وزیر کشور بریتانیا کناره گیری می کند

وزیر کشور بریتانیا کناره گیری می کند

جان رید، وزیر کشور بریتانیا، گفته است که همزمان با تونی بلر، نخست وزیر این کشور، از مقام دولتی خود کناره گیری می کند. آقای بلر قرار است در چند هفته آینده به دوره صدارت خود پایان دهد.
جان رید
آقای رید گفته می خواهد به میان نمایندگان عادی پارلمان بازگردد

آقای رید همچنین تائید کرد که برای احراز مقام نخست وزیری در مقابل گردون براون، وزیر دارایی بریتانیا، مبارزه نخواهد کرد. تقریبا تردیدی نیست که آقای براون جانشین آقای بلر به عنوان رهبر حزب کارگر و نخست وزیر این کشور خواهد شد.

وزیر کشور بریتانیا در نامه استعفای خود به تونی بلر نوشته است: "جنبه های مثبت و منفی این رقابت ها هر چه باشد، من باور ندارم که اعضای حزب کارگر تمایلی داشته باشد در شرایط فعلی در داخل حزب شکاف و اختلاف نظر ایجاد شود."

دیوید میلیبند، وزیر محیط زیست بریتانیا، و چارلز کلارک، وزیر کشور سابق، از دیگر رقبای آقای براون تلقی می شدند که در هفته های اخیر اعلام کردند در این رقابت ها شرکت نمی کنند.

آقای بلر در پاسخ به نامه استعفای آقای رید نوشته برای تصمیم وی احترام قائل است اما استعفای وی "برای بریتانیا و مردم آن فقدانی بزرگ محسوب می شود."

آقای رید، یکی از متحدان آقای بلر، گفت او به آقای براون رای خواهد داد اما نمی خواهد در دولت کارگری بعدی به عنوان وزیر باقی بماند تا نخست وزیر جدید بتواند از چهره های جدید در کابینه خود بهره ببرد.

آقای رید به بی بی سی گفت: "رفتن همزمان من با آقای بلر روندی منطقی است چون اگر در دولت بمانم و مثلا بعد از یکسال کناره گیری کنم ممکن است بد تعبیر شود. من در 9 سال گذشته 10 شغل دولتی مختلف داشتم و به نظر خودم وقتش رسیده از گود خارج شوم تا بتوانم به حرف ها گوش کنم، از آنها یاد بگیرم، درباره آنها بحث کنم و به میان نمایندگان عادی پارلمان بازگردم."

آقای رید در مورد نخست وزیر بعدی گفت: "من فکر می کنم که او باید خیلی انعطاف پذیر باشد. او همچنین به فضای زیادی برای مانور سیاسی نیاز دارد."

آقای رید سال گذشته جایگزین چارلز کلارک شد و قول داد که این وزارتخانه "بحران زده که قابلیت انجام وظایقش را ندارد"، متحول کند.

وزیر کشور بریتانیا گفته است که قبل از خارج شدن از دولت، اصلاحاتی را که وعده داده اجرا خواهد کرد.

انتظار می رود که آقای بلر در هفته جاری اعلام کند که پس از 10 سال در دست داشتن امور کشور بریتانیا، در اوایل ماه ژوئیه از مقام خود کناره گیری خواهد کرد.

نتایج رای گیری در انتخابات شوراهای محلی و مجالس منطقه ای بریتانیا که اخیرا برگزار شد، از ناکامی حزب حاکم کارگر حکایت داشت.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.