دست و دل بازترین اسکاتلندی جهان!

دست و دل بازترین اسکاتلندی جهان!

(سرتوماس شون کانری) هنرپیشه‌ای اسکاتلندی‌الاصل می‌‌باشد که جایزه اسکار نیز در کارنامه هنری اوست. او گاه در کنار بازیگری به کارگردانی نیز می‌‌پردازد. نخستین فیلمی که شون کانری را به یک هنرپیشه سرشناس بدل ساخت، بازی در نقش مامور 007 جیمز باند بود. او در سال‌های 1962 تا 1971 در شش قسمت از این فیلم به ایفای نقش پرداخت و سپس در سال 1983 بار دیگر با چهره این مامور محبوب ظاهر شد. کانری به‌خاطر لهجه اسکاتلندی و چهره زمخت ولی دلنشینش معروف است. او بارها در مجلات مختلف جذاب‌ترین مرد هالیوود لقب گرفته است و در میان جذاب‌ترین‌های این هنر از همه مسن‌تر می‌‌باشد.
    
    زندگی‌نامه


    
    توماس شون کانری روز 25 آگوست سال 1930 در ادینبورگ به دنیا آمد. پدرش (ژوزف کانری) یک کاتولیک رومی بود که اصالت ایرلندی داشت و مادرش (یوفامیا افی مکلین) پیرو مذهب پروتستان بود. او می‌گوید سال‌ها قبل از این‌که بازیگر شود همه او را با نام (شون) صدا می‌‌کردند.
    اولین شغل شون کانری جالب بود. او شیرفروش بود و برای یک کارخانه لبنیات شیر توزیع میکرد. مدتی بعد به نیروی دریایی پیوست ولی بعد از چندماه به دلیل مشکل جسمانی (زخم معده) از این کار معاف شد. او دوباره به کارخانه لبنیات برگشت و پس از آن چندین شغل را تجربه کرد. شغل‌هایی همچون کارگری، مدل هنری در دانشکده هنر ادینبورگ و غریق نجات.
    او در سال 1953 با نام (توم کانری) در مسابقه (پسر شایسته) شرکت کرد و مقام سوم را در بخش بهترین بلندقامتان به دست آورد. در همان مسابقه بود که یکی از شرکت‌کنندگان به نام (جانی آیساک) به او گفت بهتر است شانس خود را در بازیگری امتحان کند و همین پیشنهاد سبب شد پای شون کانری به تئاتر، تلویزیون و پس از آن به سینما باز شود. یکی از نخستین فیلم‌های تلویزیونی کانری فیلم (آناکارنینا) محصول شبکه تلویزیونی بی‌‌بی‌‌سی بود. در این فیلم کانری در کنار (کاربلوم) از هنرمندان سرشناس آن دوران ظاهر شد.
    
