مذاکرات رییس جمهوری ایران در امارات

مذاکرات رییس جمهوری ایران در امارات

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران که برای دیداری رسمی از امارات به این کشور سفر کرده، مذاکرات خود را با شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان آغاز کرده است.
محمود احمدی نژاد و شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان، عکس از مهر
این اولین سفر یک رییس جمهور ایران به امارات به شمار می رود

این اولین سفر یک رییس جمهور ایران به امارات از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 به شمار می رود. قرار است آقای احمدی نژاد از امارات به عمان سفر کند.

پیش از این، شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، نخست وزیر امارات و حاکم دوبی در دیدار با حمیدرضا آصفی، سفیر ایران در امارات گفته بود که سفر آقای احمدی نژاد، نقطه ای تاریخی در روابط میان دو کشور محسوب می شود.

آقای احمدی نژاد، ایران و امارات را دو کشور همسایه و برادر خوانده و گفته است که دو کشور می توانند خلیج فارس را به خلیج صلح و دوستی تبدیل کنند.

امیر امارات نیز خواهان گسترش روابط میان دو کشور شده و گفته است که کشورش منافع مشترکی با ایران دارد.

مقام های دو کشور در زمینه سرمایه گذاری مشترک در زمینه صنایع فولاد، پتروشیمی، پالایشگاه، آب و برق و هتل سازی مذاکراتی را انجام داده اند.

ایران و امارات اگر چه روابط اقتصادی بسیار نزدیکی دارند اما بر سر جزایر تنب کوچک و بزرگ و ابوموسی دچار اختلاف هستند. امارات خود را مالک این جزایر می داند اما ایران بارها تاکید کرده که این سه جزیره، به این کشور تعلق دارند.

ایران اعلام کرده است که جزایر سه گانه را جز جدایی ناپذیر خاک خود می داند و ادعای امارات بر این جزایر باید تنها در چارچوب تفاهم نامه ای بررسی شود که در ۲۵ نوامبر ۱۹۷۱ و در آستانه استقلال امارات از بریتانیا میان دولت وقت ایران و امیرنشین شارجه، یکی از امیرنشین های هفتگانه امارات عربی متحده، در مورد حاکمیت ایران بر جزیره ابوموسی به امضا رسید.

امارات همچنین سعی کرده تا در روابط خود با ایران و آمریکا، موازنه را حفظ کند. دیک چنی، معاون رییس جمهوری آمریکا، طی هفته گذشته از امارات دیدن کرد و در این کشور گفت که ایالات متحده قصد دارد با همکاری دیگران، از دستیابی ایران به سلاحهای اتمی و آنچه تسلط تهران بر منطقه خواند، جلوگیری کند.

کشورهای عربی نگران تشدید تنش ها میان ایران و کشورهای غربی بر سر برنامه اتمی ایران هستند و خواهان آن هستند که مناقشه هسته ای ایران از راه های دیپلماتیک حل و فصل شود.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.