روزنامه های تهران: شنبه ۲۲ اردیبهشت

روزنامه های تهران: شنبه 22 اردیبهشت

روزنامه های امروز تهران در عنوان های اصلی خود از اعلام کناره گیری تونی بلر نخست وزیر بریتانیا خبر داده و به تحلیل اثر این تغییر در سیاست های جهانی پرداخته اند. ابقای مدیران بیمه ایران، دو روز بعد از دستور رییس جمهور مبنی بر عزل آنان، قطعی شدن سهمیه بندی بنزین، منع پرداخت تسهیلات بانکی به تعدادی از شرکت های صنعتی، و سالگرد ارسال نامه رییس جمهور ایران به جورج بوش رییس جمهور آمریکا از جمله مطالب این روزنامه هاست.

روزنامه سرمایه از قول جواد لاریجانی به عنوان "یک فعال جریان اصول‌گرایی" نوشته مذاکره با آمریکا برای دستگاه سیاست خارجی ایران تابو نیست و با توجه به این که جمهوری اسلامی توانمندی خود را در دستیابی به فن‌آوری هسته‌ای حفظ کرد، می‌تواند با غرب به تفاهم برسد.

به نوشته این روزنامه اقتصادی معاون سابق قوه قضاییه گفته است قطعنامه‌های شورای امنیت نمی‌تواند کشور توانمندی مانند ایران را از حق مسلم خود محروم کند اما ما باید تلاش کنیم قطعنامه‌ای در شورای امنیت تصویب نشود. باید برای هر شرایطی آمادگی داشته باشیم.

آفتاب یزد در صدر گزارش های خبری خود از توطئه جدید آمریکا و اروپا علیه ایران خبر داده و نوشته تلاش های دیک چینی معاون رییس جمهور آمریکا علیه جمهوری اسلامی که در جریان سفر وی به منطقه به نمایش در آمده، بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و شورای همکاری خلیج فارس، و ادعاهای جدید در مورد نپذیرفتن بازرسان آژانس در سایت نطنز از جمله نشانه های تازه ای است که سناریوی جدید علیه ایران را نشان می دهد.

در همین حال روزنامه جمهوری اسلامی بدون ذکر منبع نوشته رسانه های غربی در روزهای اخیر از تعدیل مواضع کشورهای اروپایی و آمریکا در برابر پرونده هسته ای ایران خبر می دهند. در عین حال که یک روزنامه آلمانی از بی فایده بودن تحریم ها برای جلوگیری از فعالیت های اتمی ایران نوشته است یک روزنامه انگلیسی در تحلیلی تاکید می کند غربی ها آمادگی دارند حتی در بسته پیشنهادی سال گذشته خود نیز تجدیدنظر کنند تا بلکه بتوانند با ایران کنار بیایند.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته این رسانه ها درعین حال از اصرار غربی ها بر پیش شرط توقف غنی سازی توسط ایران برای هر پیشرفتی در مذاکرات اتمی خبر می دهند.

روزنامه سرمایه خبر داده که وزیر امور اقتصادی و دارایی مدیری را که رییس جمهور دستور برکناری وی را صادر کرده بود، به ریاست هیات مدیره بیمه ایران منصوب کرد.

مطابق گزارش سرمایه حکم وزیر امور اقتصادی و دارایی علاوه بر رییس هیات مدیره دو عضو دیگر این هیات را هم شامل می شود که در سمت های خود ابقا شده اند.

در این حال مدیرعامل بیمه ایران به نوشته سرمایه در واکنش به برکناری اش از مدیرعاملی بیمه ایران ضمن رد همه اتهامات اعلام داشته که چند روز آینده با نمایندگان رسانه های خبری سخن خواهد گفت.

