احمدی نژاد: آمریکا ضعیف تر از آن است که به ما حمله کند

احمدی نژاد: آمریکا ضعیف تر از آن است که به ما حمله کند

 کشورهای حوزه خلیج فارس باید خود را از چنگال نیروهای خارجی برهانند

احمدی نژاد رئیس جمهور در کنفرانس خبری امروز خود در ابوظبی امارات عربی متحده و در جمع بیش از صد خبرنگار خارجی به سؤالات مختلف آنان درباره مسائل منطقه ای، پرونده هسته ای کشورمان و مذاکره با امریکا درباره عراق پاسخ گفت.

رئیس جمهور سفر خود را به امارات عربی متحده گشایش فصلی نوین در روابط با کشورهای همسایه در خلیج فارس بیان کرد و گفت: این سفر زمینه ساز گسترش بیش از پیش روابط ایران با کشورهای منطقه خواهد بود.

احمدی نژاد در پاسخ به سؤالی درباره جزایر سه گانه ایران در خلیج فارس و احتمال به وجود آمدن بی اعتمادی در این خصوص میان ایران و امارات گفت: بین ما و امارات هیچ مانع و محدودیتی در توسعه روابط وجود ندارد و برخی مسائل هست که در رسانه ها مطرح می شود و دشمنان منطقه آن را مطرح می کنند اما میان ما و امارات چنین مسائلی مطرح نیست.

وی افزود: ظاهراً برخی رسانه ها دوست دارند با طرح چنین سؤالاتی مشکلات مصنوعی ایجاد کنند و در مسیر توسعه مناسبات موانعی به وجود آورند.

رئیس جمهور درباره سفر دیک چنی معاون رئیس جمهور امریکا به منطقه و اظهاراتش درخصوص ایران گفت: ما در چارچوب قانون و مقررات عمل می کنیم و از حق خود در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای نمی گذریم؛ قدرتهای بزرگ هم فهمیده اند که نمی توانند مانع پیشرفت ملت ایران شوند.

خبرنگاری از رئیس جمهور درباره احتمال اقدام نظامی امریکا علیه ایران پرسید که رئیس جمهور در پاسخ گفت: قاطعانه می گویم که دوران این کارها به پایان رسیده است؛ نه تنها کشوری که نام بردید بلکه اگر همه انسانهای بد عالم هم جمع شوند نمی توانند به ملت ایران آسیب برسانند و ملت ایران هم نشان داده که قادر است از خود دفاع کند.

احمدی نژاد درباره مذاکرات ایران و امریکا در خصوص عراق و احتمال صورت گرفتن این مذاکرات در هفته آینده گفت: همانطور که قبلاً اعلام کردیم، امریکایی ها برای حل مشکلات امنیتی عراق خواهان گفتگو با ایران شده اند و ما هم برای کمک به دولت و مردم عراق در این باره اعلام آمادگی کرده ایم اما هنوز زمان و مکان دقیق مذاکرات معلوم نشده است؛ ترجیح ما این است مذاکرات در بغداد و با حضور دولت عراق برگزار شود.

احمدی نژاد که دیروز خواستار خروج نیروهای خارجی از منطقه خلیج فارس شده بود با لحنی شدیدتر گفت کشورهای حوزه خلیج فارس باید خود را از چنگال نیروهای خارجی( که وی انها را مسئول بی ثباتی منطقه می داند ) برهانند.

احمدی نژاد تشکیل کمیسیون مشترک ایران - امارات و توسعه همکاری ها را در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی نیز یکی از موضوعات مهم سفرش به امارات بیان کرد.

رئیس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه العربیه درباره اینکه برای امضای موافقتنامه های دفاعی با کشورهای همسایه چه برنامه هایی دارید و چقدر جدی هستید، گفت: جدی بودن ما به همان میزانی است که من الآن در اینجا حضور دارم؛ یعنی ما خیلی جدی هستیم و معتقدیم دولتها و ملتهای منطقه می توانند به بهترین شکل امنیت منطقه را برقرار کنند.

وی افزود: حضور نیروهای بیگانه در منطقه همه اش ضرر است و حداقل ضرر این حضور آنها این است که می خواهند هزینه حضورشان را از ملت ها بگیرند، ما برای همکاری های گسترده با دولت های منطقه در این زمینه آمادگی کامل داریم.

خبرنگار سی ان ان از رئیس جمهور درباره پیام اخیر امریکا به ایران که چنی در سفر چند روز گذشته به منطقه بیان کرده است پرسید و احمدی نژاد در پاسخ به او گفت: این پیام برای ما نکته جدیدی نداشت، این کاری تکراری است و البته بی فایده تر از گذشته بود؛

فکر می کنیم پیام ها زمانی مؤثر خواهد بود که با دوستی و برادری و احترام به حقوق ملت ها همراه باشد.

