قرقیزستان پایگاه حمله به ایران؟!

قرقیزستان پایگاه حمله به ایران؟!قرقیزستان پایگاه حمله به ایران؟!

بر مبنای یک گزارش تائید نشده خبری، ایالات متحده آمریکا در نظر دارد از قلمرو قرقیزستان متحد کنونی خود در آسیای مرکزی برای آغاز حمله نظامی احتمالی علیه ایران استفاده کند. این در حالی است که پیش از این تصور می‌شد ناوهای هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس و اقیانوس هند پایگاه‌های اصلی انجام چنین اقدامی باشند.

به گزارش پایگاه خبری «میدل‌ایست ‌نیوز‌لاین» دیپلمات‌های غربی مستقر در این کشور که نخواسته‌اند نام‌شان فاش شود از افزایش چشمگیر حضور نظامی ایالات متحده در جمهوری قرقیزستان خبر داده‌اند. به اعتقاد این دیپلمات‌ها افزایش تعداد هواپیماهای جنگی آمریکا در این کشور می‌تواند یک علامت هشداردهنده برای انجام یک حمله غافلگیرانه احتمالی علیه ایران تلقی شود. 

برخی مقامات محلی در جمهوری قرقیزستان نیز افزایش چشمگیر تحرکات نظامیان آمریکایی در پایگاه هوایی مناس در نزدیکی بیشکک پایتخت این کشور را تائید کرده‌اند.

یک دیپلمات غربی با اشاره اقدام ایالات متحده در افزایش حضور نظامی خود در آسیای مرکزی می‌گوید: «انتخاب قرقیزستان را می‌توان این‌گونه معنی کرد که عراق، ترکیه و یا کشورهای عرب حاشیه جنوبی خلیج فارس با توجه به شرایط‌شان از نظر امریکا گزینه‌های مناسبی برای آغاز حمله به ایران تلقی نمی‌شوند». 

وی می‌افزاید:«البته آوردن هواپیماها به قرقیزستان به معنی این نیست که قرار است حمله‌ای از آنجا صورت گیرد، بلکه به این معنی است که قرقیزستان نیز می‌تواند یک گزینه برای آغاز حمله باشد».

این گزارش تائید نشده در حالی منتشر می‌شود که کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه در گفتگو با خبرنگار شبکه تلویزیونی العربیه تلویحا احتمال انجام اقدام نظامی علیه ایران را ممکن دانسته و گفته بود که رئیس‌جمهور امریکا هنوز این گزینه (حمله نظامی به ایران) را از روی میز کنار نگذاشته است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.