۵ شرط تهران برای آغاز مذاکرات ایران و آمریکا

5 شرط تهران برای آغاز مذاکرات ایران و آمریکا


 روزنامه الحیات چاپ لندن درخبری به نقل از"یک منبع آگاه در ایران" اعلام کرد :تهران مذاکره مستقیم با آمریکا را به اقدامات عملی این کشور به عنوان نشانه های حسن نیت مشروط کرده است.

به گزارش "الحیات" ،‌ شرط های ایران این گونه اعلام شده است:

1- آزادی پنج دیپلمات ایرانی که پیش از این توسط نظامیان آمریکایی در دفتر کنسولگری ایران در شهر اربیل کردستان عراق بازداشت شدند.

2- اعلام آزادسازی منابع مالی بلوکه شده دولت ایران در حساب های بانک های آمریکایی.

3- توافق درباره دستورکار دیدار "کاندولیزا رایس" و"منوچهر متکی" وزیران امورخارجه آمریکا و ایران و این که این دیدار تنها به بررسی موضوع عراق محدود نشود،بلکه تمامی موضوعات منطقه ای ازجمله مساله هسته ای ایران را نیز شامل شود.

4- ضمانت آمریکا برای اجرایی شدن موارد مورد توافق میان دو کشور .

5- پایه گذاری مبانی برای توافقات دو طرف درباره موضوعات منطقه ای از جمله مسائل عراق،‌افغانستان، ‌لبنان،‌ فلسطین و موضوع مساله هسته ای ایران.

براساس این گزارش درصورتی که دولت آمریکا و وزارت امور خارجه این کشور آمادگی بررسی تمامی شرط های ایران را نداشته و به دنبال محدود کردن مذاکرات دوجانبه به موضوع عراق باشند، دولت ایران این گونه مذاکرات را تا زمان اعلام نظر آمریکا درباره پیشنهادات خود به تاخیر خواهد انداخت.

بنابر گزارش روزنامه الحیات،‌ تهران در عین حال موافق ادامه دیدارهای دوجانبه با واشنگتن در سطح کارشناسان وزارت امورخارجه است.

هنوز منابع رسمی در تهران این خبر را رد یا تأیید نکرده اند .

 

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.