'میلیونها بشکه نفت در عراق ناپدید شده است'

'میلیونها بشکه نفت در عراق ناپدید شده است'

روزنامه نیویورک تایمز خبر از وجود مقادیر زیادی نفت در عراق داده و به نقل از سازمان بازرسی آمریکا نوشته که دولت عراق نمی داند بر سر میلیونها بشکه نفت خام این کشور که در چهار سال اخیر استخراج شده چه آمده است.
تظاهرات کارگران صنعت نفت عراق
تظاهرات کارگران صنعت نفت عراق

مسولان سازمان بازرسی آمریکا احتمال وجود شبکه قاچاق نفت خام در دولت عراق یا میان شبه نظامیان شیعی را رد نکرده اند اما در عین حال احتمال می دهند دولت عراق عمداً میزان استخراج نفت خام خود را بالاتر از سطح واقعی گزارش کرده باشد.

روزنامه نیویورک تایمز با استناد به گزارش سازمان بازرسی کل آمریکا که قرار است بزودی تقدیم کنگره شود نوشته که طی چهار سال گذشته در عراق روزانه چیزی حدود یکصدهزار تا سیصدهزار بشکه نفت خام ناپدید شده است.

مسئولان این سازمان بر اساس نرخ متوسط پنجاه دلار برای هر بشکه نفت خام، ارزش نفت مفقود شده در عراق را روزانه بین پنج تا تا پانزده میلیون دلار تخمین زده اند.

کارشناسان از دست رفتن چنین ارقام کلانی را بسیار نگران کننده می دانند، بویژه که اقتصاد عراق عمدتاً وابسته به نفت است و گروه های سنی، شیعه و کرد برای کنترل درآمد نفت این کشور بشدت با هم رقابت دارند.

آمریکا که برای تأمین هزینه بازساری عراق بر منابع نفتی این کشور حساب می کند تلاش کرده است تولید نفت خام عراق را از سقف کنونی دو میلیون بشکه در روز به سه میلیون افزایش دهد.

به نوشته نیویورک تایمز، مسئولان سازمان بازرسی آمریکا در گزارش خود احتمال داده اند فشار آمریکا باعث شده دولت عراق عمداً تولید نفت خود را بالاتر از حد واقعی گزارش دهد.

با این حال مقامهای سازمان بازرسی آمریکا احتمال وجود شبکه بسیار قوی قاچاق نفت خام در داخل دولت عراق را رد نکرده اند.

نیویورک تایمز می نویسد مأموران این سازمان بویژه به شبه نظامیان شیعه در جنوب عراق ظنینند که منطقه سکونتشان بیشتر ذخایر نفتی کشور را در خود جای داده است.

این روزنامه همچنین نوشته که بخشی از نفت خام ناپدید شده ممکن است به دلیل حملات شورشیان سنی به پالایشگاهها و لوله های نفت از دست رفته باشد.

به گزارش نیویورک تایمز سازمان بازرسی آمریکا به طور صریح نهاد یا شخص خاصی را مسئول کسری نفت عراق ندانسته است اما بیتشر کارشناسان گزارش این سازمان را نشانه فساد مالی و بی نظمی در صنعت نفت و گاز عراق می دانند و آن را چالشی در مقابل تلاش کاخ سفید برای شریک کردن شیعیان، سنی ها و کردها در درآمد نفتی عراق خوانده اند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.