزینه حمله نظامی علیه ایران در دولت جورج بوش به ارزیابی‌های کارشناسی در مورد میزان نزدیکی ایران به ساخت سلاح اتمی بستگی دارد، اما وی به دلایلی معتقد است واشنگتن در شرایط کنونی امکان حمله نظامی به ایران را ندارد.  

«کوردزمن» کارشناس امور سیاسی و نظامی خاورمیانه در مصاحبه با شورای روابط خارجی آمریکا در مورد طرح‌های آمریکا برای حمله نظامی به تاسیسات هسته‌ای ایران گفت: در این زمینه شاهد عناصر متفاوت در دولت آمریکا هستیم. بنا به گفته وی هنوز هم گروه‌های قوی در دولت جورج بوش وجود دارند که معتقدند آمریکا باید نظام سیاسی در ایران را تغییر دهد. این کارشناس تصویب بودجه چند میلیون دلاری در کنگره آمریکا برای ترویج دمکراسی در ایران را در راستای اقدامات این گروه می‌داند.

بنا به گفته وی گروه های دیگری هم در دولت جورج بوش هستند که از اقدام نظامی (علیه ایران) حمایت می‌کنند. کوردزمن گزارش‌های سیمورهرش گزارشگر مجله نیویورکر را در راستای روشن کردن انگیزه این گروه می‌داند.

بنا به گفته وی سومین مساله‌ای که ایران را تهدید می‌کند، امکان حمله پیش دستانه آمریکا و اسرائیل علیه تاسیسات هسته‌ای ایران است. کوردزمن در این میان گزینه‌هایی مثل حمله زمینی به ایران را منتفی می‌داند و با اشاره به عقیده برخی از آمریکایی‌ها در مورد اینکه گروه مجاهدین خلق می‌تواند در این زمینه موثر باشد، می‌گوید: استفاده از یک گروه تروریستی برای حمله به ایران عواقب جبران‌ناپذیری برای آمریکا به همراه خواهد داشت.

این کارشناس خاورمیانه در ادامه می‌گوید: اگر چه هیچ یک از گزینه‌های سه‌گانه بالا در عمل اجرا نشده و یا اگر هم اجرا شده (مثل کمک آمریکا به گسترش دمکراسی در ایران) تاثیر چندانی نداشته اما امکان حمله نظامی آمریکا به تاسیسات هسته‌ای ایران به ارزیابی سازمان‌های جاسوسی آمریکا از میزان دسترسی ایرانیها به دانش ساخت سلاح اتمی بستگی دارد.

اما کوردزمن معتقد است آمریکا به سه دلیل در شرایط کنونی امکان حمله نظامی به ایران را ندارد. اول به خاطر وضعیتی که نیروهای آمریکایی در عراق دارند و می‌توان گفت واشنگتن بدترین شرایط را در عراق تجربه می‌کند. دلیل دوم وی این است که آمریکا متعهد شده است با همکاری متحدان اروپایی‌اش مساله هسته‌ای ایران را از طریق دیپلماتیک حل کند و کارت دیپلماتیک هنوز به پایان نرسیده است. دلیل سوم کوردسمن نداشتن اطلاعات کافی از موقعیت تاسیسات هسته‌ای ایران است. به این ترتیب آمریکا نمی‌تواند مطمئن باشد که در نتیجه حمله نظامی به تاسیسات هسته‌ای ایران می‌تواند به طور کامل آنها را نابود کند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.