مذاکرات بغداد آخرین فرصت تهران برای جلوگیری از حمله آمریکا

ادعای یک منبع عربی: مذاکرات بغداد آخرین فرصت تهران برای جلوگیری از حمله آمریکاست

یک منبع مطلع به روزنامه القدس العربی گفت که احتمال استفاده از گزینه نظامی علیه ایران پس از سفر اخیر دیک چنی معاون رئیس جمهوری آمریکا به منطقه خاورمیانه افزایش یافته است.

بنابراین گزارش ،‌مذاکرات میان ایران و آمریکا در باره عراق آخرین فرصت برای تهران برای جلوگیری از وقوع جنگ جدیدی در منطقه است.

چنی در دیدارهای خود با سران کشورهای منطقه به آنها تاکید کرده که درگیر بودن آمریکا در عراق به معنی ضعف واشنگتن یا ناتوانی در آغاز حمله نظامی دیگری علیه ایران نیست.

معاون رئیس جمهوری آمریکا در سفر اخیر خود با نیروهای نظامی آمریکا در عراق و خلیج فارس دیدار کرد . وی همچنین به عمد از عرشه یک ناو هواپیما بر آمریکایی با نیروهای نظامی کشورش به صحبت پرداخت و گفت که آمریکا اجازه نخواهد داد تا ایران به سلاح هسته ای دست پیدا کند و گزینه حمله نظامی در برابر ایران بعید نیست.

البته محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران پس از آن در کنفرانس مطبوعاتی در شهر ابوظبی به سخنان چنی جواب داد و گفت که آمریکائی ها می دانند که اگر این اشتباه را مرتکب شوند واکنش ایران شدید خواهد بود و آنها پشیمان خواهند شد.

روزنامه القدس العربی اضافه می کند: هم اکنون شاهد آن هستیم که کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به دنبال یافتن گذرگاه دیگری برای انتقال نفت خود و جایگزینی تنگه هرمز هستند و طرح هایی برای ایجاد خط انتقال نفت به دریای سرخ یا دریای عمان وجود دارد و این نشان از نگرانی آنها از بسته شدن تنگه هرمز دارد،‌گذرگاهی که روزانه 18 میلیون بشکه نفت از آن به مقصد مناطق مختلف جهان صادر می شود.

آمریکا معتقد است که واکنش ایران به حمله نظامی به بستن تنگه هرمز و آتش زدن چاه های نفتی همراه خواهد شد؛ علاوه براینکه ایران به طور مستقیم یا از طریق حزب الله لبنان، اسرائیل را مورد هدف حملات موشکی قرار می دهد.

این منبع اضافه می کند: چنی در این سفر همچنین به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس اطمینان داده که تاسیسات هسته ای بوشهر در حمله نظامی آمریکا مورد هدف قرار نخواهد گرفت چرا که این تاسیسات برای آمریکا نه ارزشی دارد و نه خطری .

همچنین حتی درصورت مورد هدف قرار گرفتن نیروگاه بوشهر،‌ به دلیل نداشتن پلوتونیوم غنی شده هیچ خطری علیه محیط زیست خلیج فارس یا آلودگی رادیو اکتیوی منطقه وجود نخواهد داشت.

این روزنامه چاپ لندن اضافه می کند: دیک چنی معاون رئیس جمهوری آمریکا در سفر به منطقه از چهارکشور عربستان سعودی،‌ امارات ،‌مصر و اردن دیدار کرد و تنها دو موضوع تحولات عراق و پرونده هسته ای ایران را در دیدار با مقامات این کشورها مورد بحث و گفت و گو قرار داد و هیچ صحبتی از روند صلح خاورمیانه به میان نیامده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.