ایران رفع اختلاف نظر اتمی را بررسی می کند

ایران رفع اختلاف نظر اتمی را بررسی می کند

قرار است روز دوشنبه، 7 مه، هیات نمایندگی ایران در اجلاس مقدماتی بازبینی پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای - ان پی تی - در مورد ادامه مخالفت با بخشی از دستور کار پیشنهادی تصمیم گیری کند.
آرم آژانس

اجلاس مقدماتی بازبینی ان پی تی روز 30 آوریل با شرکت نمایندگان کشورهای امضا کننده این پیمان در وین، مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی، گشایش یافت تا دستور کار اجلاس اصلی در سال 2010 را تصویب کند.

تا کنون مخالفت جمهوری اسلامی مانع از تصویب دستور کار اجلاس دوره ای مرور کلی بر ان پی تی شده اما روز دوشنبه، اعلام شد که هیات نمایندگی جمهوری اسلامی در مورد اصلاحیه ای برای حل این مساله با تهران مشورت می کند.

اعتراض ایران متوجه عبارتی در قطعنامه پیشنهادی برای بررسی در اجلاس اصلی در سال 2010 بوده که در آن "لزوم تبعیت کامل کشورهای امضا کننده" از مفاد ان پی تی مطرح شده است.

به گفته نمایندگان ایران، این جمله می تواند در اجلاس اصلی این کشور را هدف انتقاد قرار دهد.

تصمیم های نشست های مقماتی اجلاس بازنگری ان پی تی، که از سال 1975 هر پنج سال یکبار برگزار می شود، معمولا به اتفاق آرا تصویب می شود و به همین دلیل نیز شرکت کنندگان در اجلاس وین اصرار داشته اند تا توافق جمهوری اسلامی را با دستور کار پیشنهادی جلب کنند.

برخی ناظران گفته اند که در صورت ادامه مخالفت جمهوری اسلامی، اجلاس وین قادر نخواهد بود دستور کار اجلاس اصلی را تصویب کند مگر اینکه راه حل دیگری، از جمله تصویب این دستور کار براساس آرای اکثریت شرکت کنندگان به اجرا گذاشته شود.

چنین اقدامی به منزله بدعت در روند تصمیم گیری در اجلاس بازبینی ان پی تی خواهد بود که در سال های اخیر معمولا بدون بروز اختلاف نظر عمده، مسایلی کلی را با توافق همه امضا کنندگان ان پی تی مورد تایید قرار داده است.

اعتراض ایران

اعتراض ایران به دستور کار پیشنهادی در حالی مطرح می شود که شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب دو قطعنامه از این کشور خواسته است برخی از فعالیت های هسته ای خود را به حالت تعلیق در آورد.

براساس پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای، شورای امنیت سازمان ملل می تواند در مورد تخلف امضا کنندگان از تعهدات آنها نسبت به این پیمان ابراز نظر کرده و تنبیه هایی را در مورد کشورهای متخلف به اجرا بگذارد.

روز دوشنبه، 7 مه، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - مصاحبه ای را با محمد سعیدی، معاون بین المللی سازمان انرژی اتمی ایران، منتشر کرد که در بخشی از آن، اختلاف نظر در اجلاس وین مطرح شده است.

آقای سعیدی تعدادی از کشورهای شرکت کننده در اجلاس وین را متهم کرده که "اقدام غیرحقوقی انجام دادند و پایبندی کشورها به ان پی تی را به عنوان دستور کار این نشست مقدماتی انتخاب کردند."

وی گفته است که اجلاس مقدماتی صرفا می بایست راجع به کل پیمان منع گسترش بحث کند و حق بررسی موضوع پایبندی یا عدم پایبندی کشورها به ان پی تی را نداشته است.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران اظهار داشته که وظیفه این اجلاس مذاکره در مورد مفاهیم پیمان و مشکلات آن از نظر حقوی و نظری بوده است به نحوی که اجلاس اصلی بتواند اصلاحات لازم را انجام دهد.

آقای سعیدی افزوده است که علاوه بر ایران، ونزوئلا و سوریه نیز با گنجاندن این عبارت در دستور کار مخالف بوده اند.

وی گنجاندن این عبارت در دستور کار اجلاس اصلی را به کشورهای اتحادیه اروپا، آمریکا و کانادا نسبت داده است.

به گفته معاون سازمان انرژی اتمی ایران، اصلاحیه ای برای رفع این بن بست از سوی آفریقای جنوبی مطرح شده است که ایران آن را بررسی می کند.

آقای سعیدی تاکید کرده است که اگر این پیشنهاد برای جمهوری اسلامی قابل قبول نباشد، اجلاس مقدماتی به نتیجه نمی رسد و باید جلسه دیگری برای حل این مساله تشکیل شود.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.