نیکولا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه شد

نیکولا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه شد

نیکولا سارکوزی، نامزد راست-میانه با کسب اکثریت آراء به عنوان رئیس جمهوری فرانسه انتخاب شد.
انتخابات فرانسه
آقای سارکوزی که طی سال های پیشین، سمت های وزارت اقتصاد و کشور را در اختیار داشته است

بنا به آخرین شمارش آراء آقای سارکوزی حدود پنجاه و سه درصد آراء را به خود اختصاص داده و رقیب وی سگولن رویال، نامزد چپ-میانه، شکست را پذیرفته است.

به این ترتیب نیکولا سارکوزی، سیاستمدار محافظه کار 52 ساله، جانشین ژاک شیراک 71 ساله می شود که باید پس از 12 سال کاخ ریاست جمهوری را ترک کند.

آقای سارکوزی که طی سال های پیشین، سمت های وزارت اقتصاد و کشور را در اختیار داشته خواهان اصلاحات بنیادین اقتصادی و نزدیکی بیشتر روابط فرانسه با ایالات متحده است.

بنا به گزارش ها، میزان مشارکت در انتخابات روز جمعه حدود هشتاد و پنج درصد بوده که در دهه های اخیر در این کشور بی سابقه است.

پس از اعلام خبر پیروزی آقای سارکوزی، هزاران نفر از هواداران وی به خیابان ها ریختند و سومین پیروزی متوالی نامزدان راستگرا در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را جشن گرفتند.

رئیس جمهور منتخب فرانسه نیز در نطق پیروزی خود برای کشورش ابراز احساسات کرد و گفت: "فرانسه به من همه چیز داده است. اینک نوبت من است که آنچه فرانسه به من داده در خدمت فرانسه بگذارم."

هواداران سارکوزی
پس از اعلام خبر پیروزی آقای سارکوزی، هزاران نفر از هواداران وی به خیابان ها ریختند

رای گیری در فرانسه ساعت 6 به وقت جی ام تی ( 8 به وقت محلی ) به پایان رسید و سگولن رویال ساعتی بعد ضمن پذیرش شکست از هفده میلیون فرانسوی که به وی رأی دادند تشکر کرد.

وی که به عنوان اولین زن فرانسوی که به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور راه یافته شناخته می شود، در آخرین ساعات مبارزات انتخاباتی گفته بود که انتخاب آقای سارکوزی ممکن است به شورش و نا آرامی منجر شود.

خانم رویال آقای سارکوزی را "گزینه خطرناکی" خواند و افزود : "من امروز مسئولیت خود می دانم که به مردم نسبت به خطر نامزدی (او) و خشونتی که در کشور به همراه خواهد داشت هشدار دهم."

وی پس از قبول شکست در انتخابات روز ششم مه در جمع هواداران خود گفت: "من آنچه در توانم بود کردم، و ادامه خواهم داد ... موجی به راه افتاده که بازنخواهد ایستاد."

آقای سارکوزی در دور اول انتخابات 30 درصد آرا را از آن خود کرد و خانم رویال که نامزد چپ میانه است نیز توانست 25 درصد از آرا را تصاحب کند.

هشتاد و پنج درصد از واجدان حق رای، در دور نخست این انتخابات که دو هفته پیش (یکشنبه 22 آوریل) برگزار شد، به پای صندوقهای رای رفتند. این میزان شرکت کننده، در چهل سال گذشته در فرانسه بی سابقه بوده است.

 
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.