    معروفترین جیمز باند دنیا
    
    کانری بیش از هر نقش دیگری (جیمز باند) ماند. او در هفت قسمت از این فیلم بازی کرد. اولین قسمت (دکترنه) در سال 1966 و آخرین آنها (هرگز دوباره نگو هرگز) در سال 1983 بودند. دیگر فیلم‌‌های جیمز باند کانری (از روسیه با عشق)1963( )، (گلدفینگر)1964( )، (تاندربال)1965( )، (تو فقط دو بار زندگی می‌‌کنی)، )1967( و (الماس‌ها جاویدان هستند)1971( ) نام دارند.
    کاشف سینمایی کانری، (هاری سالترمن) نام داشت. او پس از مطالعه درباره تعداد زیادی از بازیگران آن دوران از جمله (کاری گرانت) به شون کانری روی آورد. گفته می‌‌شود شخصیت جیمزباند در اصل از روی (کاری گرانت) ساخته شده بود ولی او پس از بازی در تنها یک فیلم از این سری، دیگر در این نقش ظاهر نشد زیرا در آن زمان 58 ساله بود و خودش با این اعتقاد که برای این نقش زیادی پیر است، از این کار کناره گرفت. تهیه‌کننده فیلم نیز که از نظر مالی در مضیقه بود بیشتر تمایل داشت یک هنرپیشه گمنام را برای این نقش بگمارد و سرانجام قرعه به نام شون کانری افتاد و او کشف شد.
    (یان فلمینگ) خالق جیمز باند از این انتخاب چندان راضی به نظر نمی‌‌رسید و می‌‌گفت کانری اسکاتلندی برای این نقش بیش از حد زمخت است ولی همکاران، او را راضی کردند. بدین ترتیب پس از اتمام ساخت فیلم (دکترنه) سخت تحت تاثیر کانری قرار گرفت و پس از آن در قسمت‌های بعدی جیمز باند شخصیت فیلم را مردی نیمه اسکاتلندی (نیمه سوئیسی) معرفی کرد. فیلم جیمزباند محبوب شون کانری، (از روسیه با عشق) است. او در مصاحبه‌ای در سال 2002 این موضوع را بیان داشت. پس از گذشت بیش از چهل سال از بازی در اولین نقش جیمز باند، هنوز هم کانری بیش از دیگران تداعی کننده این شخصیت است. هر چند که هنرپیشه‌های بعدی مثل راجر مور، پیرس برازنان و تیموتی دالتون بیشتر به شخصیت‌ اصلی داخل رومان شباهت دارند. احساس کانری نیز نسبت به این فیلم سال به سال بهتر شده است. او ابتدا چندان از جیمز باند خوشش نمی‌‌آمد ولی کم‌کم به او تعلق خاطر پیدا کرد. او یک‌بار گفت آنقدر از جیمز باند بدم می‌‌آید که دوست دارم او را بکشم. ولی در مصاحبه‌ دیگری اظهار داشت از باند بدش نمی‌‌آید ولی دوست دارد فیلم‌های دیگرش نیز دیده شود. در حقیقت در سال‌های دهه شصت او آن‌قدر به‌خاطر جیمز باند معروف شده بود که دیگر کسی توجهی به نقش‌های دیگرش نمی‌‌کرد، با این وجود کانری همواره نگران باندهای بعدی بود. او در دسامبر سال 2005 از انتخاب (دانیل کریگ) به عنوان جیمز باند در فیلم (کازینو رویال) حمایت کرد.
    
    بازنشستگی


    
    دسامبر 2004 رسانه‌ها اعلام کردند که کانری میل دارد از حرفه‌اش کناره‌گیری کند ولی در دسامبر 2004 در مصاحبه‌ای که کانری در خانه خود در (باهاماس) با خبرنگار روزنامه (اسکاتسمن) انجام داد اظهار کرد فقط مدتی استراحت می‌‌کند تا بتواند بیشتر بر روی نگارش زندگی‌نامه خود تمرکز داشته باشد. مدتی بعد نگارش زندگی‌نامه نیز کنار گذاشته شد زیرا ناشر آن کتاب دوست داشت بیش از اندازه وارد حریم خصوصی زندگی شون کانری شود. در سال 2005 یک ماه پس از تولد 75 سالگی کانری دوباره نشریات نوشتند که کانری قصد دارد بازنشسته شود ولی این خبر هم درست از آب در نیامد اما در مارس 2006 او تایید کرد که می‌‌خواهد کارش را کنار بگذارد و یک کتاب تاریخی بنویسد. با این وجود در ژانویه 2007 کانری اظهار داشت که اگر از فیلم‌نامه جدید ایندیانا جونز خوشش بیاید در آن بازی خواهد کرد.
    
