روزنامه های تهران: یکشنبه ۲۳ اردیبهشت

روزنامه های تهران: یکشنبه 23 اردیبهشت

روزنامه های تهران که از امروز 'هم میهن' نیز به آن ها اضافه شده در صدر اخبار خود از ادامه بلاتکلیفی در مورد نرخ بنزین نوشته اند درحالیکه یک هفته به مهلت قانونی مانده دولت آماده اجرای سهمیه بندی نیست. پایان نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، تصمیم بانک مرکزی به ممانعت از پرداخت تسهیلات بانکی به شرکت هائی که بدهی های پرداخت نشده دارند، مخالفت چند نماینده مجلس با فروختن سهام بانک های کشور به سرمایه داران خارجی از جمله مطالب دیگر روزنامه های تهران است.Go to fullsize image

همبستگی در صدر گزارش های خبری خود نوشته بالاخره پس از گذشت نزدیک به دو ماه از سال جدید، دولت موضع خود نسبت به استفاده از کارت هوشمند در جایگاه‌های سوخت را اعلام کرد اما سهمیه بندی بنزین که مجلس تصویب کرده بود همچنان در ابهام است.

اعتماد نوشته هر چه به زمان سهمیه بندی بنزین با کارت هوشمند سوخت نزدیک تر می شویم، جای خالی یک تصمیم درست در مورد بنزین بیشتر احساس می شود. دولت همچنان در آرامش کامل و بدون درنظر گرفتن زمان، در حال بررسی قیمت های مختلف و میزان سهمیه بنزین است.

به نوشته اعتماد طی ده روز گذشته نظریات مختلفی در مورد بنزین ارائه شد که اکثر نظریات در یک مورد مشترک بود و آن اینکه سهمیه بندی بنزین به تاخیر می افتد. در راس این گروه رئیس کمیسیون انرژی مجلس حضور دارد که معتقد است، سهمیه بندی بنزین به دلیل عدم توزیع به موقع کارت هوشمند سوخت و پیمودن یک دوره آزمایشی برای تست آن به تعویق خواهد افتاد.

همین روزنامه از قول یک عضو کمیسیون انرژی مجلس خبر داده که ۱۷۰ نماینده مجلس تذکری را امضا کرده‌اند خطاب به رییس جمهوری که در آن نسبت به تأخیر در ارایه لایحه میزان سهمیه‌بندی سوخت و نرخ آن اعتراض شده. گفتنی است که نمایندگان مجلس تا فروردین ماه به دولت مهلت داده بودند که میزان سهمیه‌بندی و مازاد آن را اعلام کند، اما تا کنون هیچ کاری انجام نداده است. این در حالی است که اول خرداد سهمیه‌بندی بنزین باید اجرایی شود.

تهران امروز خبر داده مسئولان هنوز هم بر اجرایی بودن طرح کارت هوشمند و سهمیه‌بندی بنزین تاکید می‌کنند اما شواهد حکایت از چیز دیگری دارد. بسیاری از مردم سردرگمند، گفته می‌شود حدود ۲ میلیون نفر کارت هوشمندشان را دریافت نکرده‌اند و جایگاه‌داران از این شرایط ناراضی‌اند.

به نوشته این روزنامه تا اول خرداد ‌تنها یک هفته باقی مانده، گمانه‌زنی‌ها همچنان ادامه دارد و میزان و قیمت بنزین مازاد بر سهمیه هنوز مشخص نیست. هر لحظه خبری منتشر می‌شود و طرح جدیدی می‌آید، اما ساعتی نمی‌گذرد که همان خبر تکذیب می‌شود و می‌رود.

روزنامه جمهوری اسلامی در صدر گزارش های خبری خود از مخالفت چند نماینده مجلس با تصمیم شورای پول و اعتبار که فروش سهام بانک های ایرانی را به سرمایه گذاران خارجی مجاز شناخته خبر داده و از قول آنان نوشته خارجی ها وقتی سرمایه گذاشتند هیات مدیره و مدیر عامل بانک را تعیین می کنند و سیاستگذاری ها به دست بیگانگان می افتد که مغایر با اصل حاکمیت جمهوری اسلامی ایران در خاک خویش است.

حاجی بابایی به نوشته جمهوری اسلامی گفته خارجی ها عموما حاضر نیستند در جایی سرمایه گذاری کنند که نتوانند در آن اعمال مدیریت کنند لذا قصد آنها از خرید سهام بانکهای ایرانی تسلط بر منابع اقتصادی ایران است.

میر محمدی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به نوشته این روزنامه گفته : مجلس و مدیران مراکز اقتصادی کشور باید بیش از همه از زیربار سلطه رفتن کشور جلوگیری کنند چون تا وقتی بیش از نیمی از مالکیت بنگاه های اقتصادی در تصرف طرفهای خارجی نباشد آنها حاضر به سرمایه گذاری نیستند و لذا این موضوع با قانون اساسی منافات دارد.

اعتماد ملی در گزارشی از نمایشگاه بین المللی کتاب که پایان گرفت از این که مدیران دولتی ادعا کرده اند که پنجاه میلیارد تومان کتاب به فروش رفته انتقاد کرده و نوشته اطلاعاتی که از ناشران به دست آمده نشان می دهد که با وجود توزیع وسیع بن های کتاب، اما استقبال مردم از نمایشگاه چندان نبوده است.

به گزارش اعتماد ملی فقط ناشرانی که فضای بزرگ تری در اختیار داشتند و یا نزدیک در ورودی بودند از فروش های خود راضی هستند.

کیهان ادعا کرده که هنرمندان ایرانی شرکت کننده در نمایشگاهی در واشنگتن تلاش کاندولیزا رایس برای بازدید از نمایشگاه هنر و تمدن ایرانی را ناکام گذاشتند و هیچ عکاسی را به این مراسم راه ندادند.

کیهان نوشته بی اعتنائی هنرمندان ایرانی به وزیرخارچه آمریکا قابل پیش بینی بود به همین خاطر آمریکائی ها از ورود هرگونه عکاس به محل نمایشگاه جلوگیری کردند به گونه ای که آنها در یک اتاق مجزا نگهداری شدند تا بازدید کاندولیزا رایس تمام شود.

خبر کیهان در حالی انتشار می یابد که عکس هائی از دیدار وزیر خارجه آمریکا از نمایشگاه نقاشی ایرانیان و سخنرانی خانم رایس در آن به سراسر جهان مخابره شده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.