طرح دانشمندان برای ایجاد 'کتاب حیات'

طرح دانشمندان برای ایجاد 'کتاب حیات'

دانشمندان در پروژه ای بلندپروازانه قصد دارند یک پایگاه داده های جامع از کلیه موجودات کره زمین ایجاد کنند.
یک نوع اسلات در کوستاریکا
کلیه گونه های شناخته شده از جمله اسلات ها در این پایگاه داده ها جای داده خواهند شد

پروژه "دانشنامه حیات" قصد دارد جزئیات کلیه 8/1 میلیون گیاه و جانور شناخته شده زمین را در یک آرشیو اینترنتی گرد آورد.

برای هر گونه منفرد یک صفحه جداگانه اینترنتی ایجاد خواهد شد که شامل عکس، ویدئو، صدا و نقشه هایی که توسط کارشناسان جمع آوری و نوشته شده خواهد بود.

این آرشیو قرار است ظرف 10 سال ایجاد شود و به تلاش های حفاظت از محیط زیست کمک خواهد کرد و ابزار مفیدی برای آموزش خواهد بود.

دکتر جیمز ادواردز مدیر اجرایی این پروژه 100 میلیون دلاری گفت: "دایره المعارف حیات فراهم آورنده اطلاعات زیست شناسی و حفاظت زیستی ارزشمندی برای همه کس، در همه جا، و در هر زمان خواهد بود."

این پایگاه وسیع داده ها ابتدا بر حیوانات، گیاهان و قارچ ها تمرکز خواهد کرد و بعد از آن شامل انواع میکروب ها خواهد بود. گونه های فسیلی ممکن است نهایتا به آن افزوده شوند.

پروژه در وهله اول از پایگاه داده های موجود برای مثال پایگاه موسوم به "فیش بیس" (FishBase) که شامل جزئیات نزدیک به 30 هزار آبزی است بهره برداری خواهد کرد.

گراهام هیگلی از موزه تاریخ طبیعی لندن، یکی از شرکای این پروژه، به سایت خبری بی بی سی گفت: "یکی از مهمترین وظایف ما در شش ماه نخست شناسایی گروه هایی است که باید در مراحل بعد بر آنها تمرکز کنیم."

این آرشیو به تدریج ضمن گسترش به یک "شبکه حیات" بدل خواهد شد که روابط میان گونه های مختلف زمین را نشان خواهد داد.

در دوره شکل گیری دانشنامه، تیم هایی از دانشمندان به دقت آن را معاینه خواهند کرد.

آقای هیگلی می گوید: "آنها در پی شناسایی گونه هایی که اطلاعات در مورد آنها اندک است - که شامل گروه وحشتناک بزرگی از گونه ها می شود - خواهند بود تا آنها را جامع تر و قابل استفاده کنند."

توسعه این پایگاه داده ها از ژانویه 2006 آغاز شده اما صفحات اینترنتی اختصاص داده شده به گونه های منفرد به صورت فی البداهه و غیرمنظم از اواسط دهه 1990 تولید شده بود.

دانشمندان درگیر در این پروژه می گویند که توانایی فهرست کردن میلیون ها مدخل در شبکه جهانی کامپیوترها، به لطف پیشرفت های فنی تازه ممکن شده است.

این پایگاه داده ها در نهایت ممکن است در بر گیرنده شماری بس فراتر از 8/1 میلیون گونه ای که تا به امروز شناخته شده اند باشد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.