    زندگی خصوصی
    
    شون کانری در سال 1962 با (دایان سیلنتو) هنرپیشه استرالیایی ازدواج کرد. کانری دومین همسر دایان بود ولی، آنها در سال 1973 از یکدیگر جدا شدند. او و دایان فرزندی به نام (جیسیون کانری( )متولد ژانویه )1963 دارند که او نیز به بازیگری روی آورده است. جیسون می‌‌‌گوید: طلاق پدر و مادرش واقعا تلخ و دردناک بود (دایان به تازگی کتاب زندگی خود را نوشته و در آن چهره نازیبایی از همسر سابقش ترسیم نموده است.) شون در سال 1975 با یک هنرپیشه فرانسوی به نام (میکلین روکبرن) ازدواج کرد و زندگی خوبی را تا به امروز در کنار او داشته است. شون کانری کمربند افتخاری کاراته نیز دارد.
    
    سیاست


    
    کانری از مدت‌ها پیش عضو حزب ناسیونال اسکاتلند شده بود. عضویت کانری در این حزب انتقادات زیادی را برانگیخت زیرا او ساکن اسکاتلند نیست و بیش از پنجاه سال است که به‌طور مداوم خارج از آن‌جا زندگی می‌‌کند. او برای گرفتن کرسی پارلمان اسکاتلند تلاش زیادی می‌‌کند و معتقد است پارلمان اسکاتلند تنها با قدرت رشد خواهد کرد. او با وجود مخالفت‌های حزب حاکم کارگر در انگلیس در سال 2000 از ملکه لقب شوالیه گرفت و در سال 1999 از دست بیل ‌کلینتون رییس‌جمهور آمریکا لوح افتخار دریافت کرد.
    
    
    سلامتی
    
    در سال 1993 خبرهای جدیدی درباره سلامتی کانری منتشر شد. در آن سال نشریات نوشتند کانری تحت پرتو درمانی است و از ناحیه گلو ناراحتی دارد. برخی نشریات نیز علنا عنوان کردند که او مبتلا به سرطان گلو شده است. زیرا سال‌هاست که به شدت سیگار می‌کشد. کار به جایی کشید که برخی روزنامه‌های ژاپن و آفریقای جنوبی خبرمرگ او را نیز منتشر کردند. کانری برای انکار این شایعات در یک برنامه زنده تلویزیونی حضور یافت و اظهار داشت پرتو درمانی به‌خاطر برداشتن زائده‌ای از تارهای صوتی‌اش بوده است. کانری در سال 2003 هر دو چشم خود را به‌خاطر آب مروارید عمل جراحی کرد و در ژانویه 2006 طی یک عمل جراحی دیگر توموری را از داخل کلیه‌اش بیرون آورد.
    
     کوتاه از شون کانری_
     او در فیلم‌های جیمز باند کلاه گیس برسر می‌‌گذاشت چون از 21 سالگی به تدریج موهایش شروع به ریختن کرد.
    _ زمانی پیشنهاد بازی در تیم منچستر یونایتد به او داده شد ولی کانری به‌خاطر ادامه دادن به کار سینما این پیشنهاد را رد کرد.
    _ جورج لوکاس چندین بار گفته است شخصیت کانری در جیمز باند الهام‌بخش او برای نگارش شخصیت ایندیانا جونز بوده است.
    _ در سال 1999 قرار بود کانری نقش (گاندالف) را در فیلم (ارباب حلقه‌ها) بازی کند ولی این نقش را رد کرد.
    _ در سال 2003 نشریه (هرالد) طی یک نظرسنجی کانری را اسکاتلندی‌ترین انسان دنیا معرفی کرد.
    _ او از طرفداران تیم اسکاتلندی سلتیک است ولی گاهی برای تماشای بازی تیم (رنجرز) هم به استادیوم می‌‌رود چون (دیوید موری) صاحب باشگاه رنجرز از دوستان نزدیک اوست.
    _ کانری قرار بود در فیلم (ماتریکس) هم بازی کند ولی این پیشنهاد را رد کرد چون از بیشتر قسمت‌های داستان و طرح اصلی آن سر در نیاورد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.