توافق پوتین و رایس بر سر ایران

توافق پوتین و رایس بر سر ایران

رئیس‌جمهور روسیه و وزیر امور خارجه ایالات متحده برای همکاری بر سر آنچه «کنترل برنامه هسته‌ای ایران و کره‌شمالی» توصیف شده توافق کرده‌اند. دو کشور همچنین موافقت کرده‌اند تا از شدت گرفتن مجادلات لفظی بر سر برنامه آمریکا برای استقرار سیستم دفاع موشکی در شرق اروپا جلوگیری نمایند.

به گزارش خبرگزاری رویتر ولادیمیر پوتین روز سه‌شنبه در محل اقامت‌گاه شخصی خود در حومه مسکو با کوندالیزا رایس دیدار کرد. کاهش تنش‌ها میان دو کشور بر سر برنامه استقرار سیستم دفاع ضدموشکی در شرق اروپا اصلی‌ترین موضوع گفتگوهای دکتر رایس با رئیس‌جمهور روسیه بود. در عین حال دو کشور توافق کردند تا همکاری بیشتری برای کنترل برنامه هسته‌ای ایران و کره‌شمالی با یکدیگر داشته‌باشند.

دفتر اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری روسیه در خصوص دیدار روز سه‌شنبه پوتین و رایس بیانیه‌ای بسیار کوتاه منتشر ساخته و تنها به ذکر این نکته اشاره کرده‌است که دو کشور تصمیم گرفته‌اند تا روابط دوجانبه را در حوزه‌های مختلف گسترش دهند.

خبرگزاری ایتارتاس نیز به نقل از سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه که در این دیدار حضور داشت نوشته‌است که پرزیدنت پوتین با ایده مطرح‌شده از سوی وزیر امور خارجه آمریکا برای پرهیز مقامات دو کشور از درگیری‌های لفظی بر سر موضوعات مورد اختلاف حمایت کرده‌است. با این‌حال به گزارش این خبرگزاری در جریان این گفتگو هیچ توافقی درخصوص دو موضوع اصلی مورد اختلاف دو کشور یعنی استقرار سامانه دفاع موشکی آمریکا در شرق اروپا و بحران کوزوو به‌دست نیامد.

سفر وزیر امور خارجه آمریکا به روسیه در شرایطی صورت می‌گیرد که قرار است پرزیدنت پوتین ماه آینده در حاشیه اجلاس گروه هشت در آلمان با رئیس‌جمهور ایالات متحده دیدار و گفت‌و‌گو کند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.