معرفی نماینده غرب برای هموارسازی مسیر مذاکره با ایران

نماینده غرب برای هموارسازی مسیر مذاکره با ایران خودش را معرفی کرد

"ماسیمو دالیما" معاون نخست وزیر ایتالیا در گفت وگو با هفته نامه "اسپریسو" چاپ رم که روز گذشته منتشر شد، اعلام کرد که از سوی غرب مأمور هموارسازی مسیر مذاکره با ایران و سوریه شده است.

دالیما همچنین گفت : "ولید المعلم" وزیر امورخارجه سوریه در دیدارهای خود در کنفرانس "شرم الشیخ" مصر، مواضع کاملا متفاوت از همتای ایرانی خود "منوچهر متکی" در زمینه انتقال سلاح به جنبش "حزب الله" لبنان اتخاذ کرده است. وی همچنین گفت که سوریه در زمینه ممانعت از انتقال سلاح به حزب الله لبنان تعهد کاملی را ارائه داده است.

دالیما افزود: غرب مرا را مکلف کرده تا راه مذاکرات با دمشق و تهران را هموار کنم و لذا  هم اکنون به دنبال اجرای مقدمات لازم برای اجرای مذاکرات میان اتحادیه اروپا از یک طرف و دمشق و تهران از سوی دیگر هستم .

از سوی دیگر یک منبع مطلع به روزنامه "الوطن" چاپ ریاض گفت:کشور سوئیس نماینده ویژه ای را برای مشارکت به کنفرانس شرم الشیخ اعزام کرده بود که هفته پیش نیز با"منوچهرمتکی" وزیرامورخارجه کشورمان دیدار و موضوع پرونده هسته ای ایران را مورد بحث و بررسی قرار داد.

نماینده وی‍ژه سوئیس همچنین طرح ویژه ای را با عنوان "طرح سوئیس برای تعویق" به مقامات ایرانی ارائه کرده بود که توقف 60روزه تمامی فعالیت های هسته ای ایران در مقابل تعهد قدرت های بزرگ برای توقف اقدامات جدید خود در شورای امنیت و اعمال فشارهای دیپلماتیک و اقتصادی علیه ایران را شامل می شد.
این طرح سوئیس پیش از این به گفته برخی مقامات تهران رد شد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.