آلمان:حمله به ایران فاجعه بار خواهد بود

آلمان:حمله به ایران فاجعه بار خواهد بود

وزیر خارجه آلمان ابراز تأسف کرد از اینکه دولت و رئیس‌جمهور ایران فرصتهای خوبی را که برای پیشرفت کشورشان وجود دارد از دست می‌دهند و از این راه به ملت خود ضرر می‌زنند.  

یک روز پس از پایان نشست گروه ۱ + ۵، فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه‌ی آلمان اعلام کرد، بدترین راه ممکن برای حل مناقشه‌ی هسته‌ای با ایران، حمله‌ی نظامی به این کشور است.

به گزارش دویچه وله وی در گفت‌وگو با شبکه‌ی "ام د ار" آلمان (MDR) اظهار داشت، یک بحران جدید نظامی در منطقه فاجعه‌بار خواهد بود، به همین خاطر تنها راهی که باقی می‌ماند، استفاده‌ی کامل از امکاناتی است که غرب در اختیار دارد.

اشتاین مایرسپس به مذاکره با ایران اشاره کرد و گفت، خود وی سالهاست که برای حل این مشکل تلاش می‌کند، و به نتیجه نرسیده است، اما طول زمان نباید باعث دلسردی شود. وی درهمین حال تأکید کرد، در صورتی که مذاکرات به نتیجه نرسند، باید فشار علیه ایران را افزایش داد.

اشتاین مایربه طور ضمنی از دولت ایران خواست، به پرسش‌های جامعه‌ی جهانی در مورد برنامه‌های هسته‌ایش پاسخ صادقانه بدهد و به میز مذاکره بازگردد. وی معتقد است که ایران ازهرنظر لیاقت و ظرفیت این را دارد که در خاورمیانه به یک قدرت راهبر اقتصادی و فکری تبدیل شود.

وی اضافه کرد: «متأسفانه این دولت و این رئیس‌جمهور راه دیگری را انتخاب کرده‌اند».

وزیر خارجه آلمان ابراز تأسف کرد از اینکه دولت و رئیس‌جمهور ایران فرصتهای خوبی را که برای پیشرفت کشورشان وجود دارد از دست می‌دهند و از این راه به ملت خود ضرر می‌زنند. به گفته‌ی وی، با وجود منابع هنگفت طبیعی در ایران، "وضعیت بخش‌های زیادی از مردم این کشور غم‌انگیز است".

در همین حال خبرگزاری فرانسه به نقل از یک دیپلمات آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای گزارش داد که دولت ایران به نمایندگان آژانس اجازه‌ی ورود به تأسیسات هسته‌ای نطنز را نداده است. نمایندگان آژانس اواخر آوریل، ناگهانی و بدون اعلام قبلی خواستار بازرسی سانتریفیوژهای نطنز شده بودند.

دولت ایران و آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای تا کنون در مورد این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.
دو ماه پیش آژانس از ایران خواسته بود که در تأسیسات نطنز برای کنترل دقیق فعالیتهای هسته‌ای، دوربین‌های فیلمبرداری نصب کند، اما دولت ایران این درخواست را رد کرده و در عوض تضمین داده بود که بازرسان آژانس هرزمان که اراده کنند، می‌توانند از این تأسیسات بازدید نمایند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.