روزنامه های بریتانیا: دوشنبه ۱۴ مه

روزنامه های بریتانیا: دوشنبه ۱۴ مه

دورنمای گفتگو میان مقامات ایران و آمریکا، دیدار رئیس جمهور ایران از امارات متحده عربی در کوششی برای جلب حمایت یا کاستن از مخالفتها نسبت به برنامه هسته ای تهران و مسایل مربوط به حجاب از جمله عناوین مطالب مرتبط با ایران در روزنامه های امروز صبح لندن است.
نشریات بریتانیا
نشریات بریتانیا

روزنامه فایننشال تایمز گزارشی را به دیدار آتی میان مقامات ایران و آمریکا در بغداد اختصاص داده و نوشته است که از دیدگاه ایران، این گفتگوها عملی شدن نتایج مذاکرات شرم الشیخ را سرعت می بخشد.

این روزنامه می افزاید که ایران گفتگوهای شرم الشیخ و دیدار مقامات تهران و واشنگتن را گامی در جهت به رسمیت شناختن نظام سیاسی موجود عراق ارزیابی می کند که در آن شیعیان دست بالا را دارند.

روزنامه تایمز در گزارشی پیرامون ربوده شدن سه تن از سربازان آمریکایی در عراق توسط نیروهای سازمان تروریستی القاعده، به پیامهای مبادله شده میان ایران و آمریکا از طریق سفارت سویس درتهران در روزهای اخیر در باره ملاقات مقامات دو کشور در بغداد پرداخته و از قول گوردون جاندرو، یکی از سخنگویان کاخ سفید، ابراز امیدواری کرده است که ایران به ایفای نقش سازنده ای در تحولات عراق بپردازد.

روزنامه گاردین نیز در گزارشی مشابه در همین زمینه به این نکته اشاره کرده که درخواست رسمی ایران برای ملاقات با مقامات آمریکایی تنها یک هفته پس از آن مطرح شد که منوچهر متکی وزیر خارجه ایران نتوانست با کاندالیزا رایس همتای آمریکایی خود در مصر ملاقات کند.

گاردین از قول یک سخنگوی دیک چنی معاون رئیس جمهور عراق نوشته است که آمریکا مایل است این گفتگوها را در حد دیدار سفرای دو کشور در بغداد و گفتگو درباره مسایل عراق محدود نگاه دارد.

همین روزنامه از قول سخنگوی وزارت خارجه ایران نیزنقل کرده است که تهران تنها بخاطر کاستن از رنج مردم عراق پیشنهاد گفتگو با آمریکا را ارائه داده است.

در همین حال، روزنامه دیلی تلگراف این تحولات را "نشانه های تازه ای از آغاز تدارک مقدمات گفتگو میان ایران و آمریکا" دانسته است.

در همین حال، فایننشال تایمز گزارشی را نیز به دیدار محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران از امارات متحده عربی اختصاص داده و آن را بخشی از کوشش های ایران برای جلب حمایت یا کاستن از مخالفتها نسبت به برنامه هسته ای خود ارزیابی کرده است.

به نوشته فایننشال تایمز این در حالی است که امارات متحده عربی بعنوان یکی از نزدیکترین متحدان آمریکا در نگرانی واشنگتن از برنامه اتمی ایران سهیم است.

این روزنامه کوشش آقای احمدی نژاد برای ترغیب سرمایه داران ایرانی در دوبی را برای سرمایه گذاری در بورس تهران جالب دیده است.

این درحالی است که به نوشته فایننشال تایمز فرار سرمایه از ایران به دوبی در سالهای اخیر رو به افزایش داشته است.

در دو گزارش که به نوعی به ایران و مساله حجاب مربوط می شوند، روزنامه گاردین در گزارشی درباره تظاهرات گسترده در ازمیر ترکیه برای سومین هفته پیاپی و در مخالفت با اسلامی شدن حکومت، سخنان یک بانوی ترک را نقل کرده که گفته است: "زنهای روسری به سر نماینده ترکیه نیستند. ترکیه با ایران فرق دارد. آتاتورک در سال ۱۹۲۳ به زنهای ما آزادی داد."

و روزنامه تایمز ضمن گزارشی درباره تحقیقات یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تلفن همراه درباره الگوی مصرف این نوع از تلفن، نوشته است که مسئولان این کارخانه اروپایی از جمله دریافته اند که برخی دانشجویان دختر در ایران با استفاده از تکنولوژی بلوتوث Bluetooth در زیر مقنعه خود، در امتحانات دانشگاه تقلب می کنند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.