تذکر پانزده نماینده مجلس به وزیر ارشاد

تذکر پانزده نماینده مجلس به وزیر ارشاد

پانزده تن از نمایندگان مجلس‌ شورای اسلامی ایران، به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این کشور هشدار داده اند تذکر داده اند از آنچه اعمال فشار، تهدید، تنگنا و محدودیت به مطبوعات و نشریات مکتوب و اینترنتی خوانده اند جلوگیری کند.
صفار هرندی
نمایندگان مجلس در تذکر به وزیر ارشاد به قانون اساسی و قانون مطبوعات استناد کرده اند

تذکر این نمایندگان را رئیس مجلس در جلسه علنی مجلس قرائت کرده است.

نمایندگان مجلس در تذکر خود به وزیر ارشاد به اصول نهم و بیست و چهارم قانون اساسی و همچنین ماده چهارم قانون مطبوعات استناد کرده و خطاب به وی نوشته اند: "براساس مدارک و شواهد موجود، وزارت متبوع جنابعالی به بهانه ‌‏های واهی و از طریق اعمال تحمیل و تهدید و تذکرات مکتوب و شفاهی، بعضی از مطبوعات و نشریات و خبرگزاریها را تحت فشار و تنگنا قرار داده و آنان را به روشهای مختلف به سانسور و عدم انعکاس پاره ‌‏ای از وقایع و رویدادها وادار یا از برخی امکانات و تسهیلات محروم می‌‏ کند که از این میان می‌ ‏توان به محدودیتهای اعمال شده علیه خبرگزاری ایلنا [خبرگزاری کار ایران] اشاره کرد".

نمایندگانی که این تذکر را امضا کرده اند عبارتند از: اکبر اعلمی نماینده تبریز، عباس پاکنژاد نماینده یزد، امیدوار رضائی نماینده مسجد سلیمان، قدرت‌ ‏الله علیخانی نماینده بویین زهرا، محمد قمی نماینده پاکدشت، داریوش قنبری نماینده ایلام، رسول صدیقی نماینده بناب، سیدقباد مرتضوی نماینده فارسان، هادی حق‌ ‏شناس نماینده بندرانزلی، اسماعیل گرامی ‌‏مقدم نماینده بجنورد، علیرضا محجوب نماینده تهران، سهیلا جلودارزاده نماینده تهران، مهدی پورفاطمی نماینده دشتی و تنگستان، مهرانگیز مروتی نماینده خلخال و ناصر نصیری نماینده گرمی.

خبرگزاری کار ایران به نقل از اکبر اعلمی که از امضاکنندگان این تذکر است گزارش داده که همین نمایندگان تذکر مشابهی به رئیس جمهور داده اند اما هیئت رئیسه مجلس آن را در صحن مجلس قرائت نکرده است.

رئیس خبرگزاری کار که در تذکر نمایندگان به طور مشخص به آن اشاره شده، پنج ماه پیش نشستی با خبرنگاران تشکیل داد و اعلام کرد که حتی کوچکترین جزئیات فعالیت این خبرگزاری تحت کنترل قرار دارد.

این خبرگزاری که ازمعدود منابع خبری نزدیک به اصلاح طلبان به شمار می رود، پس از روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد، اخباری را بویژه در حوزه فعالیتهای صنفی، کارگری و دانشجویی پوشش داده که دیگر خبرگزاریهای ایران توجه چندانی به آنها نشان نمی دهند.

از زمان روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد، روزنامه نگاران و ناشران از افزایش محدودیت علیه فعالیت خود خبر می دهند، در این بین از فعالیت چند نشریه، از جمله روزنامه شرق که از مطبوعات پرخواننده محسوب می شد برای مدتی طولانی جلوگیری شده و بسیاری از سایتهای اینترنتی فیلتر شده اند.

برخی مقامات بلندپایه امنیتی و فرهنگی نیز مطبوعات منتقد دولت را به حرکت در راستای برنامه هایی متهم کرده اند که به گفته آنان، در خارج از ایران برای براندازی حکومت جمهوری اسلامی طرحریزی می شود.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.