این خبرنگار درباره علت بازداشت هاله اسفندیاری هم از رئیس جمهور پرسید که آقای احمدی نژاد پاسخ داد: در این زمینه مسئولان قضایی حتماً به مردم توضیح خواهند داد؛ چرا که بر اساس قانون ما، قضات در ایران مستقل هستند و قوه قضاییه هم طبق قانون رفتار می کند و در زمان لازم توضیح خواهد داد.

خبرنگار دیگری مجددا از احتمال حمله امریکا به ایران سؤال کرد.

آقای احمدی نژاد با اشاره به پاسخ قبلی خود در این زمینه افزود: آنها بسیار ضعیف تر از آن هستند که بخواهند به ایران حمله کنند چرا که می دانند اگر روزی چنین خطای بزرگی را مرتکب شوند پاسخ ایران کوبنده و پشیمان کننده خواهد بود.
خبرنگار روسی حاضر در این نشست خبری هم از رئیس جمهور پرسید: نظرتان درباره سیاست های روسیه و راه حل هایی که برای حل مسائل خاورمیانه ارائه می کند، چیست؟

آقای احمدی نژاد در پاسخ به این سؤال گفت: جمهوری اسلامی ایران از هر ابتکار عملی که در جهت صیانت از حقوق مردم منطقه باشد استقبال می کند و در این مسیر ما خواهان نقش فعال و سازنده روسیه هستیم اما روسیه باید مراقب باشد که اشتباه قبلی را تکرار نکند.

احمدی نژاد در پاسخ به خبرنگار الاهرام مصر مبنی بر اینکه چقدر به اظهارات امریکا درباره منطقه خلیج فارس اعتماد دارید گفت: ما اصولاً به حرفهای اجنبی ها که امروز حضورشان را به منطقه تحمیل کرده اند مطلقاً هیچ اعتمادی نداریم و هیچ عاقلی هم نباید به کسی که از هزاران کیلومتر دورتر آمده و حاصل حضورش در منطقه آوارگی مردم فلسطین، مشکلات عراق و سایه تهدید بر منطقه است اعتماد کند.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه کشورهای منطقه باید با همکاری جمعی و توسعه اعتماد میان خود، مشکلات را برطرف کنند تصریح کرد: همه دنیای اسلام باید در این زمینه گام های جدی و عملی بردارد و هم اکنون هم کشورهای منطقه به این نتیجه رسیده اند که حضور نیروهای بیگانه برای منطقه جز ضرر چیزی ندارد.

این خبرنگار مصری در ادامه از رئیس جمهور پرسید: با توجه به ظرفیتهای بسیار جهان اسلام چرا شاهد پیشرفت بیش از گذشته مسلمانان و اتحاد میان آنان نیستیم و در عین حال کشور شما که خود را دوستدار مسلمانان معرفی می کند چرا همین رابطه ایران و مصر را دوباره از سر نمی گیرد، در حالی که ایران خود روابط را قطع کرده است؟

آقای احمدی نژاد با تأیید نظر این خبرنگار درباره ظرفیت های جهان اسلام برای حرکت رو به جلو و استفاده بیشتر از این ظرفیتها در خصوص رابطه با مصر اعلام کرد: ما امروز به صورت قاطع درصدد تجدید نظر در این رابطه هستیم و من هم اینجا تأکید می کنم اگر همین امروز دولت مصر اعلام آمادگی کند ما همین آخر وقت اداری امروز سفارتمان را در قاهره برپا می کنیم.

رئیس جمهور گفت: ما چند سال است که منتظر آمادگی مصر هستیم؛ مردم مصر مردمی بافرهنگ و مایه افتخار جهان اسلام و تمدن بشری هستند و رابطه رسمی میان ایران و مصر نه تنها به نفع دنیای اسلام بلکه به نفع همه ملل جهان است.

آقای احمدی نژاد در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران رسانه های مختلف در ابوظبی پیشرفت پایدار را در سایه دوستی، امنیت و آرامش میسر دانست و گفت: پیام سفر من هم به منطقه پیام دوستی، وحدت و برادری است.
وی افزود: نگاه ملت ما به همه ملتها به ویژه در منطقه حساس خلیج فارس نگاه دوستی و برادری است .

رئیس جمهور همه لوازم و ضروریات را برای همبستگی کامل ملتهای منطقه فراهم دانست و تصریح کرد: ملتهای منطقه همه دارای تاریخ، فرهنگ، ارزشها و ویژگیهای مشترک و دارای منافع و خطرهای مشترک هم هستند؛ صلح و برادری فصل مشترک ملتهای منطقه است.