در نامه رییس جمهور که دو روز پیش بر اساس گزارش دیوان محاسبات نوشته شده به دلیل آنچه که تخلفات گسترده مالی، واگذاری نمایندگی‌ها به اقوام و منصوبان، تبانی ‌در پرداخت‌های غیرقانونی و وصول نشدن مطالبات دولت عنوان شده بود دستور برکناری همه مدیران بیمه ایران صادر شد در حالی که مسئول روابط عمومی این شرکت به سرمایه گفته است تمام کارمندان بیمه ایران و همچنین تمام مدیران این شرکت، از شنیدن چنین سخنان عجولانه و غیرکارشناسی بسیار متعجب شده‌اند.

روزنامه کیهان که روز پنجشنبه در سرمقاله خود دستور عزل مدیران بیمه را تائید کرده و آن را عمل انقلابی رییس جمهور خوانده بود در شماره امروز خود از وضعیت پدید آمده انتقاد کرده و نوشته به نظر می رسد که رییس جمهور باید در اینگونه موارد، قبل از اعلام تصمیم خویش، دستور بدهد گزارش های دریافتی از مسئولان، به دقت ارزیابی شود تا تصمیم های قاطع و ضروری خدشه دار نشود.

اقدام دیگر دیوان محاسبات تهیه فهرستی است که بر اساس آن پرداخت تسهیلات بانکی به یک گروه از شرکت ها به دلیل این که نتوانسته اند بدهی های خود را بپردازند متوقف شده اند. کاری که به نوشته روزنامه سرمایه باعث شده تا تعدادی از نمایندگان مجلس با توجه به شرایط کشور و تصویب قطعنامه‌های ۱۷۳۷ و ۱۷۴۷ شورای امنیت سازمان ملل متحد، آن را ناشیانه ارزیابی کرده و با ارسال نامه به رییس مجلس، خواستار رفع و رجوع این اشتباه شده اند تا دیوان محاسبات از اقداماتی که در حیطه وظایف و اختیارات رییس دیوان محاسبات نیست، خودداری کند.

به نوشته سرمایه این عده از نمایندگان معتقدند که این اقدام دیوان محاسبات بیش از آنکه جلوی فساد را بگیرد باعث نا امنی تولید و فشار مضاعف بر سرمایه‌گذاری می‌شود و به همین دلیل هم هفته گذشته با فراخواندن محمدرضا رحیمی رییس دیوان محاسبات به مجلس از وی خواسته شده که در محدوده وظایف قانونی خود عمل کند.

ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی در مصاحبه ای با مشاور رییس جمهور از وی درباره نامه محمود احمدی نژاد به جورج بوش رییس جمهور آمریکا پرسیده که سال گذشته در همین روزها ارسال شد.

به نوشته روزنامه ایران مهدی کلهر اظهار نظر کرده که: این نامه خیلی عمیق تر از آنی است که ما فکر کنیم که با یک دور روخوانی می توانیم محتوای این نامه را دراک کنیم. من همین طور که این نامه را دارم مطالعه می کنم می بینم که هر بخشی از این نامه که شما روی آن متمرکز شوید و آن را باز کنید حتماً به کتاب های زیادی خواهید رسید که تعجب می کنید چرا این کتاب ها نانوشته است.

به نوشته روزنامه ایران مشاور رسانه ای رییس جمهور گفته است: مسأله ساده ۱۱ سپتامبر از آن مواردست که هندی ها در اولین برخورد گفتند که این بیشتر یک سینمای هالیوودی بود که ما بعداً دیدیم و شنیدیم که دو کارگردان مشهور هالیوود در طراحی یازده سپتامبر نقش داشتند. بعدها ما جسته گریخته شنیدیم که نشست هایی گذاشته شده تا ۱۱ سپتامبر را طراحی کنند در هلند، سنگاپور و چند کشور است. بعدها همه مردم دنیا دیدند که اسرائیل از مدت ها پیش از ۱۱ سپتامبر اطلاع داشته است. به گفته آقای کلهر نامه سال گذشته رییس جمهور ایران به همتای آمریکایی خود برخلاف آن چیزی که گفته شد اصلاً بمب دیپلماتیک نبود ولی یک دسته گل فرهنگی و گفتمانی برای بشریت و آینده بود.

 
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.