مژده رسیده از آلمان به بیماران قطع نخاعی ایران

جزئیات بهره‌مندی بیماران قطع نخاعی از دستاورد بی‌سابقه جراح ایرانی مقیم آلمان

پروفسور «نعمتی» جراح برجسته مغز و اعصاب و رییس کلینیک جراحی مغز و اعصاب بیمارستان آموزشی دانشگاه «بن» آلمان برای نخستین بار در جهان موفق به ابداع دستگاهی شد که با بهره‌گیری از آن ضمن رفع مشکل کنترل ادرار و مدفوع بیماران قطع نخاع، امکان برقراری روابط جنسی طبیعی در آنها فراهم می‌شود.  

پروفسور «محمد نبی نعمتی» در نشست خبری سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در تشریح این دستاورد جدید درمانی و نحوه بهره‌مندی بیماران از این شیوه درمانی، به خبرنگاران گفت: این روش جدید که حاصل شش سال تحقیق مستمر است طی سه سال اخیر بر روی 120 بیمار قطع نخاع در بیمارستان «پروتستانت» دانشگاه بن آلمان استفاده شده که نقش موثری در بهبود کیفیت زندگی این گروه از بیماران داشته است.

عضو هیات علمی دانشکده‌های پزشکی دانشگاه‌های هانوفر و بن آلمان با اشاره به مشکلات و رنج‌های ناشی از عدم کنترل این بیماران بر عملکرد دستگاه تناسلی از جمله دفع ادرار و مدفوع و برقراری روابط زناشویی اظهار داشت: با توجه به افزایش فزاینده آمار مصدومان قطع نخاعی در جهان از جمله در ایران که آمار تصادفات و سوانح رانندگی بالا بوده و با جمعیت زیادی از جانبازان جنگی و مصدومان سوانح مختلف مواجه است، گسترش کاربرد این روش که کارایی موثر آن در بخش اعظمی از بیماران به اثبات رسیده، می‌تواند کمک موثری در بهبود کیفیت زندگی شمار زیادی از آنها باشد.

پروفسور نعمتی در تشریح روش ابداعی گفت: این دستگاه شامل یک سوند به صورت رشته‌ای انعطاف پذیر است که با یک عمل جراحی بسته با بیهوشی کوتاه مدت (و یا به صورت سرپایی) از ناحیه میانی نشیمنگاه وارد کانال نخاع شده و دور نخاع - در ناحیه‌ای که کنترل عملکرد دستگاه تناسلی را بر عهده دارد - گره می‌خورد. بخش دیگر سیستم دستگاه گیرنده‌ای است که در داخل بدن در ناحیه زیر شکم کاشته می‌شود و از طریق یک دستگاه فرستنده کوچک که به وسیله بیمار کنترل می‌شود، فعال شده و با ارسال امواج الکترومغناطیسی، سوند را در که بین ریشه‌های S1 تا S4 نخاع بیمار قرار گرفته، تحریک و به این ترتیب به بیمار امکان می‌دهد هر زمان که نیاز به دفع یا برقراری رابطه جنسی داشت با تحریک بخش‌های کنترلی در نخاع، بخش‌های مربوطه را در بدن فعال کند.

وی خاطرنشان کرد: به این ترتیب معلولان قطع نخاعی قادر خواهند بود همانند افراد طبیعی، بر دفع ادرار و مدفوع خود کنترل داشته باشند.
پروفسور نعمتی با بیان این که این روش درمانی تاکنون بر روی 120 بیمار از آلمان و کشورهای دیگر از جمله مجروحان فلسطینی با موفقیت استفاده شده، اظهار کرد: این افراد از مصدومان قطع نخاعی یا بیمارانی بوده‌اند که به دلایل مختلف با اختلال در عملکرد دستگاه تناسلی مواجه بوده‌اند که پس از انجام عمل، مشکل 80 درصد از آنها کاملا رفع شده و 20 درصد بقیه کسانی بوده‌اند که محل ضایعه در ستون فقرات و نخاع آنها مربوط به بخش‌های فوقانی بوده که البته خوشبختانه محل ضایعه در عمده مصدومان سوانح رانندگی در بخش‌های پایینی نخاع است که این روش به خوبی در آنها جواب می‌دهد.

به گزارش ایسنا، وی تاکید کرد: این دستگاه بدون هرگونه مشکل یا عوارض خاص به طور دائمی در بدن بیمار کاشته شده و باتری آن هم تا 10 سال دوام دارد که باتری نیز به سادگی و با ایجاد شکاف کوچکی در بالای شکم بیمار تعویض می‌شود.

استاد جراحی مغز و اعصاب دانشگاه بن در ادامه درباره هزینه انجام این عمل گفت: دستگاه مورد نیاز در این روش توسط یک شرکت آلمانی تولید و با قیمتی حدود 4/5 تا 5 میلیون تومان عرضه می‌شود که پیش‌بینی می‌شود طی دو، سه سال آینده با افزایش متقاضیان، قیمت دستگاه به نصف کاهش یابد.

این جراح برجسته ایرانی که هر ساله برای درمان بیماران به ایران می‌آید در پایان با اعلام آمادگی برای انجام عمل جراحی مربوط به این روش در ایران و آموزش آن به جراحان به منظور فراهم شدن امکان بهره‌مندی جانبازان و معلولان ایرانی از این روش بدیع بهبود کیفیت زندگی، تصریح کرد: عمل جراحی در یک مرحله در مدت حدود یک ساعت و نیم صورت می‌گیرد و طی دو هفته با مراجعه بیمار، عملکرد دستگاه نصب شده در بدن بیمار کنترل می‌شود و پس از آن بیمار نیازی به مراجعه به بیمارستان برای کنترل دستگاه نخواهد داشت.

 

مصطفی - ایران - نورآباد لرستان
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما

من یک ضایعه نخاعی هستم اگر براتون امکان دارد شماره تلفن و آدرس دکتر محمد نبی نعمتی را برای من به ایمیلی که دادم ارسال کنید

یک دنیا از شما سپاسگزار می شوم
پنج‌شنبه 17 آبان 1386

+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.