متکی: اگر آمریکا جدی باشد، برای گفت وگو آماده ایم

متکی در گفت وگو با تایم: اگر آمریکا جدی باشد، برای گفت وگو آماده ایم

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: طرحی برای ملاقات من و خانم رایس در شرم الشیخ وجود نداشت.

 منوچهر متکی که به هفته نامه آمریکایی تایم گفت و گو می کرد، افزود: وزرای خارجه به صورت اتفاقی با یکدیگر ملاقات و مذاکره نمی کنند، بلکه این مساله، نیازمند مقدماتی است که باید قبلاً آماده شود و قبل از هر چیزی یک اراده سیاسی برای دیدار وجود داشته باشد. ما به دنبال نمایش و گفت و گو برای گفت و گو نیستیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در تهران اراده ای برای مذاکره با آمریکا وجود دارد؟ گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره آماده ارزیابی موضوعات بین دو طرف بوده است اما باید نشانه هایی مبنی بر جدی بودن طرف مقابل را نیز ببینیم. ما این اراده را داریم و اگر در طرف مقابل هم این ارائه وجود داشته باشد، آماده هستیم.

خبرنگار تایم از متکی پرسید: شما و خانم رایس بر سر میز ناهار به هم چه گفتید؟ و متکی پاسخ داد: چیز خاصی نبود، فقط تعارفات معمول.

وزیر خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به این سوال که چرا ایران پیشنهاد آمریکا برای توقف غنی سازی برای آغاز مذاکرات را نمی پذیرد، گفت: دولت حق ندارد آنچه کاملاً قانونی است را متوقف کند.

خبرنگار به متکی گفت: «ولی ایران در سال 2003 غنی سازی را تعلیق کرده بود» و متکی پاسخ داد: در آن زمان می خواستیم اعتمادسازی کنیم و به همین خاطر به مدت بیش از 2 سال فعالیت های خود را معلق کردیم ولی در طرف مقابل هیچ اراده ای برای به رسمیت شناختن حقوق مان ندیدیم و به همین دلیل، فعالیت های خود را در پروسه ای قانونمند و تحت نظارت آژانس و دوربین های آن آغاز کردیم.

وی تاکید کرد: پیش شرط خانم رایس، نادرست است. آمریکا و اروپا باید بدانند که نسبت به دیگران موضع برتری ندارد و لازم است به دیگران نیز گوش دهند.

در بخش دیگری از این گفت و گو، خبرنگار تایم درباره مذاکرات لاریجانی ـ سولانا پرسید که متکی پاسخ داد: در این دور از مذاکرات ایده های خوبی مطرح شده و ما سولانا را نسبت به قبل، «اندکی جدی تر» یافتیم و نیز علایمی را از 1+5 دریافت کردیم که نشان می داد به سولانا اختیارات بیشتری داده اند، لاریجانی و سولانا برای ادامه مذاکرات توافق دارند و باید 1+5 نیز سولانا را به ادامه این مسیر تشویق کند تا در نهایت، فرمولی برای اطمینان کافی از عدم انحراف ایران حاصل شود.

خبرنگار تایم از متکی پرسید: چرا شما حضور آمریکا در عراق را «اشغال» می نامید؟ متکی پاسخ داد: آنها در بدو امر بدون اجازه سازمان ملل به عراق حمله کردند و وارد آن شدند و خواسته های خود را بر عراقی ها تحمیل کردند و ما تمایل نداریم چنین اتفاقی به یک امر عادی تبدیل شود.

 

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.