هشدار چنی به ایران از عرشه یک ناو هواپیمابر

هشدار چنی به ایران از عرشه یک ناو هواپیمابر

دیک چنی بر عرشه ناو هواپیمابر 'یو اس اس جان سی استنیس' در خلیج فارس درحالی که تنها 240 کیلومتر از سواحل ایران فاصله داشت گفت آمریکا با کمک سایر کشورها به ایران اجازه دستیابی به سلاح اتمی و سلطه بر منطقه را نخواهد داد.
یو اس اس جان سی استنس
مسلما انتخاب یک محیط نظامی از سوی چنی برای رساندن این پیام به ایران تصادفی نبوده است

او در حالیکه برابر پنج هواپیمای اف 18 مقابل 4000 ملوان مستقر در این ناو صحبت می کرد، بکارگیری نیروی نظامی علیه ایران را منتفی ندانست و گفت آمریکا استفاده از همه گزینه ها را برای خود محفوظ می داند.

دیک چنی این اظهارات را پس از سفر به امارات متحده عربی مطرح کرد.

علیرغم فروکش کردن جنگ لفظی میان ایران و آمریکا در هفته های اخیر و همچنین کاهش گمانه زنی ها در زمینه احتمال حمله آمریکا به ایران برای از کار انداختن توانایی های اتمی آن کشور، دیک چنی با انتخاب یک ناو هواپیمابر برای ادای این اظهارات مسلما سعی داشت سرسختی آمریکا مقابل حاکمان ایران را به نمایش بگذارد.

علیرغم تاکید مقام های بلندپایه مختلف آمریکایی، از جمله وزیر دفاع آن کشور، دایر بر اینکه برنامه ای برای حمله به تاسیسات اتمی ایران ندارند، دیک چنی همواره سعی کرده است به ایران یادآورد شود که آمریکا همواره گزینه نظامی را مد نظر خواهد داشت، با این حال او نیز تاکید کرده که آمریکا به دنبال راه حلی دیپلماتیک برای حل مناقشه مربوط به برنامه هسته ای ایران است.

وی فوریه گذشته در سفری به استرالیا تایید کرده بود تنها چیزی که بدتر از مقابله نظامی است، یک ایران دارای سلاح هسته ای خواهد بود.

با این حال کارشناسان می گویند ایران اگر دنبال سلاح اتمی باشد - که تهران می گوید نیست - حداقل چند سالی با آن فاصله دارد و آن زمانی است که دولت بوش کاخ سفید را ترک کرده و سیاستمداران و دیدگاه تازه ای بر آمریکا حاکم خواهد بود.

قرار است محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران نیز روز یکشنبه از امارات متحده عربی دیدن کند.

معاون رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه بطور غیرمنتظره وارد بغداد شد و در اقامت دو روزه خود با مقام های عراقی دیدار کرد.

وی یکبار دیگر تاکید کرد موفقیت در عراق برای امنیت ملی آمریکا بسیار حیاتی است.

وی گفت گرچه وضعیت عراق نهایتا یک راه حل سیاسی دارد اما نخست باید امنیت این کشور را تامین کرد.

با وجود آنکه نظرسنجی ها حاکی از آن است که بیشتر مردم آمریکا خواستار یک جدول زمانی برای عقب نشینی از عراق هستند، دیک چنی گفت مردم کشورش از سیاست عقب نشینی حمایت نمی کنند.

ناو هواپیما بر یو اس اس جان سی استنیس دارای 65 هواپیمای جنگی و شکاری است و در عملیات نظامی علیه طالبان، حاکمان سابق افغانستان، شرکت داشته است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.