عشقی که بعد از شصت سال دوباره جان گرفت

عشقی که بعد از شصت سال دوباره جان گرفت

امروز (9 مه) روسیه پایان جنگ جهانی دوم را جشن گرفته است. در حالیکه در چنین روزی مناقشه لفظی این کشور با استونی، از جمهوری های سابق اتحاد شوروی، بر سر یادبود قهرمانان جنگی ادامه دارد، آنچه توجه برخی جراید غربی و روسی را به خود جلب کرده ازدواج یک زوج سالمند است که رابطه عاشقانه آنها از جنگ جهانی دوم آغاز شده و امروز به ثمر رسیده است.
ایوان و الیزابت

آنچه در پی می آید بر اساس گزارش روزنامه گاردین، چاپ لندن، تهیه شده است:


این روزها ازدواج زوج های سالمند خیلی خبرساز نیست مگر این که افرادی نامی و سرشناس باشند. همچنین شنیدن داستانی از دوران جنگ جهانی دوم برای بسیاری جذابیت ویژه ای ندارد (احتمالا مگر این که توسط کارگردانی معروف و بازیگرانی معروف تر و آن هم در استودیوهای هالیوود روایت شده باشد.)

اما اگر ماجرای عشقی این زوج سالمند از جنگ جهانی دوم آغاز شده باشد و امروز در سن هشتاد و دو سالگی منجر به ازدواج آنها و آن هم ازدواج مجددشان با یکدیگر بشود، داستان حال و هوای دیگری می گیرد؛ یک داستان عشقی که شاید فقط در رمان ها و فیلم ها، مشابه آن را بتوان یافت.

سال 1945، آخر جنگ جهانی دوم بود و سربازان ارتش سرخ شوروی سابق، آلمان را تصرف کرده بودند."ایوان بیفشیخ"، افسر امنیتی 20 ساله روس، برای انجام ماموریت به آلمان اعزام شده بود. او که موظف بود مردی آلمانی را، که خود را به نیروهای روسی فاتح معرفی نکرده بود، مورد بازجویی قرار دهد، عاشق می شود؛ عاشق "الیزابت والدهلم"، دختر همان مردی که آمده بود بازجویی اش کند.

ازدواج آنها عمر کوتاهی داشت چون مقامات روسیه در سال 1946 به ایوان دستور می دهند که به کشورش بازگردد. او و عروس جوانش برای 10 سال نامه های عاشقانه رد و بدل می کنند تا این که مقامات امنیتی متوجه این ارتباط می شوند و به ایوان هشدار می دهند که اگر ارتباطش با الیزابت را قطع نکند او را در مخوف ترین زندان های روسیه حبس می کنند.

ایوان بیفشیخ وادار می شود در آخرین نامه ای که به الیزابت والدهلم می نویسد به او بگوید که قصد دارد با یک زن روس ازدواج کند، کاری که ایوان از آن به عنوان "خیانت" به الیزابت یاد می کند؛ خیانتی که تا دهها سال مایه پشیمانی او بوده است.

اما در سال 2005 این جدایی به پایان می رسد و بعد از شصت سال ارتباط آنها بار دیگر برقرار می شود.

دوستان آقای بیفشیخ به او خبر می دهند که یک خانم پای تلفن منتظر اوست. ایوان بیفشیخ به روزنامه "ایزوستیا"، چاپ روسیه، می گوید: "صدایی که شنیدم صدای لیزا بود. داشت گریه می کرد، من هم گریه کردم."

آنها بعد از شصت سال در زادگاه ایوان در روسیه با هم ملاقات می کنند. ایوان می گوید: "موضوع جالب این است که تمام رفتارهای من برای لیزا خوب است و تمام رفتارهای لیزا برای من. درست مثل این که ما هرگز از هم جدا نشده بودیم."

این زوج، که هر دو از همسر سابق خود طلاق گرفته اند، بزودی تاریخ برگزاری مراسم عروسی خود را اعلام می کنند.

جدا شدن زوج ها به خاطر جنگ برای بسیاری از محققان موضوعی جالب توجه بوده است.

آنتونی بیوور، تاریخ نویس نظامی، می گوید رابطه میان سربازان روس و زنان آلمانی در جنگ جهانی دوم دلایل مختلفی داشته است.

او می گوید: "مثلا بسیاری از زنان آلمانی در ازای تامین جانی و سیر کردن شکمشان با سربازان روس دوست می شدند یا با آنها ازدواج می کردند. اما برخی از آنها واقعا عاشق یکدیگر می شدند که ظاهرا رابطه ایوان والیزابت از این دست بوده است."

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.