ترانه ای از صربستان برنده یورو ویژن شد

ترانه ای از صربستان برنده یورو ویژن شد

ماریا سریفوویچ، خواننده صرب، در مسابقه ترانه های اروپایی یورو ویژن (Eurovision) برنده شده است. این مسابقات روز شنبه (12 مه) در هلسینکی، پایتخت فنلاند، برگزار شد.

گروه صرب
ماریا سریفوویچ، 23 ساله، در رقابت های روز پنجشنبه به مرحله نهایی راه یافت
ترانه عاشقانه "مولتیفا"ی این خواننده صرب ( که دومین انتخاب بنگاه های شرط بندی بود) با 268 امتیاز از "ورکا سردیوچکا" پیشی گرفت و روسیه و ترکیه به ترتیب سوم و چهارم شدند.

پس از جدا شدن مونته نگرو از صربستان در سال گذشته، این اولین باری بود که صربستان به عنوان کشوری مجزا در مسابقات یورو ویژن شرکت می کرد؛ پس از برگزاری همه پرسی استقلال مونته نگرو در سال گذشته، دولت صربستان استقلال این کشور را به رسمیت شناخت.

گروه بریتانیایی "سکوچ" با ترانه "اهتزاز پرچم"، فقط 19 امتیاز آورد و همراه با فرانسه در پایین جدول شرکت کنندگان قرار گرفت. گروه ایرلندی "درویش" با پنج امتیاز آخرین رتبه را از میان 24کشور شرکت کننده در این مسابقات به خود اختصاص داد.

با پیروزی خواننده صرب، صربستان میزبان مسابقات یورو ویژن سال آینده خواهد بود.

خانم سریفوویچ پس از پیروزی به خبرنگاران گفت: "فصلی جدید برای صربستان آغاز شده است."

گروه راک "لوردی" از فنلاند برنده مسابقه سال 2006 بود و مراسم امسال با آهنگ آنها "هارد راک هللویا" (Hard Rock Hallelujah) افتتاح شد.

گروه سوئیسی دی جی بوبو
برندگان ده سال یورو ویژن
1997 بریتانیا: کاتینا اند د ویووس
1998 اسرائیل: دانا اینترنشنال
1999 سوئد: شارلوت نیلسون
2000 دانمارک: السن برودرز
2001 استونی: تانل پادر و دیگران
2002 لتونی ماری ان
2003 ترکیه: سرتاب ارنر
2004 اکراین: روسلانا
2005 یونان: النا پاپاریزو
2006 فنلاند: لردی
2007 صربستان: ماریا سرفوویچ
یورو ویژن

در مرکز شهر هلسینکی پرده هایی بزرگ برای نمایش مراسم اختتامیه یورو ویژن برپا شده بود.

در مسابقات امسال، که یکی از پربیننده ترین برنامه های تلویزیونی در اروپاست، گروه های موسیقی و خوانندگان از 42 کشور اروپایی گرد آمده بودند که در مرحله نیمه نهایی به 28 و در مرحله نهایی به 10 کشور تقلیل یافتند. چهارده کشوری که به مرحله نیمه نهایی سال گذشته راه یافته بودند به طور خودکار در مرحله نهایی امسال نیز شرکت داشتند و به این ترتیب 24 گروه در مرحله نهایی حضور داشتند.

این خوانندگان و گروه ها برای راه یابی به مسابقه یورو ویژن باید با سایر خوانندگان کشورشان رقابت می کردند و نهایتا با رای مردم برگزیده شده اند.

در مسابقه نیمه نهایی ترانه ای از اسرائیل به نام "دکمه را فشار بده" حضور داشت که گفته می شد اشعار آن اشاره ای بوده به خطراتی که اسرائیل معتقد است از طرف ایران برای این کشور وجود دارد.

نحوه انتخاب

نتایج یک تحقیق دانشگاهی در بریتانیا نشان می دهد که مخاطبان تلویزیونی و رای دهندگان این مسابقات کمتر به مفاهیم سیاسی ترانه ها توجه می کنند و بیشتر به نحوه اجرای آنها اهمیت می دهند.

در رقابت های یورو ویژن، مخاطبان هر کشور اروپایی، با رای خود بصورت اس ام اس یا تماس تلفنی به خوانندگان ده کشور منتخب خود رای می دهند اما این مخاطبان نمی توانند به کشور خود رای بدهند و در واقع شهروندان هر کشور باید به گروه های موسیقی سایر کشورها رای بدهند.

این رقابت ها از سال 1956در سوئیس شروع شد و امسال پنجاه و دومین دور آن برگزار شده است. در نخستین دور این رقابت ها کشور میزبان برنده شد.

کشورهای شرکت کننده در این رقابت ها، عضو اتحادیه پخش رادیو تلویزیونی اروپا (EBU) که در سال 1950 در سوئیس تاسیس شد، هستند.

ایرلند، بریتانیا، فرانسه ، لوگزامبورگ، سوئد، هلند، اسرائیل، اسپانیا و سوئیس بیشترین کشورهایی بوده اند که در پنجاه ویک سال گذشته رای اروپایی ها را برای بهترین گروه یورو ویژن به خود اختصاص داده اند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.