آقای احمدی نژاد با بیان اینکه ملتهای منطقه همه در صدد پیشرفت هستند گفت: ملتهای منطقه همه از پیشرفت یکدیگر شادمان می شوند و هر ملتی پیشرفت ملت دیگر را پیشرفت خود می داند اما دشمنان مشترک ملتهای منطقه تحمل دیدن این پیشرفت را ندارند و یکسره می خواهند آرامش و امنیت منطقه را برهم بزنند .

رئیس جمهور وجود مشکلات کنونی را در منطقه، نتیجه حضور بیگانگان دانست و تصریح کرد: آنها با دخالتهای خود تلاش می کنند منطقه ما را ناامن کنند و این ناامنی را بهانه استمرار حضورشان قرار دهند.

آقای احمدی نژاد خروج هرچه سریع تر بیگانگان را از منطقه خواستار شد و گفت : شرط به وجود آمدن آرامش و ثبات در منطقه خروج نیروهای اجنبی است چرا که ملتها و دولتهای منطقه خود با وحدت و همدلی به بهترین صورت می توانند امنیت را برقرار کنند.

وی به مذاکرات خود با مقامات اماراتی اشاره کرد و افزود: در مذاکرات با دوستان اماراتی بار دیگر بر دیدگاهها و علایق مشترک هم در زمینه روابط دوجانبه و هم درباره مسائل منطقه ای تاکید شد.

آقای احمدی نژاد به مذاکرات مختلف خود در زمینه های تجارت، انرژی، سرمایه گذاریهای مشترک، سیاحت و گردشگری و بخش فرهنگ اشاره کرد و گفت: سطح همکاری ها و مبادلات میان ایران و امارات بسیار مطلوب است اما باید تلاش کنیم این روابط را در همه زمینه ها گسترش دهیم .

رئیس جمهور همچنین از اراده مستحکم دو طرف برای ارتقای هرچه بیشتر روابط دوجانبه خبر داد و ابراز امیدواری کرد در آینده این روابط بیش از پیش گسترش یابد .

آقای احمدی نژاد در بخش دیگری از نشست خبری خود در پاسخ به سوالی در باره برنامه هسته ای کشورمان گفت: فعالیتهای ما در این زمینه صلح آمیز و در چارچوب مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی است و شرایط به گونه ای است که همین مسیر را ادامه می دهیم و نیازی به تغییری در این سیاست نمی بینیم.

خبرنگار روزنامه البیان از رئیس جمهور پرسید: نظر شما درباره اظهارات اخیر دولت عراق علیه ایران چیست؟

رئیس جمهور در ابتدا از خبرنگار پرسید: اظهارات دولت عراق علیه ایران؟

خبرنگار سوال خود را اصلاح کرد و گفت: اظهارات دولت های امریکا و عراق علیه ایران؟

آقای احمدی نژاد افزود: این دو را با هم مخلوط نکنید، روابط دولت عراق با دولت ایران و کشورهای منطقه روابطی صمیمی است آنهایی که مزاحمند کسانی هستند که از هزاران کیلومتر دورتر به منطقه آمده اند و عادت دارند هر وقت شکست می خورند به جای بررسی دقیق اشتباهاتشان مشکلات را به گردن دیگران بیندازند.

رئیس جمهور افزود: دولت و ملت ایران دولت و ملتی قدرتمند است و این واقعیتی پذیرفته شده است، اما قدرتهای بزرگ نمی خواهند این واقعیت وجود داشته باشد.

آقای احمدی نژاد طرح امریکاییها را در عراق، شکست خورده دانست و تصریح کرد: آنها خودشان هم این شکست را باور دارند و علت اصلی هم این است که برای ملتها ارزشی قائل نیستند و فقط به عنوان ابزار به آنها می نگرند.

رئیس جمهور راه حل مشکل قدرتهای بزرگ را در عراق فقط یک راه ارزیابی کرد و گفت: تنها راه آنها این است که به ملت عراق احترام بگذارند و حقوق و کرامت آنان را به رسمیت بشناسند وگرنه طبیعی است شکستهای پی در پی در انتظارشان باشد.

آقای احمدی نژاد فراهم کردن امنیت را در منطقه تنها با همدلی و برادری میسر دانست و افزود: براساس برادری و تفاهم و کار مشترک و هماهنگ می توانیم منطقه را به خوبی اداره کنیم و خوشبختانه این همفکری میان کشورهای منطقه شکل گرفته است که حضور نیروهای بیگانه در منطقه به نفع هیچ کس نیست.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.