مراسم نیمه نهایی جوایز موسیقی یورویژن ۲۰۰۷

مراسم نیمه نهایی جوایز موسیقی یورویژن 2007

مراسم نیمه نهایی جوایز ترانه های اروپایی یورویژن (Eurovision) در سال جاری شامگاه دهم مه (20 اردیبشهت ماه) در شهر هلسینکی پایتخت فنلاند برگزار خواهد شد.

در این مراسم گروه ها و خوانندگان موسیقی از 42 کشور اروپایی در این شهر گرد می آیند و در یکی از پرمخاطب ترین برنامه های تلویزیونی که از شبکه های ملی همه کشورهای اروپایی بصورت زنده پخش خواهد شد، به رقابت با یکدیگر خواهند پرداخت.

این خواننده ها و گروه ها پیش تر در کشورهای خود، با سایرخوانندگان برای کسب نمایندگی کشور خود رقابت کرده و در نهایت با رای مردم برگزیده شده اند.

یک گروه از کارشناسان بی بی سی که در این مراسم حضور یافته اند معتقدند امسال آلمان از شانس بیشتری برای برنده شدن در این رقابت ها برخوردار است.

این کارشناسان معتقدند که پس از ترانه "زنان برجهان حکمرانی می کنند" (Frauen Regier'n Die Welt) از "راجر سیسرو" خواننده آلمانی، کشورهای سوئیس، صربستان، گرجستان و اسپانیا از شانس بیشتری برای دستیابی به عنوان بهترین برخوردار هستند.

از میان28 کشوری که امشب برای راهیابی به مرحله نهایی به رقابت با یکدیگر می پردازند، ده کشور به مرحله نهایی خواهند رسید که با چهارده کشوری که قبلا به دلیل حضور در مرحله نیمه نهایی سال گذشته بصورت خودکار وارد مرحله نهایی شده اند، برای کسب مقام نخست این جوایز رقابت خواهند کرد.

مراسم نهایی یورو ویژن شنبه شب این هفته( 22 اردیبهشت ماه) در هلسینکی برگزار خواهد شد که بصورت زنده از تلویزیون های اروپا پخش خواهد شد.

در مراسم امشب همچنین ترانه ای از اسرائیل به نام "دکمه را فشار بده" نیز حضور دارد که برخی می گویند ترانه آن اشاره ای است به تهدیداتی که اسرائیل معتقد است از ناحیه ایران بر علیه این کشور وجود دارد.

گروه سوئیسی دی جی بوبو
برندگان ده سال یورو ویژن
1997 بریتانیا: کاتینا اند د ویووس
1998 اسرائیل: دانا اینترنشنال
1999 سوئد: شارلوت نیلسون
2000 دانمارک: السن برودرز
2001 استونی: تانل پادر و دیگران
2002 لتونی ماری ان
2003 ترکیه: سرتاب ارنر
2004 اکراین: روسلانا
2005 یونان: النا پاپاریزو
2006 فنلاند: لردی
یورو ویژن

در همین حال نتایج یک تحقیق دانشگاهی در بریتانیا نشان می دهد که مخاطبان تلویزیونی و رای دهندگان این مراسم سالانه کمتر به مفاهیم سیاسی مندرج در ترانه های یورو ویژن توجه می کنند و بیشتر به نحوه اجرای آنها نظر دارند.

دکتر آلن هاوارد از دانشگاه "ردینگ" با توجه به نظرسنجی یک ساله که از بیش از هزار نفر از علاقمندان این مراسم از 51 کشور انجام شده، می گوید اکثریت مخاطبان (57 درصد) بیش تر از مسائل سیاسی، به اجرای خوب در مراسم یورو ویژن توجه می کنند در حالی که تنها هفت درصد بر اساس علائق مرتبط با کشور خود رای می دهند.

بر اساس این نظرسنجی، سی و سه درصد معتقدند که شعر ترانه باید تاثیر گذار باشد. در حالی که شانزده درصد دیگر معتقدند جذابیت خوانندگان عامل مهمتری برای آنها به شمار می رود.

سال گذشته گروه "لردی" از فنلاند که همواره از ماسک هایی هیولاگونه استفاده می کند، بیشترین رای مخاطبان اروپایی را به خود اختصاص داد.

در رقابت های یورو ویژن، مخاطبان هر کشور اروپایی، با رای خود بصورت اس ام اس یا تماس تلفنی به خوانندگان ده کشور منتخب خود رای می دهند اما این مخاطبان نمی توانند به کشور خود رای بدهند و در واقع شهروندان هر کشور باید به گروه های موسیقی سایر کشورها رای بدهند.

این رقابت ها از سال 1956در سوئیس شروع شد و امسال پنجاه و دومین دور آن برگزار می شود. در نخستین دور این رقابت ها کشور میزبان برنده شد.

کشورهای شرکت کننده در این رقابت ها، عضو اتحادیه پخش رادیو تلویزیونی اروپا (EBU) که در سال 1950 در سوئیس تاسیس شد، هستند.

ایرلند، بریتانیا، فرانسه ، لوگزامبورگ، سوئد، هلند، اسرائیل، اسپانیا و سوئیس بیشترین کشورهایی بوده اند که در پنجاه ویک سال گذشته رای اروپایی ها را برای بهترین گروه یورو ویژن به خود اختصاص داده اند.

کارشناسان پیش بینی می کنند که امسال مراسم نیمه نهایی یورو ویژن را 120 میلیون نفر در 42 کشور جهان بصورت زنده تماشا خواهند کرد. از سال 2000 به بعد پخش این رقابت ها از طریق اینترنت نیز آغاز شده و دهها هزار نفر از سراسر جهان به تماشای آن می نشینند.

راجر سیسرو خواننده آلمانی
راجر سیسرو با ترانه "زنان برجهان حکمرانی می کنند" در رقابت های امسال یورویژن حضور دارد
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.