ایجاد مواد ضد سرطان بعد از۲دقیقه پخت گوجه فرنگی

پختن گوجه فرنگی به مدت ‌٢ دقیقه باعث ایجاد مواد ضد سرطان درآن می‌شود

گوجه فرنگی سرشار از ماده ای به نام لیکوپن است که دارای ترکیبی ضد سرطانی بوده و از آنتی اکسیدان‌ها به شمار می‌آید. خوردن گوجه فرنگی از سرطان لوزالمعده، پروستات و سرطان رحم جلوگیری می‌کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،میوه این گیاه که قسمت اصلی آن است به صورت خام یا پخته در سالاد، انواع سس‌ها، سوپ و انواع مواد غذایی به طور وسیع در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مهم ترین ترکیبات گوجه فرنگی حدود حدود ?? درصد یا کمی بیشتر آب است و بقیه آن را پروتئین، چربی، قندهای مختلف از جمله گلوکز و فروکتوز، ویتامین‌های آ، ث، کا، تیامین، ریبوفلاوین، ویتامین ب، اسیدفولیک، ویتامین E، اسید آمینه های ضروری، املاح معدنی از جمله کلسیم، فسفر، آهن، سدیم، پتاسیم، منیزیوم، مس، منگنز، کبالت، روی و آرسنیک است و به تازگی وجود ید نیز در گوجه فرنگی گزارش شده است.

گوجه فرنگی سرشار از ماده ای به نام لیکوپن که ترکیبی ضد سرطانی است و از آنتی اکسیدان ها به شمار می‌آید. همچنین از علائم پیش سرطانی رحم که در اصطلاح التهاب Cin گفته می‌شود، جلوگیری می‌کند.

محققان دریافته اند: زنانی که در خونشان مقدار زیادی ترکیب شیمیایی مفید ضد سرطان لیکوپن وجود دارد کمتر به سرطان رحم مبتلا می‌شوند.

در طب سنتی نیز از گوجه فرنگی در جهت تسکین و بهبود بعضی بیماری ها نظیر آسم، سرفه، آنفلوانزا، امراض چشم، گوش درد، حصبه و تب زرد استفاده می‌کرده اند.

در تحقیقات اخیر نیز به نقش مؤثر آن در میکروب کشی (خاصیت ضد میکروبی)، ضد اسهال اشاره شده است.

پختن گوجه فرنگی به مدت 2 دقیقه نیز باعث به وجود آمدن مواد ضد سرطان در گوجه فرنگی خواهد شد.

گوجه فرنگی حاوی اسید فولیک است و مواد غذایی که دارای این ترکیب شیمیایی باشند، مقاومت سلول‌ها را در برابر حمله سرطان ریه افزایش می‌دهند. بنابراین دانشمندان توصیه می‌کنند که برای مبارزه با سرطان ریه می توان هر چه بیشتر از این نوع مواد غذایی استفاده کرد.

گوجه فرنگی در بعضی افراد ایجاد حساسیت می‌کند که باید به آن توجه کرد. دانه های گوجه فرنگی حاوی نوعی روغن است که برای تهیه مارگارین ، سالاد و انواعی از صابون مصرف می‌شود.

گوجه فرنگی را باید هنگامی که کاملاً رسیده است، از بوته چید و مصرف کرد. گرچه شباهت‌هایی بین ترکیبات گوجه فرنگی قرمز و سبز(نرسیده) وجود دارد، ولی رنگ های گیاهی موجود در گوجه فرنگی رسیده (قرمز) در سبز وجود ندارد و ممکن است گاهی در گوجه فرنگی سبز، مواد سمی وجود داشته باشد، گوجه فرنگی نارس و سبز مخصوصاً برای کلیه ها مضر است.

از دیگر فواید گوجه فرنگی می‌توان کمک به رقیق شدن خون، رفع ورم مخاط روده، پایین آوردن کلسترول خون، کمک به تنظیم فشار خون، برطرف کردن ورم مفاصل اشاره کرد.

البته در بعضی اشخاص هضم گوجه فرنگی با اشکال صورت می‌گیرد و افرادی که معده حساس دارند یا از زخم های معده یا روده رنج می‌برند، نباید در خوردن گوجه فرنگی افراط کنند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.