روزنامه های تهران: چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت

روزنامه های تهران: چهارشنبه 26 اردیبهشت

روزنامه های صبح امروز تهران از انحلال شورای عالی بانک ها با تصمیم مجلس خبر داده به بحث پیرامون سفر رییس جمهوری به امارات ادامه داده و اظهار نظرهایی را درباره مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا منعکس کرده اند. افزایش آمار بیکاران کشور، تایید آمار مرکز پژوهش های مجلس درباره رشد نقدینگی توسط بانک مرکزی از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.Go to fullsize image

روزنامه جمهوری اسلامی خبر داده که جمع اندکی از نمایندگان مجلس در تلاش برای تشکیل گروه دوستی پارلمانی بین ایران و آمریکا هستند.

این روزنامه ادامه می دهد که این نمایندگان در حال جمع آوری امضا برای تشکیل این گروه دوستی هستند و به گفته یکی از طراحان آن این طرح روز یکشنبه آینده تسلیم حداد عادل رئیس مجلس شورای اسلامی خواهد شد.

اما روزنامه ایران خبر داده که با وجود حضور رییس یکی از کمیسیون های مجلس و نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در زمره امضا کنندگان این طرح، مخالفت عمده نماینندگان با آن، همین تعداد امضا کنندگان را پشیمان کرد.

روزنامه ایران این اقدام را بى سابقه خوانده و نوشته طراحان این پیشنهاد هدف خود را حذف واسطه ها از کانال هاى رسمى و عمدتا غیررسمى دیپلماتیک دو کشور و همچنین شفاف سازى نقاط اختلاف و اشتراک منافع طرفین اعلام کردند اما طرح چنین موضوعى در مجلس هفتم بدون هیچ گونه سابقه و بستر مناسب با واکنش هاى تند و شدید جبهه مخالفان مواجه شد.

اعتماد گزارشی دارد از گفتگوهای دانشجویان با وزیر کشور که در آن نوشته دانشجویان در دو ساعت مصطفی پورمحمدی را سئوال پیچ کردند. از جمله سئوال های دانشجویان وعده های کارشناسی نشده رییس جمهور در جریان سفرهای وی به استان هاست که به گفته دانشجویی معلوم نیست چطور در عرض یک ساعت چند صد مصوبه بررسی و تصویب می شود.

وزیر کشور ضمن تحسین از سفرهای استانی رییس جمهوری گفته دولت هیچگاه تصمیم غیرکارشناسی نمی گیرد در منطقه خسروشیرین هم مردم استقبال کردند و اجتماعی احساسی بود که نمی توان ارام صحبت کرد. آنها الحاق به شهرستان دیگری را خواستند ما هم گفتیم چشم اما فردا دیدیم روزنامه ها آن را علم کرده اند و نوشته اند احمدی نژاد دستور الحاق را صادر کرد.

اعتماد نوشته بعد از توضیح مفصل وزیر کشور دانشجویی نطق نماینده آباده را نقل کرد که نشان می داد وی قبلا به رییس جمهوری گفته چنین وعده ای ندهد اما وی توجه نکرده و بعد از موافقتت با این امر عده ای کشته و زخمی شدند و حکومت نظامی برقرار شد.

پاسخ آقای پورمحمدی به نوشته اعتماد به دانشجوی سئوال کننده این بوده که در آن منطقه همه مسلح هستند و هر حادثه عادی هم به کشتار می انجامد. در بخش دیگری از دیدار وزیر کشور با دانشجویان آقای پورمحمدی به نوشته اعتماد گفته است این سفرها برای دولت سخت، آزاردهنده و مشکل است، سطح توقعات مردم را بالا برده و دولت را در تنگنا قرار داده ولی بین نگاه یک کارشناس و مدیری که جامعه را در نظر دارد تفاوت وجود دارد همین الان برای نمونه این همه برای بنزین توی سر خودمان می زنیم .

سه روز بعد از تصمیم شورای پول و اعتبار برای آزادی فروش سهام بانک ها به سرمایه گذاران خارجی روزنامه خراسان در گزارشی پرسیده ‭ ‬مگر‭ ‬قانون‭ ‬اساسی‭ ‬اجازه‭ ‬چنین‭ ‬اقدامی‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬دولت‭ ‬می‮ ‬دهد؟‭ ‬آیا‭ ‬با‭ ‬قوانین‭ ‬فعلی‭ ‬حاکم‭ ‬بر‭ ‬بانک ها‭ ‬اصولا‭ ‬سرمایه گذار‭ ‬خارجی‭ ‬راغب‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬در‭ ‬ایران‭ ‬به‭ ‬تاسیس‭ ‬بانک‭ ‬بپردازد؟ آیا‭ ‬خارجی‮ ‬ها‭ ‬می‮ ‬توانند‭ ‬شرایط‭ ‬بانک‭ ‬مرکزی‭ ‬را‭ ‬تحمل‭ ‬کنند؟ این‭ ‬اقدام‭ ‬چه‭ ‬تاثیری‭ ‬بر‭ ‬ایجاد‭ ‬رقابت‭ ‬و‭ ‬بهبود‭ ‬بانکداری‭ ‬در‭ ‬کشور‭ ‬خواهد‭ ‬داشت؟

اعتماد ملی گزارش داده که دبیر شورای نگهبان و سخنگوی دولت که عضو حقوقدان شورای نگهبان نیز هست از دولت و مجلس‌ های گذشته انتقاد کردند و آیت‌ الله جنتی گفت که در گذشته، یک دولت و مجلس با نظام فاصله داشته ‌‌اند. وی در اهمیت خبرگزاری ها گفته مردم ما تبلیغات دشمنان را نمی‌ پذیرند ولی عده‌ کمی از مردم گوش و زبانشان را به قلم و حرف دشمن می‌سپارند و هر مطلبی را که‌ رسانه‌های خارجی بیان می‌ کنند، می ‌پذیرند و اخبار رسانه ‌های داخلی را با شک و گمان می‌نگرند.

به نوشته اعتماد ملی نماینده مردم تبریز در مجلس به خاطر حاضر نشدن وزیر کشور درمجلس برای پاسخ به سوالش اعتراض کرد و گفت زیر فشارهای زیادی قرار دارد که سئوالش را پس بگیرد.

اعتماد ملی نوشته اکبر اعلمی که طرح سئوالش از وزیر کشور در ارتباط با اتفاقات ناگوار در آذربایجان و برخوردهای مشابه آن که در همین ایام در اقلید اتفاق افتاد در کمیسیون مطرح شد ولی وی را قانع نکرد گفت یک سال است که باید وزیر برای پاسخ گویی به جلسه علنی بیاید تا سرانجام این هفته در دستور قرار گرفته و شب گذشته شب گذشته معاون وزیر کشور از من خواست که تاریخ طرح سوال را تغییر دهم و ادعای ایشان این بود که شورای‌عالی امنیت ملی این تصمیم را گرفته است.

اعلمی گفته است اولا‌ شورای‌عالی امنیت ملی نمی ‌تواند برای مجلس تعیین تکلیف کند، ثانیا سئوال من در رابطه با عملکرد همین آقایانی است که در شورای‌عالی امنیت ملی هستند؛ اگر قرار باشد مطبوعات و مجلس را در شورای‌عالی امنیت ملی کوک کنند مطمئن باشید دیری نمی ‌پاید که در این مملکت استبداد ایجاد می ‌شود.

 
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.